Skip to Content

<

Osvobozeni Bruntalu

A cache by Cunik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/3/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Úvodní souradnice Vás zavedou k pomníku Sovetské armády. Krabicku tady nehledejte a chovejte se dustojne k tomuto místu.

Osvobození Bruntálu

Není mnoho zápisu o prubehu osvobození Bruntálu. Jedním z hlavních duvodu je skladba obyvatelstva ve meste pred a v prubehu války. V dobe okupace žilo v Bruntále asi 80 nucene nasazených delníku ceského puvodu z celého protektorátu, jinak byla skladba obyvatelstva jen nemecké národnosti. Po osvobození prišla vlna osídlení a mestská kronika byla dopsána zpetne.

Situace se v Bruntále zacala menit již od pocátku roku 1945, kdy se pomalu približovala fronta. Mestem od pocátku února projíždely kolony nemeckých uprchlíku pred frontou. Byly budovány první barikády na obranu mesta, pripravovány zákopy smerem od silnice na Opavu. Po osvobození Opavy a Ostravy se situace ješte zhoršuje množstvím prchajících a presunem ustupující armády. Z Bruntálu se stehují rodiny tehdejších funkcionáru, továrníku a bohatých živnostníku. Nekterí fanatictí nacisté videli východisko v sebevražde.

Dne 3.5 byly z mesta vypraveny vlaky s totálne nasazenými ceskými delníky. 5.5.1945 si obyvatelstvo pripravilo kryty a dokoncovalo poslední zákopy, také se zastavil provoz v místních továrnách. Fronta postupovala k Bruntálu z nekolika smeru: Krnov – Vrbno pod Pradedem a Opava – Bruntál – Rýmarov – Šternberk Od ranních hodin 6.5.1945 probíhala evakuace ve znacném chaosu. Evakuované obyvatelstvo se shromaždovalo na námestí, kde dostávali potraviny a cigarety. Zacalo docházet k rabovaní obchodu, skladu pivovaru a bylo založeno nekolik požáru. Bylo slyšet delostreleckou palbu z blízkého okolí. Na nekolika budovách vcetne veže kostela byly vyvešeny bílé prapory. Pred budovou vojenského velitelství se shromáždilo cca 300 žen, které žádaly vydání mesta bez boje. Kolem 23 hodiny prošly mestem poslední jednotky nemeckého vojska smerem na Rýmarov a Staré Mesto. Do Bruntálu pronikly první pruzkumné jednotky Sovetské armády kolem sedmé hodiny ranní 7.5.1945 do prostoru vlakového nádraží ze smeru od Milotic nad Opavou. Další pruzkumné hlídky prišly ze smeru od Meziny. Ve meste zustalo pár prevlecených fašistických vojáku, kterí zastrelili jednoho pruzkumníka. Behem dopoledních hodin pak dorazily do mesta bojové jednotky, které se zde nezdržely na dlouho. Mesto tak bylo osvobozeno témer bez boje. Sovetská armáda cítající cca 2000 vojáku se seskupila západne za mestem do rojnice a dala na se další postup dále na západ smerem na Rýmarov a Staré Mesto..

Informace byly cerpány z internetu a vlastivedného muzea Bruntál.

Pro urcení finálních souradnic musíte zjistit následují informace:

  1. Zjistete soucasnou adresu budovy, kde sídlilo nemecké vojenské velitelství v Bruntále A = c.p.
  2. Kdy pronikli první rudoarmejci na ceské území (berte území CR) ( den a mesíc) B= den, C = mesíc
  3. Kolik bylo zastreleno zbehu v Bruntále dne 6.5.1945 D =  
  4. Oznacení vojenskeho uskupeni ukrajinského frontu, která osvobodila Bruntál E =
  5. Kolik vojáku Sovetské armády je pochováno na hrbitove ( nepocitejte pomniky )  F =

vzorec pro výpocet:
X = F – ( B * D * A ) + ( B + D ) * C – ( A * D – C )
Y = F – ( A + C + E ) * D – B – D + A

Finálové souradnice: 49°59.X 17°27.Y

Nezapomente si opsat bonusové císlo pro cache Válecná historie Bruntálska

Bonusová císla naleznete také u :
ROPiky - oblast IV - usek X
Zajatecky tabor
Freudenthal 1918-1938
Fall Grün
Osvobození Bruntálu
Transfer - odsun nebo vyhnani

Click to verify coordinates

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

316 Logged Visits

Found it 279     Didn't find it 11     Write note 10     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 7     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 2 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.