Cely text je k dispozici vcetne diakritiky.
Za pekne viditelnosti vidim Vlci horu z prace. Cely horizont je jednim souvislym pruhem bez vlnky, jen na kraji se za nim tyci Vlci hora. Jsou tydny, kdy Vlcak nespatrim. Nekdy je sotva znatelnym flickem mezi zemi a nebem, jindy, treba po vecernim desti, je temnym zubem, kterym se Zeme zakousava do zlatave oblohy soumraku. Snih na jeji louce sviti jeste v dobe, kdy se u nas v nizinach davno chodi v tricku. Chtel jsem mit cache, kterou bych mel pekne pod dohledem, a tak jsem umistil na Vlcak krabicku. Jiste, jedna krasna cache uz tu davno je, ale Vlci hora ma nadhernych mist vice. Az se budete kochat vyhledem na jihovychod, smerem k Plzni, zamavejte mi. Nemusite se stydet, bude to jen mezi nami. A navic vas neuvidim.
Vlci hora
Vlci hora (familierne Vlcak, drive Wolfsberg) nedaleko Cernosina svoji nadmorskou vyskou 703,6 metru vyrazne prevysuje veskere kopce v okoli. Je nejen dustojnou dominantou krajiny a prirodniho parku Kosi potok, ale take je nejvyssim bodem Pernarecke pahorkatiny i celeho geomorfologickeho celku Plaska pahorkatina. Rozklada se nad hlubokym udolim Kosoveho potoka a jeho soutokem se Mzi, pricemz prevyseni od soutoku k vrcholu je 300 metru. Vrchol hory je zcasti zalesnen, nektere jeho svahy maji sutovy charakter, na jinych mistech naleznete kroviny, zbytek pokryvaji louky a pastviny. Na vychodnim uboci se rozklada prirodni pamatka Cernosinsky bor a na jihovychodnim uboci prirodni rezervace Pod Volfstejnem.
Vlci hora je vyhaslou tretihorni sopkou, nejjizneji polozenou vylevnou sopkou v Ceskem masivu. Jeji vznik souvisi s nedalekym Marianskolazenskym zlomem. Sopecne horniny prorazily starohorni chloriticko-sericiticke fylity, aby se ve forme lavy opakovane vylily na povrch. Tyto cedicove horniny (presneji olivinicky nefelinit) vytvorily nepravidelne sopecne teleso o rozloze priblizne 1,5 km na 2,5 km. Vlci hora vsak neni tvorena jen poreznimi lavovymi horninami, ale take sopecnymi vyvrzeninami jako napr. sopecnym prachem, piskem, skvarou a struskami. Celkove geologove horninu Vlci hory charakterizuji jako aglomeratovy tuf s obsahem struskovite lavy.
Augit, amfibol a olivin
Skoro dve staleti je Vlci hora vyhlasenou mineralogickou lokalitou na zapade Cech, jiz J. W. von Goethe obdivoval krystaly z Vlcaku, presto neni ani dnes problemem najit zajimave krystaly augitu, amfibolu a vzacneji premeneneho olivinu.
Krystaly techto nerostu lze najit v podobe vyrostlic v pevnych nefelinitovych balvanech a take volne v nezpevnenych pyroklastickych ulozeninach. Vyskyt volnych krystalu je nyni omezen na dvojici nevelkych vykopu umistenych cca 200 metru severovychodne od vrcholu v zalesnenem svahu nad pastvinou, dalsi misto je nedaleko cesty od silnice (waypoint R1). V nich lze najit kameny po desti i na povrchu, jinak je lze hledat hrabanim a kopanim. Drivejsi mista nalezu byla zapomenuta nebo zarostla a nemohou slouzit pro sber.
Augit
Augit je jednim z pyroxenu. Jeho presne oznaceni je klinopyroxen salitoveho slozeni. Tento kremicitan obsahuje vapnik, zelezo, mangan a hlinik. Jeho chemicky vzorec je slozity:
(Ca, Na)(Mg, Fe2+, Fe3+, Al, Ti)(Si, Al)2O6
Vytvari jednoduche, tluste sloupcovite krystaly v jednoklonne soustave, ktere maji cernohnedou az cernou barvu. Krystaly o hustote 3,4 g/cm3 maji tvrdost na rozmezi stupnu 5–6, dobrou stepnost a bily vryp. Bezna velikost krystalu augitu je okolo 3 cm, pri trose hledani takto velke krystaly naleznete jako vrostlice i na Vlci hore. V literature jsou popsany i krystaly dosahujici delky 10 cm. Krystaly se mohou vyskytovat i ve forme srostlic, obvykle krystalky augitu zarustaji do krystalu amfibolu. Augit nema zadne prakticke vyuziti, ale jde o vyznamnych horninotvorny prvek.
Amfibol
Druhym vyznamne pritomnym mineralem je cedicovy amfibol, zvany take kaersutit. Opet jde o slozity kremicitan, ve kterem je oproti augitu zastoupen draslik. Chemicky vzorec kaersutitu je:
NaCa2 (Mg, Fe2+)4Ti Al2Si6O22(OH)2
Jeho krystaly maji cernohnedou az cernou barvu, zatimco vryp je bily. Cedicovy amfibol ma priblizne stejnou tvrdost jako augit, ale mensi hustotu. Krystaly v jednoklonne soustave maji sloupcovou podobu, obvykle dosahuji do 4 cm, vyjimecne az 10 cm a matne se lesknou.
Posledni nerost je na Vlci hore zastoupen vzacneji: olivin muze byt pritomen jako horninotvorny nerost v nefelinitu, dale ve forme vyrostlic dosahujici az 3 cm nebo muze vrustat do augitu. Krystaly olivinu maji na svem povrchu obvykle malou vrstvu oxidu zeleza.
V sirsim okoli kesky smerem k vrcholu jiste narazite na volne lezici sopecne valouny, ve kterych snadno najdete vrostle krystaly augitu. Pri trose patrani najdete i vysoce porezni, lehkou sopecnou pemzu.
Toulani za vyhledy
Nehonite-li se jen za body, nejste-li fanatikem ve sberu mineralu ci zaslepenym radioamaterem, udelejte si vylet na Vlci horu az za velmi dobre viditelnosti. Mate-li moznost vzit si sebou dalekohled, nevahejte. Byt samotny zarostly vrchol nenabizi kruhovy vyhled, jsou vyhlidky z Vlci hory fantasticke a vyplati se je vsechny obejit.
Z louky na jihovychodnim svahu se otevira vyhled smerem ke Stribru, Plzni, ale muzete spatrit i cast Sumavy. Pokud lesikem dojdete na vrchol (waypoint VH) a popojdete na waypoint VK, pak pohlednete na louky okolo osady Zahori, do jizni casti udoli Kosoveho potoka a Mze, na Primdu a cast Ceskeho lesa. Mimochodem, par metru odsud roste mohutna a staricka lipa s bizarnim kmenem (waypoint LI).
Nedaleka Zauperova vyhlidka nabidne krome dalsi krabicky i vyhled na severnejsi cast udoli Kosoveho potoka s vesnickou Trebel, Cesky les a Slavkovsky les. Ze severne orientovane vyhlidky na Goethove pahorku lze spatrit opet udoli Kosoveho potoka, Slavkovsky les, Ovci vrch ci Krasikov.
Schematicke smery a rozsahy vyhledu si muzete prohlednout na letecke fotomape Google, kde vzajemne nejblizsi vrcholy vsech trojuhelniku oznacuji mista vyhlidek.
Hrad Volfstejn
Na jihovychodnim uboci Vlci hory, v nadmorske vysce 609 metru, stoji zricenina hradu Volfstejn. Romansko-goticky hrad je dokladem architektury sve doby, nebot nebyl narusen pozdejsimi upravami. Hrad zanikl za dob cesko-uherskych valek, kdy kral Jiri z Podebrad bojoval se zelenohorskou jednotou. Hradu je venovana cache VOLFSTEJN.
SOTA cache
Vlci hora patri mezi kopce zarazene do programu Summits On The Air neboli Vrcholy v eteru. Cilem programu je rozvoj radioamaterskeho provozu z vrcholu kopcu a hor. Radioamater si tedy do batohu slozi sve prenosne vysilaci zarizeni a vyda se na vrchol vybraneho kopce. Z nej pak vysila a snazi se spojit s jinymi radioamatery, at jiz doma ci na jinych lokalitach. Radioamater na kopci ziskava body, ktere rostou s narocnosti vystupu (tj. nadmorska vyska, zimni teren), nicmene jsou zapocitany jen pri 4 a vice navazanych spojenich. Ziskane body se objevuji v ustredni databazi SOTA. Program SOTA neni omezen na ceske radioamatery, naopak jde o aktivitu celosvetovou, ke ktere se Cesko pripojilo v kvetnu 2007.
Vlci hora (OK/PL-090) svou vyskou patri mezi sestibodove kopce a od sveho zarazeni byla nekolikrat aktivovana, poprve 28. prosince 2008 radioamaterem Pavlem Slancem s volacim znakem OK1MCS, o cemz byla porizena i fotodokumentace.
Kudy ke krabicce
Pokud se budete chtit vydat na Vlci horu, mate nekolik moznosti. Autem je mozne zaparkovat u fotbaloveho hriste (waypoint P1) a po ceste dojit k zlute znacene turisticke trase. Zluta znacka spojujici Cernosin a Trebel vas okolo krasne zriceniny hradu Volfstejna dovede az na waypoint T2. Z nej vede loukami cesta k dalsimu waypointu T3, kde odbocuje cesta smerujici podel lesa na obe vyhlidky i samotny vrchol.
Kdysi se dalo k Vlci hore odbocit ze silnice II/230 vedouci ze Stribra do Plane. Nyni je hned za odbockou umisten zakaz vjezdu motorovych vozidel, bezprostredne za nim lze zaparkovat na okraji cesty.
Alternativou muze byt cesta vlakem na trati Plzen-Cheb. Ze zeleznicni zastavky Oselin vede zelene znacena turisticka trasa, na kterou u rozcestniku Nad Zahorim navazuje jiz zminena zluta trasa. Trasa meri cca 5 km.
Na cestach i pri prochazeni lesem po severnim svahu budte ostraziti: na mnoha mistech jsou na zemi zbytky rezaveho drateneho pletiva, o ktere snadno zakopnete ci si poskrabete nohy.
Krabicka je pohodlne dostupna od cesty vedouci z jihovychodni louky k vrcholu, s kocarkem, kolem i konem lze zajet na dohled od krabicky. Ukryt i jeho okoli uvadejte do puvodniho stavu.