Skip to content

Schwarzenbersky kanal Multi-cache

Hidden : 06/09/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


P O Z O R : v míste finalky prekazi hromada dreva. Keska je proto posunuta o kousek dal. Provedte u vyslednych souradnic korekci N -002', E +006'
A T T E N T I O N PLEASE: There is a pile of wood which is laying at the place of the final cache. Thecache is therefore moved a bit further. Make a correction for the resulting coordinates N -002 ', E +006'Schwarzenberský plavební kanál / Schwarzenberg timber floating channel


Jiz spoustu let jsem pravidelným návstevníkem Sumavy a mj. také velkým obdivovatelem rozsáhlé stavby, jakou je bezesporu Schwarzenberský kanál. Divím se, ze tak významná památka dosud nemá svou vlastní kes, proto jsem se o to pokusil já. Kanál je pekne dlouhý, v celé své délce cca 52km, proto i tato multi je pomerne dlouhá (cca 20-30 km plus zpátecní cesta na Jelení vrchy, proto ty 3 hvezdicky), ale nebojte se jí. Cesta vede díky témer nulovému spádu kanálu v podstate po rovine, tak ze i deti ji zvládnou docela v pohode. Nejhorsí je ten príjezd a odjezd. Pro odlov kese si vyhradte hezké pocasí a dostatek casu, at máte moznost si cestu uzít a jednotlivé zajímavosti si porádne prohlédnout.

Schwarzenberský kanál - mapkaSchwarzenberský kanál - mapka

Doporucuji její odlov provést s vyuzití bicyklu, na místa jednotlivých stages není povolen vjezd automobilem. Doporucuji cestu absolvovat i s detmi, jako ideální startovní bod je parkoviste na Jeleních vrsích, kam Vás zavedou startovní souradnice. Na start je mozno se dostat jak vlastním vozem (placené parkoviste) tak i autobusem, který zde má konecnou. V prípade pesího odlovu doporucuji prijet vlakem do stanice Stozec nebo Nové údolí a jít k první stage, po odlovu finálové kese je mozno sejít do Nové Pece opet na vlak. Nedaleko parkoviste na Jeleních vrsích je nejen moznost obcerstvení (pozor, podél kanálu uz není kde se obcerstvit, takze svaciny sebou!!), ale i pomerne zdarilá volne prístupná expozice s názvem Schwarzenberský kanál, kde získáte spoustu zajímavých informací o tomto stavebním unikátu, prestavu o jeho rozlehlosti, jeho historii a také si na modelu budete moci celou trasu kanálu a v podstate i trasu této kese hezky prohlédnout. Dalsí detailnejsí informací historii i soucasnosti Schwarzenberského kanálu hledejte dále v listingu za instrukcemi pro hledání kese (aby se instrukce vesli celé do prístroju typu Garmin Colorado nebo Oregon) nebo na tomto odkazu nebo zde a nebo tady.

EN: For this cache is perfect to have a bicycle, because of the lenght. The lenght of the multicache as aprox. 20-30 km (maybe little more), it depens on the start point. I recomend to go to Jeleni vrchy village park place is near stage 2), where You can park a car. But dont be afraid, the cannel is almost plane (flush), so You can ride the bike also with children.

Huráá na start


Stage 1: Rosenaueruv pomnik / Rosenauer monument.
Prvním zastavením této kese je místo, kde je umísten tzv. Rosenaueruv pomník, pomník k uctení památky zakladatele myslenky tohoto kanálu a jejího prvního stavitele, Josefa Rosenauera.

Rosenaueruv pomnikRosenaueruv pomnik

Na zadní strane pomníku je malá kovová desticka, na ní dva letopocty. Odectete mensí letopocet od vetsího a dostanete dvojcifernou indicii AB.

EN: Find a small metal plague on the back side of Rosenauer monument. There are two years (eras) on that plague. Count diference between both of them (AB = bigger - smaller) and write this number as AB
.

CZ: Nedaleko odtud je i bývalá

Rosenauerova nádrz,

kde trasa kanálu v podstate zacíná. Odtud byl kanál napájen vodou (z nádrze byl doplnován bezný stav vody tak, aby byl kanál splavný i mimo období s vysokým stavem vody v potocích, které jej normálne napájely).
Poté pokracujte podél kanálu okolo Horního portálu tunelu az k osade Jelení vrchy k dolnímu portálu tunelu, kde je jiz zmínená moznost parkování, obcerstvení a nedaleko expozice o stavbe i vyuzití kanálu. Tím se také dostanete ke stage 2.

Stage 2: Jelenní vrchy, dolní portál tunelu /Lower entrance portal of a tunnel.<>br> Souradnice vás zavedou k dolnímu portáu vodního tunelu, který slouzil ke zkrácení kanálu a zejména odstranuje plánovaný a obtízne realizovatelný obchvat spatne splavného úseku mezi horním a dolním portálem, které podle puvodních plánu melo být provedeno obejitím Jelenské hory.

Dolní portál tunelu Dolní portál tunelu

Tento obchvat by jen tezko zajistil po celé své délce splavnost kanálem, proto pro zajistení dostatku vody a pro udrzení splavnosti nástupci Rosenauera vybudovali tento tunel, címz se kanál zkrátil a jeho vyuzití zlepsilo.
Vy zde VLEVO od zavrených vrat portálu tunelu naleznete zulovou desku s vytesaným nápisem, oznamující provedenou tohoto opravu portálu. V posledním rádku je letopocet, provedte soucet jednotlivých cifer a výsledek zapiste jako dvojcifernou indicii CD

EN: On the left side on the wall next to closed door of the entrance portal of tunnel You can see a granite plague. There is also one year (The Year finishing of the reconstruction, repair of this entrence portal. Count all digits of the Year and write it down as CD. Be carefully, the right era it is not the era above the entrance portal!!

CZ:
Stage 3: Obnovená studánka /a renovated well (footbridge to the spring) .
Poté, co jste si jiste prohlédli expozici kanálu pokracujte z Jeleních vrchu smerem podél kanálu dále k Rosenauerove kaplicce. Cestou najdete obnovenou studánku, ke které pro prekonání toku kanálu musíte pouzít drevenou lávku. Spocítejte horní prkna lávky (to je ta strana lávky, na kterou budete slapat pri ceste pres plavební kanál). lávka byla opravena, proto pozor při počítání, je zde celkem EF+2 prken.

EN: On this place You can see a well. Count the number of a boards on the foot bridge (only the boards You can step on it), number of boards is EF+2, write EF

CZ: Nevím, jestli je voda pitná, proto ji radeji nepijte, abyste mi pak nenadávali za své strevní problémy a pokracujte k Rosenauerove kaplicce.

Stage 4: Rosenauerova kaplicka s výhybkou na Jelením potoce/ The Rosenauer Chapelle.

Výhybka na Jelením potoce

Na tomto, podle mne jednom z nejzajimavejsích míst kanálu si povsimnete zajímavé vyhýbky, která umoznovala rídit smer toku vody podle potreby potokem nebo kanálem a tak regulovat prutok vody kanálem podle potreby. Kousek od vyhybky je i velice krásná kaplicka. Vasím úkolem bude spocítat tech nekolik velkých podlouhlých zulových bloku, které se nacházejí vpravo vedle kaplicky. Zapiste jejich pocet jako indicii G a pokracujte v dalsí ceste podél kanálu.
EN: This is for me one of the most interesting place of the chanel. You have to count the number of the big granite blocs next to small wooden chapelle (on the right side of chapelle), write this number as G

CZ: Stage 5: Akvadukt na Konském potoce/ The Aquaduct.
Dalsí zajímavé místo, akvadukt, který po vzoru staveb starého Ríma prekonává sirsí údolí Konskeho potoka pekným obloukem vedoucím vody kanálu na horní strane náspu. Konský potok protéká volne pod akvaduktem. Za akvaduktem je ke kanálu také pripojen tok vody z nádrze Ríjiste, která opet slouzila pro posílení mnozství vody v kanálu pro zajistení jeho splavnosti. Na informacní tabuli se múzete o akvaduktu docíst mnoho zajímavého. Také napríklad jeho rozmery. S pouzitím prevodní tabulky na informacním panelu spocítejte a na celé METRY zaokrouhlete výsku akvaduktu v metrech, výsledek zapiste jako indicii H.
EN: Here You can see Aquaduct, very interesting construction. On the top is the chanell, vhich is crossing the Konský creek. You can find all information on the information table. Here You can also find the information, how is the Aquaduct high and long, unfortunately in old Austria´s unit. Try to find height of the Aquaduct, then convert this to meters, rown it on meters and write it down as H.

Rosenauerova kaplicka/ Rosenauer ChapelleKaplicka


CZ: Stage 6: Kamenný mostek nedaleko Klápy/ Klápa - the small stone bridge.
Pokracováním podél kanálu jste se dostali k poslední stage. Kanál zde jiz není tak cistý a upravený, místy v nem není ani mnoho vody, nekteré úseky cekají na svou obnovu. Na dohled od drevených soch poblíz místa zvaného Klápa stojí kamenný mostek. Na jeho prostredním sloupku jsou vytesány dve písmena. Denumerujte je pomocí klávesníce mobilního telefonu (A,B,C = 2, D,E,F = 3, G,H,I=4 J,K,L=5, M,N,O=6, P,Q,R,S =7, T,U,V=8, W,X,Y,Z= 9), napr. monogram DB by jste denumerovali jako císlo 32). Zapiste jako dvojcifernou indicii JK .
EN: On this place You can find a small stone bridge. Find two letters on the middle post (column) of this bridge. Then convert those letters on the numbers by using the keyboard of mobile phone. (A,B,C=2, D,E,F=3, G,H,I=4 J,K,L=5, M,N,O=6, P,Q,R,S =7, T,U,V=8, W,X,Y,Z= 9), for example letters DV You can convert as 38). Write down this last indicia as JK

Finálovka


No a nyní jiz jen pokracujte dále podél kanálu, minete Klápu se svými sochami i opustenými a zvolna chátrajícími budavami bývalé pohranicní roty a uzívejte si rovinu podél kanálu i s obcasnými výhledy do údolí. Mezitím si spocítejte souradnice finálové kese, na kterou se jiz urcite tesíte. Její souradnice jsou:

N48°4K.(D-H)(E-G)A
E013°5F.JC(B+G)


(ciferný soucet vsech císlic finálních souradnic je 52, kontrolní soucet vsech císlic indicií je 45)
EN: The final cache You can find on coordinates:

N48°4K.(D-H)(E-G)A
E013°5F.JC(B+G)


for Your sure: A+B+C+D+E+F+G+H+J+K=45. And if You add up all figures of final coordinates You get 52.
Cache is a smal Lock&lock. Good Luck!

CZ: Nacházíte se v národním parku Sumava, takze kes hledejte na dobre dostupném míste kousek od kanálu, není nutno vstupovat do lesa mimo povrch cest nebo jiných míst, urcených k chození, není potreba prolézat krovinami, nikde hrabat, nicit prírodu. Místo je velmi dobre prístupné, jen pozor na okolo se pohybující mudly, obcas jich muze být hodne, a mohou se objevovat prakticky bez varování!
Kes je tvorena mensí placatou Lock&Lock krabickou, verím, ze její nalezení nebude velký problém. Zamerení probíhalo v desti, proto budu vdecný za prípadné informace pokud nameríte výrazne odlisné souradnice. S pouzitím hintu by nalezení kese nemelo ale být zádným problémem. Prípadné námety nebo pripomínky k souradnicím prosím pres profil, nepiste je do logu
Pokud se v kesi bude vyskytovat nejaký neporádek typu projeté jízdenky, proslé vstupenky, zbytky vytisteného listingu, ulity od hlemýzdu, rozlámané drobnosti, nic neríkající kameny atd., prosím klidne je odeberte, hracky z kinder vajec mi nevadí, pokud vsak jsou ve vajícku, nerozebiratelne slepeny nebo v nejakém sácku. Dekuji.
Od kese doporucuji pokracovat jeste dále podél kanálu, zejména pokud jste cyklisti, projedete zajímavými místy jako bývalé osady Hutský dvur a Josefuv dul, dokládající existence skláren v této oblasti a dorazíte az na Zadní Zvonkovou, kde najdete krásný kostelík i s prima kesí a nebo muzete jet i dál a dál, treba az do Jezové a nebo na Vítkuv kámen.Od kese muzete také po turistických ci cykloturistických cestách sjet prímo do Nové Pece (vlak) nebo jet pres Zadní Zvonkovou a Blízkou Lhotu a vrátit se na vlak prívozem do Horní Plané.
Preji vsem hezký výlet a úspesný geolov .


Schwarzenberský plavební kanál - historie

CZ:
Schwarzenberský plavební kanál je jednou z z nejhezcích a nepocítáme-li Lipenskou prehradu tak i beze sporu nejvetsí stavební památkou na Sumave.

Josef RosenauerJosef Rosenauer

Kanál na své témer 52 dlouhé ceste protíná nekolikrát hranice, vede po území Ceské republiky kde zacína u Rosenauerovy nádrze, pokracuje pres Jelení vrchy, Klápu, Zadní Zvonkovou do Rakouska a v Jezové se opet vrací do Cech aby nakonec zaústil do reky Muehl. Byl vybudován v letech 1789 az 1823 podle návrhu stavitele Josefa Rosenauera (1735-1804), tehdejsího plavebního reditele a knízecího Schwarzenberského inzenýra. Kanál byl staven za úcelem splavování palivového dreva z horních partií Schwarzenberského panství nejprve do Vídne a pozdeji i do Nové Pece a dále do Cech.
Stavba probíhala ve dvou etapách, nejprve pod dohledem J.Rosenauera, po jeho smrti pod vedením jeho následovníku. Nejprve byl budován tzv. starý kanál, který vedl z oblasti Jeleních vrchu k rece Muehl, v délce asi 32km. Po smrti Rosenauera stavba pokracovala v letech 1821-1823 po trase od Rosenauerovy nádrze k tunelu, vcetne výstavby 419m dlouhého tunelu pod vrchem Plesivcem k Jezernímu potoku pod dohledem ing. Falty. a ing. Mayera.
Rosenauer uz po svém príchodu do sluzeb ke Schwarzenberkum vytusil bohatství skrývající se v mnozství dreva v sumavských lesích a svým návrhem pomohl nejen rozsírit majetek Schwarzenberku, ale i uspokojit poptávku po palivovém drevu ve Vídni i v Cechách. Behem cca 100 let splavování dreva bylo do Vídne prepraveno uctyhodných témer 8 milionu kubických metru dreva a celý kanál mohutne prispel k rozvoji celé oblasti. De facto díky stavbe tohoto kanálu vznikly takové osady jako Stozec, Nové údolí, Jelení vrchy, Nová Pec, i mnohé dalsí, dnes uz zaniklé jako napr. Hutský dvur nebo Josefova Hut a Zadní Zvonková. Kanál poskytoval také práci pro více nez 800 pracovníku denne, takze výrazne pomohl zamestnanosti v oblasti.
Kanálu byl ke splavování dreva vyuzíván az do r.1962, kdy ale bylo splavováno drevo jiz jen na cásti kanálu k tzv. Želnavskému smyku. Po ukoncení splavovánmí v r. 1962 kanál chátral, v soucasnosti je uz nesplavný v celé své délce, jednotlivé úseky kanálu vsak procházely v minulosti (cca 1970- 2004) i v soucasnosti postupnou rekonstrukcí a v soucasné dobe je mozno spatrit ukázky splavování dreva zejména v oblasti Jeleních vrchu nebo v Jezové (Igelbach). Více informací o techto akcích i o historii i soucasnosti kanálu najdete na této webové adrese.

U horního portálu tunelu - historické fotou horního portálu

GER:

Schwarzenbergischer schwemmkanal.

Der Schwarzenbergischer Schwemmkanal zaehlt zu den beeidruckendsten Sehenswuerdgkeiten im Boehmerwald. Zwischen 1789 und 1823 wurde der Schwemmkanal von Joseph Rosenauer erbaut, er stand als fuerstlicher Ingenierur und Schwemmdirector in Diensten der Herrschaft Schwarzenberg. Das normale Queprofil des Schwemmkanals umfasst eine Breite von 2,5 m und eine Tiefe von 1,0 m und eine Lange nach 52 km. Der Schwarzengergische Schwemmkanal hat "in vollen Betrieb" den Menschen der Boehmerwaldregion vor allen Arbeit gegeben, bei der Schwemme waren bis zu 800 Leute beschaeftigt. In der Ortschaft Jelení in der Schneune des alten Shwarrzenberg Forsthauses befindet sich das Innformationszentrum zum schwemmen vom Holz. Der Kanal funktionierte etwa 170 Jahre. In den ersten Hundert Jahren befoerdete er 8 Millionern m3 Holz! Er half die Brennstoffkrise in Wien zu loesen. Er befoerdete das Holz in die Staetde, den Leuten gab er Arbeit und den Besitzern den Gewinn. Mere information bite suchen hier

historické foto

EN:

Schwarzenberg timber floating channel


The Schwarzenberg cannel is one of the biggest and nicest preserved technical monuments in the Sumava region.. The cacnnel was built within 1789-1823 according to the project of Josef Rosenauer, who was mannager of timber floating and an ingenier of the Prince of schwarzenbeg at that time. The prevailing dimensions of the channel almost 52km long and 2.5m width and 1meter in the depth. Withiín the period of about 100 Years of the golden age of the Schwarzenberg floating cannel nearly 8 milion cubic meters of timber were transported through this channeland connecting waters routes as far as Viena It was the Schwarzenberg floating channel that contributed to mighty development of the region and gaverise to a lot settlements, such a Nové Údolí, Stozec, Jelení Vrchy, Nová Pec and others. From the point of view of the local inhabitants the cacnnel represented a facility for work within the period of its operation, as many as 800 jobs were necessary for floating timber every day after all. More information You can find on website www.schw-kan.com

Additional Hints (Decrypt)

CZ: cbq xnzrarz irqyr fgebzh fr ghevfgvpxbh manpxbh EN: haqre gur fgbar arkg gb gur gerr jvgu gur ghevfg fvta.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)