Skip to Content

This cache has been archived.

100Dteam: možná na jare predeláme na multi, v tomto stavu nemá cenu cache dále držet v provozu. Uvolnujeme místo pro jiný projekt

More
<

Vlecka k dolu Austria

A cache by 100Dteam Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/24/2009
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache se Vám pokusí priblížit težbu kamenného uhlí v okolí Chotešova. Zavede Vás k pozustatkum železnicního mostu pres reku Radbuzu. Cache je umístena ponekud netradicne a budeme rádi, když toto umístení vydrží i pro další. Pokud zde nalezneme jakékoliv známky rozebírání okolí, keš premístíme! Stací odendat jeden kamen a cache vytáhnout.

Železnicní vlecka

Vlecka odbocovala prímo z trati mezi Stodem a Chotešovem. Byla to dlouhá vlecka do slavného dolu Austria, která byla pozdeji prodloužena až do Bayerova dolu. Zbylo po ní velmi mnoho pozustatku, z nichž nejzajímavejší jsou pilíre mostu pres Radbuzu. Vydáte-li se od dolu Austria smerem k Bayerovu dolu, objevíte na louce vyvýšený terén, po kterém kdysi vedly koleje. Pozustatky kolejí zde již žádné nenaleznete a celá puvodní trat je zarostlá hustým krovím.

mapa vlecky k dolu Austria
Mapa vlecky zakreslená do soucasných map

Težba v Mantove

První známí majitelé Mantovských dolu byli hrabata Schönborn a Waldstein, kterí zde dolovali na pocátku 19. století. Roku 1853 pozemky odkoupil dr. Ditrich Hermann Lindheim, vlastnící doly na Nýransku. Ten vyhloubil u Mantova v roce 1862 dva doly hluboké kolem 100m, ve kterých se težilo kamenné uhlí ve trech slojích. Doly pojmenoval svými krestními jmeny – Ditrich a Hermann. V roce 1863 se utvorila nová spolecnost „Mantovské težarstvo“, která Lindheimovy doly skoupila. Tato spolecnost prohloubila doly na 166 metru a postavila kolejovou vlecku z Mantova do Stoda. V roce 1889 Mantovské težarstvo skoupila spolecnost s názvem „Západoceský bánský akciový spolek“. Na pozemcích, které tato spolecnost získala od Mantovského težarstva zacal Západoceský bánský akciový spolek téhož roku hloubit dul Austria.

mapa vlecky k dolu Austria
Puvodní mapa

Austria

Hloubení dolu Austria bylo zapocato roku 1889, od roku 1892 se zde zacalo težit uhlí. Hlavní jáma byla hluboká 250 metru a jako výdušná jáma posloužil již dríve založený dul Ditrich. Austria byla nebezpecnou šachtou s výskytem traskavého plynu. Pro lepší odvetrávání byl použit bývalý dul Hurky. Spolu s pocátkem težby v tomto dole byla vystavena koksovna, která mela koncem roku 1895 83 pecí. Tato koksovna byla roku 1916 zrušena. Roku 1902 byla v dolu Austria v Mantove postavena první briketárna na Plzensku. Za 24 hodin byla schopna vyrobit 10 vagónu briket. Váha jedné brikety se pohybovala okolo jednoho kilogramu. Težba v tomto dolu byla zastavena roku 1920. Soucasne byla také ukoncena výroba briket. Okolo roku 1900 zde bylo zamestnáno asi 1000 horníku, z toho asi polovina Cechu. V soucasné dobe je areál dolu Austria znám pod názvem Metálka.

Uhlí v Chotešove

Pod Chotešovem se težilo ve trech menších oblastech:

1. oblast se nacházela na Slovanech a v polích smerem na Týnec. Težilo se zde v letech 1957 – 1962 na ploce ca. 6ha
2. oblast se nacházela v centru na ploše ca. 2ha. Težilo se zde v letech 1960 – 1964
3. oblast se nacházela pod dolní cástí Chotešova na rozloze 2ha. Težilo se zde v letech 1962 – 1964

Pod Chotešovem se dále nachází pruzkumné chodby, jedna z nich koncila asi 50 metru pod klášterní zdí. Na Osrove se nacházela výdušná jáma, hluboká 288 metru, která sloužila k odsávání vzduchu z týnecké šachty. Dále se zde v hloubce 149 metru nacházelo i nárazište (výmena plných a prázdných vozíku v kleci) a dopravoval se tudy i ruzný materiál. Prostor od tohoto nárazište až ke dnu (více než 100m) nebyl nikdy použit a byl zaplaven. Uhlí nacházející se pod Ostrovem tedy nebylo nikdy vyteženo.

mapa vlecky k dolu Austria
Detail dobové mapy

Rybníky v okolí

Na Ostrove o rozloze 30ha se krome nekolika obytných domu, stodoly a zahrad nachází také ctyri rybníky o celkové rozloze 1,5 ha. Nejvetší z nich je mizi místními nazývaný Sakta nebo Sachta. V tomto názvu se odráží prítomnost šachty, jež se nacházela v místech dnešní restaurace "Pod klášterem". Dríve se zde nacházelio kamenictví..
Nejvetším rybníkem v okolí Chotešova, jsou tzv. Pinky. Jedná se o dulní propadliny, jejichž celková plocha je 30 ha. K poklesu pudy a k zatopení došlo kolem roku 1916.

Cache

Nekládejte prosím žádné predmety. Prosím žádné TB ani GC, cache je casto mimo provoz (vytopená, vykradená, poškozená, uplavaná). Dekujeme

Keš se nachází nedaleko pilíru mostu vystaveného pro železnicní vlecku od dolu Austria. Pokud si pri vyzvedávání nebudete jisti, použijte fotohint. Cache je umístena ponekud netradicne a budeme rádi, když toto umístení vydrží i pro další. Pokud zde nalezneme jakékoliv známky rozebírání okolí, keš premístíme! Stací odendat jeden kamen a cache vytáhnout (cache patri pod beton, ne pod kamen). Teren i obtiznost jsou mirne nadhodnoceny a pri odlovu se vyplati premyslet.

Cest ke keši vede hned nekolik. Dle mého názoru nejhezcí cesta vede po modré turistické znacce od spodní cásti Chotešovského kláštera (Parking 1). Druhá možnost je procházka po polní ceste, která má také své kouzlo (Parking 2). Parkování u obce Mantov (cást zvaná Pancava) a precházení jezu nedoporucujeme, i když i tato možnost existuje. Atribut brodení není použit kvuli této prístupové ceste!

A ted neco pro ty, kteri jsou lini chodit, ale prectou si listing. Od bodu parking 2 je to skoro drive-in po polni ceste (stejne to poznate z mapy sami).

Spousta zážitku

Na co se pripravit a co ocekávat výborne popsali Lovci pokladu ve svém logu, který mi umožnili vložit jako soucást listingu. Chtel bych všem zucastneným podekovat, že nenechali cache odplavat a že se podíleli na její záchrane. Nyní již samotný log:

Vypravili jsme se v pátek na menší lov kešek, nejdrív domluva kudy tudy a jak na ne :), domluvili jsme se, že zacneme Chotešovem a pak pojedeme na Vysokou, první byla bodovka v Chotešove a hurá na tuto kešku. Pri príjezdu jsme se vydali na místo, Nunca byl rychlejší a než jsem se dostal na beton tak už mel ruce ve vode a hledal, nekoukal na fotohint a tak jsem ho nasmeroval. Klecel, jednou rukou se me držel a druhou odstranoval kameny, pak obema rukama zacal lovit. Najednou neco šplouchlo, Petr se na me s podivným výrazem v obliceji podíval a já jsem videl kovové torpédo ve vode ( no na vode ). Okamžite se jí snažil chytit, ale proud vody byl silný a velký ( presto, že bežela elektrárna, tak pres místo v fotohintu šlo cca 10-15cm vody ). Tak a je to v pr..d..li, pomyslel jsem si. Koukli jsme se na sebe a hned bylo jasné, že ji proste nemužeme nechat uplavat. Už jsem beželi podél reky ve snaze zachytit kešku, nešlo to proud byl silný a breh špatný. Tak jsme si ji nadbehli v zatácce, já jsem se okamžite zacal slíkat do trenýrek ( ne, nemám cervené ), ale než se stalo tak keška proplula dál. Fajn, rychle obléct a zase bežet dál. Proud tam je pomalejší, dost dopredu jsme ji predbehli, tak rychle zase do trenýrek a cekáme na kešku. Keška se ale dostala do bludného proudu a zacala se na druhé strane reky tocit dokola ( jsou tam skály ). Tak a co ted, cekali jsme jestli se nedostane zase do proudu, ne, ne, ne. Tak zase se obléct a co ted. Vyhlížíme jestli nekdo nepujde na druhé strane, ne. Petr, než jsem si posbíral veci tak najednou zmizel, cekám volám a nic. Alespon jsem si uložil místo kde je keška, která tam zaparkovala.
Po chvilce prišel Petr, že se to snažil prebrodit u jezu, ale že je tam proud a strašne to klouže. Tak znova premýšlení, dobre tak já to objedu autem, Petr že pocká a bude hlídat kešku. Jdu ( rychlým krokem ) k autu, premýšlím kudy pojedu a jak asi dlouho to bude a tu prošel okolo me nápad a zastavil se na chvilku u me. Stod jsme prece u Stoda, keška je pod cestou do Stoda. Rendy !!! Už mu volám "Rendy , ahoj, jsi doma ? ANO Nepil jsi ? NE Super, máme problém, uplavala nám keška Vlecka k dolu u reky, je v zátocine pod cestou ze Stoda do Mantova, mužeš nám pomoci ? ANO JASNE Super posílám ti sms souradnice kešky". Vracím se zpet k udivenému Petrovi, proc jsem se vrátil. Za chvilku, ješte jednou to napíši ZA CHVILKU, slyšíme zastavit auto, bouchnout dvere a už vidíme Rendyho. Keška je porád v bludném proudu, uff. Rendy naprosto suprove vybavený si zacal oblékat rybárské vysoké oblecení, prísahám, že v tom okamžiku se keška zacíná pohybovat smerem do správného proudu, házíme kameny a vetve aby zustala v zátocine. Rendy jde do vody, drobet osprchován od stríkající vody, jak jsme nechteli aby uplavala. Rendy s pomocí klacku jí zachytil a a a a a a drží ji, UFF Hurá, to je pocit, uff. Tak a je to. Vyhráno. Máme ji mrchu jednu. A zase otázka co ted, Rendy hodím Vám ji, néé je to daleko neházej. Sejdeme se ve Stode. Jo hodím tam dohodím. Né neblbni zachytí ji vetve stromu a spadne do reky. Já se na to nemužu dívat. Rendy hází smerem na volnou plochu k Petrovi. Keška letí, letí...

Keška letí a letí, Petr stojí na kraji brehu, aby mohl kešku zachytit. Meli jsme strach, aby se keška nezarazila o vetve nad vodou a nespadla do vody, protože pod Petrem byl breh podemletý a byl tam silný proud . Ne, nezarazila se. Spadla cca 1 metr pred Petra do vody, který byl bez šance jí zachytit. Silný proud jí okamžite strhnul a už zase plave do more a odtud je presne ta hláška vyvolaná bezmocí a zklamáním: "Ta je 100Dteamu tu nech plavat". Ne, nenecháme a dost, tu dostaneme !!! My s Petrem jsme hned vyrazili za ní podél brehu a Rendy se zacal svlékat z nepromokavých kalhot ( ? ).
Prubežne jsme si kešku nadbíhali. Nejdrív plula v proudu, chteli jsme ji ze brehu zachytit, ale nešlo to. Najednou Petr vykrikl, tamhle ji dostaneme a rychle ( co terén dovolil ) se rozbehl. Bežel jsem za ním. V dálce byl travnatý pás s kameny až skoro do poloviny reky. Petr rychle na nej bežel, no radeji napíšu snažil se nespadnout po kluzkých kamenech do reky, dostal se až do její 1/3 ve smeru plující kešky. Mezitím se Rendy dostal po skalách nahoru k autu a popojel dle domluvy dopredu ( na zacátek Mantova ), kde se snažil dobrotit do reky. Keška mezitím usmernovaná házenými kameny a klacky, plula mu vstríc. Tak snad jí dostaneme, pomyslel jsem si. Zvoní mobil, ne to ted nebudu brát, jen kouknu kdo to je. Byl to Rendy, že nás videl a že je po smeru proudu vpredu. Petr mel pripravený dlouhý klacek k zachycení té mrchy. Ale bohužel, asi 3-4metry pred ním se keška dostala do proudu smerem do prostred reky, takže se elegantne Petrovi vyhnula :(.
Tak jsem vyrazil za ní, sledoval jsem jí jak pluje stredem reky, proud se velmi uklidnil a rekl bych, že se skoro zastavil. Zacala se blížit na stranu k Rendymu, volám mu kde je, že keška bude u neho, byl dost dopredu. Keška líne plula na druhé strane reky.

Rendy byl již pripraven vpredu v 1/3 reky, ale keška se zase zachytila bludného proudu ( na strane u Rendyho, to už byl Mantov ) a zacala se tocit dokola. Rendymu jsem volal, že keška se zachytla v proudu a tocí se. Rendy, že teda jde k nám. Pri každém otocení jsme s Petrem trnuli, aby se nedostala víc do stredu reky a neuplavala nám. Rendy se už blížil a zase problém, byla tam dost hloubka ( odhadem cca 1,5m ) a podemletý breh.Rendy šel teda na nejdelší trasu tocení kešky proti proudu, pomalu do reky, klacek do ruky a na skoro poslední chvíly keška ( podle me jak Rendy vlezl do reky ) se dostala do proudu a mela nakroceno do Baltského more. Ne, soudruhum z NDR jí nedáme. Rendy klackem ji zachytil a pritáhnul k sobe. Už jí drží, ufff druhá úleva, hlanve ji pevne drž :). Rendy si zavtipkoval, že nám ji hodí srandista jeden :). Ne rychlá domluva pres reku, že se sejdeme na puvodním uložení ( cca 1025m odsud ). Rendy se svléká z gumových kalhot a jde k autu a my s Petrem také. Když jsme pricházeli ke splavu okolo elektrárny, tak vidíme jak se nekdo snaží vylovit kešku, která si zatím vydala na jednu multinku :). Hledající skupinka kaceru byla snadno identifikovaná díky detem - Martani. Ted už s humorem jsme zavolali, že keš tam není, že uplavala. Hned nás poznali a už šli k nám si vše nechat ríc. Za chvilku se prirítil Rendy a byl malý event. Dost dlouho jsme se dohadovali zda ji vrátit nebo ne. Rozhodnutí padlo, když Rendy podruhé " už jste se zapsali ?", NÉÉ . Tak zapsat a bylo rozhodnuto, papír byl dost vlhký. Sháneli jsme císlo na 100Dteam, ale nesehnali jsme nikoho kdo ho má ( mají vubec telefon :) ? ), tak Rendy, že jim to hodí domu.
Tak a to je konec jedné povídky o tom jak si lidi umí pomoc a nenechají to být. Toto je hlavne o Redym, který neváhal pomoc, prijet a kešku zachránit. Takže DÍK RENDY.

Co dodat? Snad jen, že cache je již na lanku a že doufáme, že budete mít z odlovu spoustu zajímavých zážitku
Cesta kešky - odkaz na mapy.cz

Zdroj:
dopravni.net / kniha Chotešov a jeho dominanta

Additional Hints (Decrypt)

sbgbuvag ! / hcebfgerq, cbq orgbarz mn xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.