Skip to content

Mi-8 Letterbox Hybrid

Hidden : 08/12/2009
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mi-8

Na dne zatopeného lomu u Borené Hory leží vrak vrtulníku Mi-8. Zrítil se 28. ríjna 2001 s astronauty E. Cernanem a V. Remkem na palube.

Setkání astronautu v Cechách


26. - 31. ríjna 2001 se z iniciativy nácelníka generálního štábu Armády CR J. Šedivého uskutecnilo v Cechách setkání amerických astronautu ceského puvodu a našich kosmonautu. Zúcastnili se ho astronauti Eugene Cernan a John Blaha a jejich ceští protejšci Vladimír Remek a Oldrich Pelcák.
Datum neohrozily ani zárijové útoky na WTC v USA a jak americtí astronauti tak kosmonaut Remek, jenž pracuje v Moskve, se slétli do Prahy presne podle programu. Eugena Cernana doprovázel jeho evropský asistent T. P. Buteux, kdežto John Blaha priletel s manželkou Brendou Waltersovou. O jejich ubytování v Praze se postarala Akademie ved CR, o dopravu i ochranu pecoval generální štáb. Kvuli nabitému programu jim byl pro možnost rychlého presunu jako dopravní prostredek vyclenen armádní vrtulník Mi-8S 0829, jeden ze ctyr stroju v luxusním provedení urcených pro prepravu prezidenta a vysokých státních cinitelu.

Eugene Cernan - poslední muž, který se procházel po Mesíci
V roce 1903 se jeho dedecek Štefan Cernan se svou manželkou Annou odstehovali z Vysoké nad Kysucou spolu s tisícovkami jiných vystehovalcu do USA. Usadili se v Chicagu a o rok pozdeji se jim narodil syn Andrew. Když vyrostl, vzal si za manželku devce ceského puvodu Rozálii Cihlárovou a spolu s ní mel syna Eugena.
První let z mysu Canaveral absolvoval jako druhý pilot v roce 1966 na palube Gemini 9. Spolu s ním letel velitel letu Thomas Stafford. Na obežné dráze se priblížili k cílovému telesu Agena 9, plánované spojení se však kvuli poruše Ageny nepodarilo uskutecnit. Cernan zde vystoupil pripoután lanem na povrch stanice.
Podruhé vyletel na kosmické lodi Apollo 10 v kvetnu 1969. Na lodi s ním letel opet Stafford a jako tretí clen posádky John Young. Byla to poslední proverka pred pristáním lidí na Mesíci, kolem Mesíce prodelali 31 obletu, vyzkoušeli mesícní modul až na pár km nad povrch, poté se navrátili na Zemi po 8 dnech letu.
Tretí let byl s Apollem 17, startovali opet na mysu Canaveral, v šesté expedici byli spolu s ním Ronald Evans a Harrison Schmitt. Zatímco Evans zustal na obežné dráze Mesíce, Cernan s Schmittem na Mesíci pristáli a vystoupili na nej, Cernan jako 11., Schmitt 12. clovek na Mesíci. Cernan byl zatím posledním clovekem na povrchu Mesíce. V porádku se všichni vrátili na Zemi, pristání probehlo po 12 dnech strávených ve vesmíru na hladine Tichého oceánu.
Na oba lety Apollo s sebou vzal ceskoslovenskou vlajku, kterou pri své neoficiální a utajované návšteve Ceskoslovenska v roce 1974 predal rediteli Astronomického ústavu v Ondrejove. Vlajka je tam od té doby pripevnena k nejvetšímu dalekohledu.

Vladimír Remek - reprezentant Ceskoslovenska jakožto 3. zeme ve vesmíru
Remek absolvoval Vyšší letecké ucilište v Košicích, kde létal na cvicných reaktivních letounech L-29 Delfín. Na podzim 1976 prošel výberem kandidátu na kosmický let a byl povýšen na kapitána. Od prosince 1976 se ve Stredisku prípravy kosmonautu v Hvezdném mestecku u Moskvy zacal pripravovat spolu s Oldrichem Pelcákem a dalšími kandidáty z Polska a NDR. Výcvik absolvoval roku 1978.
Vladimír Remek byl v hodnosti kapitána clenem posádky kosmické lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník. Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos. Velitelem letu byl sovetský kosmonaut plukovník Alexej Gubarev. Let se uskutecnil od 2. do 10. brezna 1978. Posádka pracovala na palube orbitálního komplexu Saljut 6 spolu s jeho základní posádkou. Celková délka Remkova letu cinila 190 hodin a 18 minut.
Spolecne s dalšími sovetskými kosmonauty obdržel 27. dubna 1978 státní vyznamenání Hrdina CSSR. V roce 1979 o svém živote, výcviku i samotném letu napsal s pomocí Karla Richtera knihu Pod námi planeta Zeme.


Poslední let vrtulníku Mi-8


V programu astronautu byla na odpoledne tretího dne jejich návštevy 28. ríjna naplánovaná návšteva rodných míst jejich predku. John Blaha s manželkou a O. Pelcákem odjíždejí autem na návštevu Herálce u Humpolce, odkud pocházejí ceští predci J. Blahy.
E. Cernan s V. Remkem a M. Grünem jedou na Vypich, kde s nimi a vojenským doprovodem startuje vrtulník Mi-8 smerem na Bernartice u Tábora. Odtud totiž pocházejí Cernanovi prarodice František Josef a Rozálie Cihlárovi.
Na palube vrtulníku cestuje 12 lidí. Let probíhá normálne až do 14:50, kdy se v jeho záveru stává neco, co nikdo neocekával. Pri pristávání pred tretí hodinou vrtulník havaruje. Nehoda se stala po soucasném vysazení obou motoru. Stroj zacíná okamžite klesat z výšky 150 metru a jeho ovladatelnost je velmi špatná. Presto se podarí pilotovi tvrdé pristání pomerne dobre, vrtulník dopadá na bricho, láme se ocas a celkove je stroj nárazem silne poškozen.
Po dopadu vojenský policista Jaroslav Šelong prostrílel okénko vrtulníku, aby se dostal ven. Protáhl se ven a zavolal svuj dispecink. Prestože cítil benzínové páry, vrátil se dovnitr a pomáhal lidem z helikoptéry, i když byl sám zranen. Svedci nehody, obcané z Okrouhlé, Rostislav Šenk a Jaroslav Kindl vyprostili posádku a dalším lidem pomohli pri prolézání oknem.
Pri nehode nikdo nezemrel, ctyri clenové posádky byli zraneni. Šest muselo odjet do nemocnice v Písku, Cernan, jeho asistent a Remek jsou letecky prepraveni do Ústrední vojenské nemocnice v Praze-Strešovicích a tri další clenové posádky jsou prevezeni do nemocnice v Ceských Budejovicích. Z nich nejhure dopadla letuška v kritickém stavu, kterou do budejovické nemocnice prepravil vrtulník. Kvuli nehode prišla o obe nohy a až roku 2007 se po vleklém soudním sporu dockala odškodnení. Závažná poranení utrpela i druhá letuška, její stav se však lékarum podarilo stabilizovat. Zranení utrpel i vojenský policista Jaroslav Šelong. Ostatní cestující byli mimo ohrožení života.
Prezident republiky pozdeji vyznamenal vojenského policistu Jaroslava Šelonga, který byl v kabine vrtulníku a svou statecností bez ohledu na vlastní zranení rozhodnou merou prispel k tomu, že všichni zranení byli vcas dopraveni do bezpecí.

Prícina nehody


Vyšetrování duvodu bylo velmi táhlé a definitivne se uzavrelo až 22.10.2007. Soucasné vysazení obou motoru zaprícinila prázdná spotrební nádrž, do níž se precerpává palivo z dvou hlavních nádrží vrtulníku. Záverem šetrení je, že pravdepodobnou prícinou nehody byla závada plováku signalizace nouzového zbytku paliva ve spotrební nádrži, varující pred stavem pod 300 litru. Druhý pilot mel prepnutý ukazatel palivomeru na CELKEM, ne na spotrební nádrž, tudíž nemohl poznat, že ve spotrební nádrži není palivo. Palubní technik totiž nezapnul precerpávací cerpadla. Protože se letelo za velmi špatného pocasí, posádka se venovala více pozorování terénu než prístrojum a signalizacním tablum. Souhrou techto faktoru tedy došlo k netušenému vycerpání spotrební nádrže a následnému vysazení motoru. Pro malou rychlost a malou výšku posádka nemela šanci zvládnout prechod do autorotace a provést bezpecné pristání. Malá výška pádu okolo 150 metru však na druhou stranu pravdepodobne rozhodla o tom, že všichni pasažeri pres tvrdé pristání nehodu prežili.

Helikoptéra na dne lomu


Po nehode byl vrtulník prevezen do Prahy, kde byl prísne strežen po dobu trí let, behem nichž se vedl hlavní soudní spor o zavinení nehody. Po konecném uzavrení roku 2007 již nebyl jako dukazní materiál potreba. Místo cesty do šrotu ho však zakoupila místní potápecská základna a v kvetnu 2009 byl prevezen a spušten na dno lomu u Borené Hory. Tady nalezl v hlubine okolo 6 metru pravdepodobne své definitivní místo odpocinku. Vrtulník opravdu stojí za shlédnutí - se svítilnou se dá dostat i dovnitr, a je tak možné ho prohlédnout úplne celý. Podvodní galerie od Williteamu.

KEŠ


KDE: Jedná se o potápecskou keš, kterou najdete na pul cesty z Vodníka na Slapy Trinity Challenge #1. K jejímu odlovu budete potrebovat standardní potápecskou výbavu a potápecskou certifikaci. Lom totiž spravuje potápecská základna Potya, která zodpovídá za regulérní potápení. Za vstup a možnost potápení s plným zázemím pocítejte s astronomickým výdajem 150 Kc. Je tady mimo jiné také možné neco zakousnout, doplnit láhve vzduchem, nebo pujcit podvodní baterku, kompletní potápecská základna je zkrátka na dosah. Nicméne cílem této keše není tady delat reklamu, ale privést Vás na toto zajímavé potápecské místo k vraku vrtulníku.

KDY: Lom je prístupný každý den krome pondelí od 9 hodin, nicméne je vhodné si sem napred zavolat a ponor si domluvit (web zakladny Potya si snadno vygooglíte), abyste meli jistotu, že tu nekdo bude a dostanete se sem.

CO POTREBUJETE: Potápecské vybavení, láhev vzduchu, dále doporucuji svítilnu pro prohlédnutí vnitrku vrtulníku a na rozšroubování keše pak lépe hasák a sikovky, pokud nemáte hasák, jde to i s dvojimi sikovkami.

JAK KEŠ NAJDETE: Jedná se o Letterbox, takže GPSku nebudete potrebovat. Stací najít oranžovou bojku v levé cásti lomu. Od ní až k vrtulníku vede provaz, pomocí nehož ho asi v 6 metrech najdete. Keš je litinová o rozmerech 10x10x10cm schovaná nekde v útrobách vrtulníku. Je volne prístupná, takže nemusíte nic rozebírat, stací se jen správne podívat. Pak ji prosím samozrejme vratte presne tam, kde byla.

PODMÍNKA LOGU: Vzhledem k tomu, jak to bohužel chodí na Vodníkovi a Slapy Trinity #1, podmínkou zalogování nálezu této keše bude regulérní odlov, tedy potopení k vrtulníku. Jako dukaz nejlépe poslouží fotografie v potápecské výbave ve vode, z které bude zjevné, že jste to Vy a že jste se potopili. (Pokud pridáte i nejaké podvodní fotky, bude to jen prima.) V prípade, že Vám keš nekdo podá na breh, klidne tady svoji návštevu zalogujte, ale pouze prosím jako Write note. Predem dekuji za respektování tohoto pravidla - tato keš není o bodu, ale o zážitku.

DOPORUCENÁ MANIPULACE S KEŠÍ: Na základne o keši nevedí, takže se snažte tento stav udržet co nejdéle, protože po prozrazení budou keš hledat všichni zvídaví potápeci, co sem pujdou. Pokud odlovíte ve dvou a z toho jeden prostrednictvím "Explorer" ponoru se zdejším instruktorem, protože nemá potrebnou certifikaci, takový odlov je platný, ale keš by mel z výše zmíneného duvodu nepozorovane vyjmout a vrátit samostatný geo-potápec.
Pri otevírání do keše vetšinou ze závitu trochu natece (dá se tomu zabránit otevíráním hranatou cástí otocenou dolu), takže pokud ji zase vysušíte, urcite tím prispejete k její dlouhé životnosti pro tech pár kaceru, co se sem pro ni po Vás ješte vydá.
Do keše prosím nic nevkládejte, ani GC a TB, nelze totiž zarucit jejich bezpecnost. Jedná se o Letterbox hybrid, takže v keši najdete razítko (neodnášet), které si mužete orazit do svého Letterboxingového sešitku. Na oplátku do logbooku otisknete svoje, nebo aspon nakreslete návrh svého razítka. Pri zavírání pak keš prosím zase dotáhnete, co to pujde. Díky.

Potápení zdar a snad se Vám tento pohodový Dive-in Letterbox bude líbit. Pokud zde bude 5 nálezu rocne, budu to považovat za úspech. :o)

free counters

Additional Hints (Decrypt)

anuber, gheovan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)