Skip to content

<

Orient Express

A cache by Benjo5 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/12/2018
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Orient Express


„Orient Expressem z Prahy až k Bosporu.“

Vítejte u železniční multicache, díky níž se vydáte vlakem z Prahy po stopě legendárního Orient Expressu v trase Praha – Budapešť – Bělehrad – Sofie – Istanbul. Cesta je dlouhá asi 1800 km, v letních měsících se dá zvládnout čtyřmi vlaky a nejrychlejší spojení trvá 42 hodin. Finále je umístěné na asijské straně Bosporu, jedná se tedy o mezikontinentální multicache. ;-)

Historie

Poprvé vyjel Orient Express 5. června 1883 z Paříže. V prvních letech končil vlak v rumunském Giurgiu, až od roku 1888 začal jezdit přes Budapešť, Bělehrad a Sofii až do Istanbulu. Trasa Paříž – Istanbul je tak nejtradičnější variantou Orient Expressu, i když vlak v minulosti jezdil pod stejným názvem i z Londýna a oblíbeným cílem byly také Benátky. Jednalo se vždy o luxusní vlak skládající se z vozů salonních, jídelních a lůžkových. Trasa dlouhá 3186 km trvala 69 hodin a cestujícím byla v projížděných zemích nabízena místní jídla a folklorní vystoupení.

Svou největší slávu zažil Orient Express do druhé světové války. S rozmachem dopravy pak jeho význam klesal a poslední pravidelný rychlík Paříž – Istanbul vyjel 19. května 1977. Koncem 70. let se však švýcarský podnikatel Albert Glatt rozhodl oprášit zašlou slávu Orient Expressu, v aukci koupil původní vozy z 20. let, nechal je zrestaurovat a začal je provozovat jako luxusní výletní vlak, který jezdí dodnes. Tras je každoročně několik, většina vede do Benátek. Dvakrát ročně, v květnu a říjnu, je možné Orient Express vidět v celé jeho kráse i v Praze, kdy tu na dvě noci zastavuje na trase z Benátek do Londýna. Vlak jezdí jednou ročně i tradiční trasu z Paříže do Istanbulu, šestidenní cesta v nejluxusnějším salonním kupé vyjde na astronomických 40.000 liber. Vzhledem k tomu, že však originální vlak na přímé trase Praha – Istanbul v současnosti zrovna nejezdí, budete se bohužel muset spokojit s nižším standardem běžných mezinárodních rychlíků. ;-)

Pár praktických informací

Čeká Vás cesta absolvovatelná ideálně pomocí čtyř vlaků, které jedou vždy z konečné na konečnou. Pět virtuálních stagí naleznete v Praze, Budapešti, Bělehradě, Sofii a Istanbulu, kde vždy zjistíte potřebnou informaci a budete pokračovat dalším vlakem zase dál. Zda to projedete v kuse nejrychleji, jak se dá, anebo si uděláte pár zastávek cestou s přespáním v hotelu a prohlídkou města, je na každém z Vás. Nabízí se spousta variant, jak to pojmout, určitě doporučuji jednodenní zastávku v Sofii.

Připravte se, že cesta bude trochu dobrodružná, přeci jen projedete napříč celý Balkán. Míra civilizace je celou trasu solidní, jen snad s výjimkou Srbska, kde se před třiceti lety zřejmě zastavil čas. Zatímco z Prahy do Budapešti jezdí denně devět vlaků, z Budapešti do Bělehradu jsou to už jen tři a z Bělehradu do Sofie a ze Sofie do Istanbulu už je to jenom jeden vlak denně. A ten z Bělehradu do Sofie navíc jezdí jen v létě. :-) Ideální doba k odlovu je tedy od poloviny června do poloviny září, kdy jezdí všude přímé vlaky. Jde to i mimo sezónu, jen je víc přestupů a při srbských zpožděních to může být celkem adrenalinová zábava. :-)

Jízdenky doporučuji kupovat až cestou. V Praze se sice dají koupit lístky až do Sofie, ale na druhý i třetí vlak si ČD přiráží na každý cca. 1000 korun za nic. Celá trasa se dá projet v pohodě jen s kreditní kartou, přijímají ji na všech nádražích cestou a není třeba si shánět lokální měny kromě té turecké. Tu doporučuji vybrat také kartou až na místě. Pár eur v hotovosti se také může hodit. Pro informaci dodávám, že celkově Vás jízdenky vyjdou na cca. 2600 korun, letenka zpět stojí cca. 1700. Anebo pro fajnšmekry se nabízí cesta vlakem i zpátky. ;-)

Ještě dodám, že celá cesta je bezpečná. Stejně tak i Istanbul je civilizované, turisty a turistkami napěchované město, naprosto bezpečné i pro ženy. Istanbulem budete příjemně překvapeni, doporučuji si dát tak dva dny na jeho prohlídku a věřím, že budete na tento výlet v dobrém vzpomínat. A teď už vzhůru na cestu. ;-)

1 – Praha – Budapešť

Tak a je to tady, opravdu vyrážíte vlakem do Istanbulu. :-) Na úvodních souřadnicích si ještě prohlédněte sousoší na počest Nicholase Wintona. Děvče má na kabátku odznáček připomínající parník, na kterém je v řadě A kulatých oken. A teď už můžete vyrazit. ;-)

Začátek je vlastně stejný jako jet do Pardubic, jen vystoupíte o něco později. Užijte si tedy civilizovaný vlak a jestli máte cestou chuť navštívit restaurační vůz, tak neváhejte, tenhle vlak je poslední šance. ;-) První vlak je kvalitou srovnatelný vlastně asi pouze s tím posledním do Istanbulu, tak třeba si po tom srovnání železnic v různých zemích budete i o něco víc vážit českých vlaků. A hlavně koridorů. :-) Na výběr je denně z mnoha spojů. Pokud si chcete prohlédnout i Budapešť, dá se samozřejmě vyrazit i o něco dřív.

Nejkratší spoj: EC Hungaria, Praha hl. n. 13:50 - Budapest Nyugati 20:20, zpoždění cca. 20 minut

Na rohu nádraží Keleti je na fasádě ve výši očí bílá cedulka ve tvaru kostky tetrisu. Jsou na ní tři číslice, které Vám čtené po řádcích dají dohromady trojčíslí BCD.

2 – Budapešť – Bělehrad

Do Budapešti pravděpodobně přijedete na nádraží Nyugati a další spoj bude odjíždět z nádraží Keleti. Není to daleko, za 30 minut to v pohodě přejdete a cestou si třeba i odlovíte nějakou tu keš. Vlaky do Bělehradu jezdí cca. tři denně. Vzhledem k tomu, že z Bělehradu pak jezdí jen jeden vlak denně v devět ráno, pro přímou návaznost doporučuji noční lehátkový vlak. Jízdenka se dá koupit přímo na nádraží Keleti v mezinárodní pokladně. Při koupi míň jak 6 hodin před odjezdem se nedají lehátka zarezervovat, je pak potřeba na to mít u sebe 10 eur, které vybírá průvodčí ve vlaku. Spoje se dají najít na Idosu, nebo na maďarském vyhledávači.

Nejkratší spoj: D 341 Beograd, Budapest Keleti 22:15 – Beograd 6:15, zpoždění cca. 40 minut

Po příjezdu na nádraží Beograd Centar, které je ve výstavbě, hledejte indicii v provizorním prostoru čekárny a prodejny jízdenek. Na stropě najděte místo, kde jsou v řadě vedle sebe kulatá černá kamera, bílé požární čidlo s číslem 1.21 a čidlo s červeným kolečkem a trojčíslím EFG.

3 – Bělehrad – Sofie

Po nálezu indicie si tu v mezinárodní pokladně ještě kupte jízdenku dál. Vlak do Sofie kvůli přestavbě železničního uzlu odjíždí nyní z nádraží Beograd-Topčider, které je cca. 30 minut pěšky jihozápadním směrem. Opět to i s možností sezobnout cestou pár srbských keší není problém v pohodě stihnout.

Vlak z Bělehradu do Sofie bude asi Vaším nejsilnějším zážitkem z celé cesty. Mezinárodní rychlík s dvěma lokomotivami a dvěma vagóny, konstantní rychlost 50 km/h a vyhlídkové tempo, kdy Vás při výhledu z okna opravdu neofoukne, z něho dělá ojedinělý zážitek s dokonalým kouzlem, kdy na Vás dýchne ten pravý Balkán. :-) Jízda trvá 13 hodin, zpoždění může být 1-4 hodiny. Vzhledem k návaznosti na další vlak do Istanbulu, který jede hodinu po příjezdu tohoto, doporučuji strávit jednu noc a den v Sofii. Přímý vlak až do Sofie jezdí jen od 14. 6. 2019 do 16. 9. 2019. Mimo sezónu to jde také, jen s dvěma přestupy cestou. Detailní informace o spojení jsou zde.

Nejkratší spoj: 1491 Balkan, Beograd Topčider 9:12 – Sofia 20:30, zpoždění cca. 60-240 minut

Uvnitř budovy Sofijského nádraží najdete zelenou parní lokomotivu s jedním vagónem. Když nakouknete dovnitř lokomotivy, nahoře uvidíte měřák tlaku a na něm pět číslic HIJKL.

4 – Sofie - Istanbul

Dokázali jste to, přežili jste ten nejtužší Balkán a dojeli jste opět do civilizované EU. :-) Poslední vlak ze Sofie je už vlastně za odměnu. Do Istanbulu už opět pojedete na úrovni, jakou si Orient Express zaslouží. I v Istanbulu se přestavuje železniční uzel, a tak Vás posledních několik kilometrů z nádraží Halkali do centra doveze autobus, který je součástí jízdenky. Závěrečných několik kilometrů trati totiž kvůli nedávnému napojení podmořského železničního tunelu do Asie není v provozu a je tak trochu smutným mementem oné zašlé dávné slávy Orient Expressu.

I tak jste ale nakonec dorazili na nádraží Sirkeci, tradiční konečnou stanici Orient Expressu. Zde si můžete odlovit stejnojmennou tureckou keš a také zajít do legendární nádražní restaurace, která byla v době největší slávy místem setkávání všech evropanů, kteří sem vlakem zavítali. Přímý vlak jezdí celoročně jeden denně v 21:10, detailní informace jsou zde. Pokladna na koupi lístků zavírá v 21:00, tak pozor na to.

Nejkratší spoj: 1493 Balkan Express, Sofia 21:10 – Istanbul 9:00, zpoždění cca. 60 minut

Úkol na závěr už je jednoduchý. U vstupu do restaurace je vedle dveří nápis Orient Express a na druhé straně půlkruhový nápis Restaurant s letopočtem MNOP.

Cache

Nyní máte vše potřebné pro výpočet finále. Správnost výpočtu si můžete zkontrolovat v checkeru.

N 40° (A*BCD+E*FGH+I*JKL+M*NOP)*BL-IEBM

E 029° (N*MLK+J*IHG+F*EDC+B*APO)*F+CGD

K odlovu se Vám bude zřejmě hodit ještě také tento waypoint:

N 41° CBA+FED+IHG+LKJ-ONM+P+329

E 028° ABCDE-FGHI-JKL-MNO-P-333

Odlov Vám nejspíš zabere zbytek dne, anebo to můžete nechat na další den a jít se projít po Istanbulu. Samotná keš je z důvodu mudloodlnosti umístěna na velice odlehlém místě a posledních 60 metrů je téměř neprostupným terénem. Rozumný přístup je pouze od severovýchodu. Odměnou Vám však bude kromě keše i krásný výhled. ;-)

Limitovaná edice CWG

Pro prvních 100 návštěvníků je v keši navíc jako dárek připravené památeční CWG z limitované série, které nelze nikde jinde získat. Každý, kdo cestu Orient Expressem projede, si může bez výměny jedno vzít. Berte si prosím čestně každý jen jedno (tedy ne pro kamarády na výměnu), ať zbyde i na ty po Vás, kteří cestu absolvují, děkuji.
To je vše. Pěkně si cestu z Prahy do Istanbulu užijte a zkuste si alespoň na chvíli představit, že jedete tím skutečným Orient Expressem jako v románu od Agathy Christie. ;-)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Cbq iepubyrz fxnyxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.