Skip to Content

<

Knihy v pohybu

A cache by kulhal Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/17/2009
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Setkání geocachingu s projekty BookCrossing a Knihotoč pod střechou Muzea TGM v Lánech.
[EN] Geocaching meets BookCrossing in "Museum of TGM" in Lany.


Už delší čas se mi v hlavě rýsovala představa trochu jiné keše. Jiné v tom, že při jejím odlovu nezmoknete, nebudete nahlížet pod kameny ani přehrabovat mokré listí. Schránka je uložena v prostředí veskrze kultivovaném - v Muzeu TGM v Lánech. "Kultivovanost" prostředí byla nezbytností pro její vznik, mokré listí a knihy nejdou spolu dost dobře dohromady. Zvu vás totiž na setkání s projekty volného sdílení knih BookCrossing a Knihotoč. Jejich základní myšlenka je překvapivě blízká geocachingu - knihy cestují volně po světě mezi čtenáři, kteří si je předávají z ruky do ruky, anebo je zanechávají na vhodných místech. Knihy jsou opatřeny kódy, a jejich pohyb se sleduje na Internetu. Nepřipomíná vám to něco?

Prejit na stanky muzeaNejprve se sluší představit hostitelskou instituci: Muzeum TGM je umístěno v budově bývalého fürstenberskeho barokního špýcharu v Zámecké ulici. Otevřeno bylo v roce 2003 po důkladné rekonstrukci budovy. Hlavní expozice zajímavě přibližuje život T. G. Masaryka a jeho rodiny. Kromě toho se v přízemí muzea střídají různé krátkodobé výstavy. Kromě duševní potravy zde naleznete něco i pro vaše tělo - v muzeu funguje sympatická kavárnička zařízena ve stylu 30. let minulého století. Ke kávě si samozřejmě můžete vybrat knihu (viz níže ), nebo zcela nestylově využít volného připojení k Internetu a zalogovat vaše nálezy.
Do muzea se plati vstupné. K odlovu kese vstupenku nepotřebujete, stačí o schránku požádat v pokladně muzea. Když už tam ale budete tak neváhejte a jděte se podívat na expozici. Těch pár korun za to stojí.

Logo BookCrossing BookCrossing vznikl v USA v roce 2001. Ono "crossing" neboli výměna má mnoho různých podob, od "divokeho" vypouštění (napr. necháte knihu na lavičce u zubaře nebo na nádraží ), přes výměnu knih na "vhodnych" místech jako jsou knihovny nebo kavárny až po předávání knih z ruky do ruky. Kolem BookCrossingu se vytvořila komunita ne nepodobná té kacerske, se stejně rušnými diskusními fóry a setkáními - eventy. Dnes, kdy píšu tento listing (14. 9. 2009) bylo v BookCrossingu zaregistrovaných 808 092 čtenářů a 5 860 300 knih.

Vše funguje velmi jednoduše a pro geocachery velmi logicky:
  1. Zaregistrujete se
  2. Pokud chcete vypustit knihu, zaregistrujete ji na webu, opatříte ji nálepkou nebo jen rukou psaným popisem s evidenčním číslem (tzv. BC ID, BoookCrossing ID) - a vypustíte ji. Jestli ji necháte na autobusové zastávce nebo předáte kamarádovi záleží jen na vás. Vypuštění zapíšete na webu.
  3. Pokud narazíte na "křižujíci" knihu, která se vám líbi, prostě si ji vezmete - a převzetí zaznamenáte.
  4. Knihu po přečtení pokud možno znovu vypustíte - a přitom můžete napsat drobnou recenzi, která se pak stává základem literárních diskuzí.
  5. Body 2 - 4 opakujete dle libosti stále dokola a vylepšujete si tak svou "karmu".

Logo KnihotocKnihotoč je BookCrossingem inspirovaný projekt, který organizuje server iliteratura.cz. Po pravdě řečeno, knihy se v něm moc netočí. Kromě nedostatečné propagace je podle mě na vině rozdílnost české a anglosaské mentality. Většina mých britských či amerických přátel považuje knihu za spotřební zboží stejně jako třeba časopis. Po přečtení jim nedělá problém ji odložit nebo věnovat celé hory knih na školní charitativní dražby. Typický český čtenář však knihám projevuje úctu, pečlivě je ukládá do rozměrných knihoven a po celý život z nich ometá prach. Představa knihy zanechané "jen tak" třeba v čekárně u doktora je pro nás přímo trýznivá.

Jak jste na tom vy?

Letici knihaDejte knihám svobodu! Máte doma knihy, které jste už přečetli a znovu už je číst nehodláte? Odrostli vaší potomci dětským knihám? Máte některé výtisky dvakrát? Neváhejte a pusťte je do světa! Vyberte si BookCrossing nebo Knihotoc, zaregistrujte sebe i knihu a přijďte do Muzea TGM, kde s touto kesi vznikla i knižní křižovatka. Pohyb knih je samozřejmě obousměrný: Pokud vás některé literární dílko v muzeu zaujme, vezměte si je a po přečtení pošlete dál. Postupy "jak na to" jsou dostatečně popsány na projektových webech a proto je tady nebudu opakovat. Narazíte-li na nesnáze, rád poradím.

Pokud nějakou knižní transakci uskutečníte, zapište ji prosím i do logu téhle kese. Docela by mě zajímalo, jestli geokomunita dokáže alespoň trochu vymést prach z českých knihovniček:). Jako malý bonus si můžete prohlédnout jeden geocoin, který hlídá přístup ke schránce. Prosím neodnášejte jej z muzea a logujte pouze "Discover".

US UK Flag Books in Motion. This cache is dedicated to BookCrossing and its Czech equivalent Knihotoc. Both these projects are based on an idea of free book sharing. The books are registered on a website and then they are released. This "release" takes many different forms, the basic one being "wild releases" when you leave a book for example on a park bench and you hope that the person who finds it will take it home, register the find on the website and after reading releases it again. You can also exchange books directly with other readers, or you can visit one of book crossing locations, typically cafes or libraries. Such a book trading spot has been established together with this cache in Museum of TGM in Lany. If you have a book that you do not plan to read anymore, register it on one of the two websites and bring it. Alternatively, if you like any of the books present in the museum, feel free to take it. For more information about book sharing projects please visit the corresponding website.
The cache is placed inside of Museum of TGM. TGM stands for Tomas Garrigue Masaryk who was the first Czechoslovak president. The building itself is very interesting - it is a former baroque grange that was built by Furstenberg family who owned Lany estate in past. The building has been completely renovated and opened as a museum in 2003. The main exposition is dedicated to T. G. Masaryk who spent a lot of time in the nearby presidential chateau. Please ask for the cache at the reception. You do not need to pay any entrance fee for the cache, but I recommend to take a full tour. There is a little cafe in the museum with free WiFi hotspot.


Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] Urmxl fr i cbxynqar zhmrn hfzvirwgr xqlm ohqrgr mnqng b xrf
[EN:] Chg n avpr fzvyr ba jura lbh jvyy or nfxvat sbe gur pnpur

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.