Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Olomouc na dlani

A cache by ZuZu Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/1/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nenarocna keska vhodna treba behem cyklovyletu. Jako odmena za zdolani toho kopce. Prosim o peclive maskovani.

Olomouc (nemecky Olmütz, polsky Olomuniec, latinsky Olomucium, hanácky Olomóc nebo Holomóc) je statutární mesto na strední Morave a centrum Olomouckého kraje. Rozkládá se v Hornomoravském úvalu na rece Morave pri soutoku s Bystricí a je obklopené úrodnou krajinou Hané. Ve meste o rozloze 10 336 ha žije 100 373 obyvatel. Jedná se tedy o páté nejvetší mesto Ceské republiky. Konurbace do 20 km od centra mesta Olomouce zahrnuje mj. i mesta Velká Bystrice, Šternberk, Unicov, Litovel, Prostejov a Prerov; celková populace této konurbace ciní více než 280 000 obyvatel.
Stred mesta Olomouce leží v nadmorské výšce 219 metru nad morem. Nejnižším bodem Olomouce je reka Morava na jihu Olomouce. Olomouc byla vedle Brna historicky politickým centrem Moravy, dnes v Olomouci sídlí Univerzita Palackého a arcibiskupství, mesto je tedy pro celou Moravu centrem duchovní správy a vzdelanosti.
V historickém jádru mesta, obklopeném rameny reky Moravy, jehož formování bylo zapocato pocátkem 11. století a dokonceno v polovine 19. století, je situováno nekolik velkých námestí. Na Horním námestí je umístena radnice s orlojem puvodne z 15. století a predevším památka UNESCO sloup Nejsvetejší Trojice, postavený v roce 1740. Pozoruhodný je také arcibiskupský kostel dóm svatého Václava, kde roku 1469 prohlásila cást ceských a moravských pánu uherského krále Matyáše Korvína králem ceským a kde se taktéž nachází hrobka ceského krále Václava III., zavraždeného roku 1306 práve v Olomouci (jeho smrt znamenala vymrení hlavní linie panovnického rodu Premyslovcu).


O mestu již toho bylo napsáno mnoho. O jeho bohaté historii, jeho ekonomickém i hospodárském významu... Mnoho informací se dozvíte z jiných kešek. Tuto berte jako odpocinkovou. Mužete ji pojmout jako cyklovýlet, drive-in, procházku a nebo se nechat vyvézt do kopce autobusem do Nedvezí a kousek se vrátit pešky.
Krabicku jsem si tady predstavovala už dlouho. Výhled je totiž krásný v kteroukoliv denní ci nocní dobu a v dobách, kdy tady ješte nebyla dálnice (a kvuli ní zvýšené premostení), se jednalo o nejvyšší bod v okolí. Predstavte si, jakou radost má každý cyklista, že je ten krpál za ním :)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,890 Logged Visits

Found it 1,797     Didn't find it 15     Write note 39     Archive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 15     Owner Maintenance 14     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 45 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.