Skip to Content

<

SAM VOJAK V POLI

A cache by M a r c e l Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/31/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je soucasti serie VYZNAMNE STROMYPohodová procházka po polní ceste, pravda do kopce, odmenou vám ale bude hezký výhled B-)

Nad údolím, za prírodním predelem z lesu a skal, leží Trnený Újezd s prumernou nadmorskou výškou 281 metru nad morem. V jeho tesné blízkosti se nalézá osamocená lípa, ta je cílem našeho hledání, ale všeho docasu.Nejdríve pár slov o nejbližším okolí, pokud dovolíte:

TRNENÝ ÚJEZD
Trnený (dríve Kašparuv) Újezd ve 13.století náležel klášteru Brevnovskému - první zpráva se uvádí v roce 1373, kdy byl jako majetek prodán opatem Oldrichem nápravníku Pavlovi. V období 1869-1910 nesla osada jméno Trnený Oujezd.
Dnešní území obce patrilo do roku 1850 rakovnickému okresu, od té doby až do roku 1930 do okresu Smíchov, od roku 1930 k okresu Praha-venkov. Zákolany byly až do roku 1960 osadou Trneného Újezda. V roce 1950 prešly obce Trnený Újezd (s osadou Zákolany) a Kováry do nového okresu Kralupy nad Vltavou. Po novém územním usporádání byly obe obce spojeny a obec Zákolany s osadami Trnený Újezd a Kováry se v roce 1960 stala soucástí okresu Kladno.

BUDEC
V roce 2005 uplynulo 1100 let od založení predrománské rotundy svatého Petra a Pavla na staroslavné Budci. Nejedná se pouze o unikátní architektonickou památku - nejstarší stojící kamennou stavbu na území Ceské republiky - ale i o významný symbol ceské státnosti a vzdelanosti. Neméne závažná je i zdejší duchovní tradice spojená s postavou nejznámejšího ceského patrona svatého Václava, který na Budci pobýval.

KOVÁRY
Jižne od obce se nacházejí Kovárské stráne, které byly pro významné zastoupení teplomilných spolecenstev s radou zajímavých a ohrožených druhu, v roce 1987 vyhlášeny jako zvlášte chránené území v kategorii prírodní památka. Tvorí ji dve umele vytvorené terasy a priléhající meze o celkové výmere témer 2 hektaru.

ZÁKOLANY
Ze Zákolan pochází a pusobil zde spoluzakladatel ceskoslovanské sociální demokracie Ladislav Zápotocký - Budecský a v Zákolanech cp. 19 se roku 1884 narodil jeho syn Antonín Zápotocký, pozdejší ceskoslovenský prezident (1953 - 1957) a spisovatel.
Obec se proslavila "Zákolanskou polkou", o níž publikoval Jan Neruda a která se vyskytuje i v opere Bedricha Smetany "Dve vdovy".

(text prevzat z www.zakolany.cz)

A ted již k naší lípe.
Název kešky myslím vypovídá dost jasne o jejím umístení, z místních pramenu (pametníci, fara, místní úrad) se mi snad podarí zjistit nejaké presné informace o historii naší lípy.
Co se týce vysazování stromu v polích a u cest, vždy k tomu meli naši predci duvod, napríklad u naší lípy se jich pravdepodobne snoubí hned nekolik najednou.
Casto se vysazovaly stromy u cest, v blízkosti polí, jednak na pamet nejaké významné události, druhak také proto, že se pod nimi mohli v dobe žní rolníci schovat pri odpocinku pred sluncem a osvežit se vodou ze džbánu, který se zde nechával ve stínu koruny stromu.
U paty našeho stromu naleznete torzo, podstavec a drík, krížku. Pravdepodobne v dobe vztycení krížku zde byla vysazena i naše lípa.Tento strom není nijak velký, košatý ani hodne starý, ale má své kouzlo, je okolo nej spousta energie. Stací se zaposlouchat do bzucení vcel hodujících v léte na sladkém nektaru jeho kvetu, do šumení listu na podzim, zadívat se na rašící zelen pupenu na jare, na majestátnost vetví pokrytých snehem v zime. Clovek pak lehce pochopí, proc je práve lípa naším národním stromem.

Možná, že kvuli obilí, repce, máku nebo kukurici prímo od lípy neuvidíte do okolí, až budete mít zalogováno, zastavte se na chvilku v zatácce cesty po které jste prišli a podívejte se smerem dolu, za hezkého pocasí se vám naskytne pohled na horu Ríp na Milešovku a stredoceskou pahorkatinu, vlevo uvidíte vetrné elektrárny u Pcher, pole, louky, lesy…

CACHE
Ke keši vede polní cesta, pokud jste vozíckár vyznavac adrenalinových sportu, asi to zvládnete, ale pro méne terénne vybavené stroje to asi vhodné není, tlacení kocárku se také dá zvládnout, ale bude to chtít nejakou outdoor verzi B-) Na kole i pešky je to pohodová procházka, pravda trochu do kopce. Keška samotná je umístena kousek od cesty, takže to drive-in není.
Pokud je po normálním dešti (netrvá-li dva dny v kuse), dá se i tak bez vetší újmy dojít k cíli i zpet, výmoly jsou vetšinou zasypány stavebním rumem a uježdeny zemedelskými stroji, pocítejte, ale s tím, že kola a boty budete mít od bláta. Naopak na jare po tání snehu, nebo po vydatných deštích je to doslova masakr !!! Bláto z bot budete sundavat krumpácem a mne proklínat ješte doma pri smívání ornice z promocených kalhot B-)

Keš není prímo na strome,ani v jeho tesne blizkosti, pro jeji vyzvednuti je zbytecne k nemu chodit, NELEZTE prosím po nem!!! Keš je nekolik metru od cesty v poli, pocítejte s horším a hlavne mokrejším prístupem po dešti a ráno když je rosa. Pro vyzvednutí schránky není potreba nic rozebirat, zvedat ani nikam lézt, zejména ne pod zem B-))) dekuji.

POZOR toto NENI ukryt schranky !!!

POZOR toto NENI ukryt schranky !!!

S parkovanim je to u nas horsi, jedina rozumna moznost je zastavit u kaplicky v Trnenem Ujezde (ta neni zas az tak daleko od zacatku polni cesty, aby vam stalo zato riskovat a nechavat auto u krajnice v zatacce, blokovat polni cestu odstavenim auta na ni, nebo parkovat nam ci sousedum pred vjezdem B-), v jeji blizkosti je prostor, kde se da v pohode zaparkovat a myslim, ze to nikomu vadit nebude. (N 50° 11.950, E 014° 15.609)

Schranka je velikosti SMALL, tak tam prosím nedávejte veliké veci, at se tam vejdou TB, GC a CWG B-)))Dodrzujte prosim fairtrade, tedy nejlepe vymenu CWG za CWG nebo alespon veci v odpovidajici hodnote !!! Kinderbordel, papirky a knofliky nejsou to prave, co za CWG menit !!! TB a GC take nejsou veci na vymenu za CWG !!!Pokud budete chtit moje CWG a v kesi jste jej nenasli, kontaktujte mne. Kinderbordel a podobne veci nulove hodnoty budu bez milosti vyhazovat.Prejeme príjemnou procházku, hezký výhled a nekdy zase nashledanou B-)
Kešky v okolí:
PATRON CESKE ZEME (GC198W8) - Trnený Újezd,
TONDOVA CACHE (GC19DBH) - Zákolany,
A.D. 895 (BUDEC) (GCKT03) – Budec,
KOVARSKE STRANE (GC1RVQN) – KováryNavštivte stránky kladenských geocacheru www.geokladno.cz a pridejte se k nám... B-)Additional Hints (No hints available.) 

Find...

749 Logged Visits

Found it 672     Didn't find it 2     Write note 60     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 12     

View Logbook | View the Image Gallery of 98 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.