Skip to Content

<

Stinker/Smradoch

A cache by jozefzcz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/15/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


czech flag    english flag

 

czech flag   Smradoch

Prírodní rezervace Smradoch byla vyhlášená již v roze 1968 k ochrane unikátního rašelinište vzniklého na proplynených výverech podzemních vod. Plyn, který se zde prodírá z hlubin Zeme zapáchá a dal název rezervaci je sirovodík. Je poslední zbytkem kdysi mohutné tektonické cinnosti zdejší oblasti. Rozsáhlé lesy a rašelinište Slavskovského lesa vytvárí obrovský prírodní rezervoár. Ten zásobuje podzemní vodami minerální prameny v širokém okolí. Prameny vznikají výstupem podzemní vody na povrch. Tvorí se tam, kde propustné porušené horniny (1), leží nad kompaktní nepropustnou horninou (2). Voda se behem své cesty obohacuje o minerální složky. V míste zlomových línií v zemské kure (3), zasahujících hluboko do nitra zeme se voda obohacuje o plynný oxid uhlicitý a vystupuje na povrch jako minerální voda. V závislosti na hloubce žhavého magmatu vystupují jako teplé (Karlovy Vary až 70°C) nebo studené (okolí Mariánských a Františkových lázní do 9°C).


Moje otázky pro kontrolu?
1. Jaké je zde geologické podloží ?
2 Jaká se zde vyskytuje fauna? Czech a latinský název.
3 Jaká se zde vyskytuje flora? Czech a latinský název.
4. - - -
5. V jaké geologické dobe se zformovalo okolí?
6. Kolik je zde informacních tabulí?
7. Pošlete souradnice z místa foto zmerené vaší GPS.

Umístete do log foto z tohoto místa spolecne s vámi a vaší GPS a souradnicemi. Odpovedi posílejte na email: josef.zdich@seznam.cz , Predmet: Smradoch
 

english flag   Stinker


In the year 1968, „Smradoch“ (stinker) was declared a natural reserve to preserve its unique moor, which originated from gassed emergence of underground waters. The hydrogen sulphate gas, which rises from the depths of the Earth, has s strong odour and has given the name to the whole reservation. It is a last remainder of once vigorous tectonic activity in the area. The extensive forests and moors of „Slavkovský les“ create a vast natural water reservoir, which via underground water reserves, supplies water to mineral springs in the wide vicinity. The springs orinate by the output of underground water on the surface (picture a). They are formed in places where permeable rocks with small fiss ures (1) lay above compact impermeable rock (2). Water is enriched by the mineral compounds during its way to the surface. In places where breaks in the lines of the earth’s crust (3) reach deeply into the heart of the earth, water is enriched by gasses carbon dioxide and reaches the surface as mineral water. Depending on the depth of glowing magma they rise as warm mineral spring (Karlovy Vary up to 70°C) or cold mineral spring (in the surroundings of Mariánské Lázne and Františkovy Lázne 9°C)


My questions for this place.
1. What geologic subsoil is here?
2. What faun occures here? 3 latin name.
3. What flora occures here? 3 Latin name.
4. - - - -
5. In what geological era was the land formed?
6. How much to be quite signboard?
7. Measure above sea level altitude seats (possibly with the aid of his GPS) (foto).

Then please attach your photo in front of signboard with her coordinates and foto GPS. Email your answers to: josef.zdich@seznam.cz , subject: Smradoch[ Velky dik patri marzcz za pomoc s touto EARTH ]
Additional Hints (No hints available.) 

Find...

586 Logged Visits

Found it 578     Didn't find it 1     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 590 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.