Skip to Content

<

100 let MHD

A cache by Robo04 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/3/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

100 let mestské hromadne dopravy v Ceskych Budejovicich 1909 - 2009

Pred 100 lety po vzoru jiných mest, také v Ceských Budejovicích byl zahájen provoz tehdy moderní tramvajové dopravy. Tehdy se po klidných ulicích rozjely první vozy, které patrily ke koloritu jihoceské metropole po celých dalších témer jednactyricet let. Pocátkem padesátých let tramvaje z mesta odjely, aby byly vystrídány moderními trolejbusy, ale ani ty nevydržely tolik co tramvaje a uvolnily místo autobusum. Presto nakonec trolejbusy zvítezily a dnes patrí k páteri mestské dopravy. Ani autobusy ale nezustaly stranou, nebot práve ty dnes doplnují trolejbusy v místech, kam se nevyplatí stavet trolejová vedení.

15. cervna 1909 vyjela první tramvaj po první trati. Ale to zrejme vetší cást místní obce kacerské již dobre ví a to díky mystery cache "Budejovicku tramvají". Budeme se snažit neopakovat zde již známé informace, naopak se pokusíme údaje trochu rozšírit a spíše se zameríme na oblasti MHD, kterými se predchozí cache až tolik nezabývá.

V úvodu mužeme pro zajímavost nabídnout nekolik "vite že"?

- první autobus se ve meste objevil v roce 1911 na trase od nádraží do Lišova ?

 

- vznik jednoho z prvních historických trolejbusových provozu na našem území lze pricíst neústupnosti tehdejšího c.k.ministerstva železnic, které nepovolilo krížení tramvaje se železnicí ?

 

- první trolejbusová trasa byla budována jako doplnková k tramvajové v úseku Delostrelecká kasárna - Hrbitov Svaté Otýlie ?

 

- první technické zkoušky trati byly provedeny již 9.2.1909 a provozní zkoušky po dodávce trolejbusu 11.10.1909 ? (teprve tento den mohlo být zahájeno školení ridicu, jejichž zkoušky probehly 26.10.1909 a kdy místo dnešních ridicáku dostali tzv. vudcí listy)

 

- slavnostní zahájení "druhého" trolejbusového provozu se uskutecnilo 28. ríjna 1948 u hlavní pošty na Stalinove námestí ?

 

- podle jedné statistiky docházelo ke spadnutí sberacu jednou za 950 km ? (tj. asi jednou za tri dny)

 

- Dopravní podnik v 50. letech provozoval taxislužbu a pujcovnu motocyklu ? K dispozici byly vozy Škoda Minor, pozdeji i Mercedes, Hudson, Aero Minor a Škoda Superb. K pujcení bylo k 1. kvetnu 1958 celkem 18 motocyklu Jawa CZ - 175, ale 13 jich bylo brzy vyrazeno pro poruchovost, další havarovaly a nekteré se jednoduše zapomnely vrátit. Už v roce 1960 Dopravní podnik tuto cinnost musel ukoncit.

 

- 27. cervna 1958 predalo mesto Dopravnímu podniku Pionýrskou dráhu na Dlouhé louce? Dráhu dlouhou 3,8 km postavilo mesto v akci "Z". Vlaková souprava mela dieselovou lokomotivu a k dispozici 10 osobních vagónu. Nádraží stálo proti dnešní restauraci Oáza a pocítalo se i s výstavbou vegetacního bludište a malé zoologické zahrady. Cena jízdného byla pro deti do 10 let 1 Kcs, ostatní cestující 2 Kcs.

- v roce 2008 bylo dopravním podnikem provozováno celkem 198 zastávek a k preprave bylo k dispozici 93 autobusu a 54 trolejbusu, které celkem v roce prepravily témer 41 mil. cestujících ?

27. ríjna 1909 byl zahájen provoz na jednostopé trolejbusové trati mezi konecnou zastávkou tramvaje na Pražském predmestí a hrbitovem Svaté Otýlie. Na trati dlouhé 1,6 km byly ctyri zastávky : Delostrelecká kasárna, Jatky, Akciový pivovar a Hrbitov Svaté Otýlie. Doprava byla zrejme úspešná, nebot provozovatel již v roce 1911 zakoupil druhý trolejbus (elektrobus) od firmy Stoll za 18 000 K. Náklady na vedení byly 50 000 K a cena jízdného 12 haléru. Pokud byly provozovány dva trolejbusy, provoz se neobešel bez problému. Ridici museli pri míjení zastavit a vymenit si navzájem kabely od vozícku. Nekdy kabel ridici vyklouzl z ruky a díky sklonu ridici vozík ujel. Ridici nezbylo nic jiného než pro vozík dojít a prinést jej na své místo. Trolejbusy byly garážovány v tramvajové vozovne a zpocátku byly na trasu dopravovány po vlastní ose, taženy párem koní zasílatelské firmy Antonín Ferus.

První ceskobudejovický provoz skoncil krátce po vypuknutí 1. svetové války - již 1. srpna 1914. Oba vozy byly zrekvírovány pro armádu a trolejové vedení odstraneno. Elektrické zarízení trolejbusu bylo nahrazeno výbušným motorem, takže z nich nakonec byly autobusy. (podle pametníka jeden z nich skoncil kdesi u Lvova) Šlo o nejmodernejší vozy firmy Daimler-Mercedes-Stoll, mající množství prvku prevzatých pozdeji autobusy - rám, rízení, závesy kol a pérování. Zrejme proto byly odvleceny za 1. svetové války na frontu.

Druhá šance pro trolejbusy prišla 1938, kdy Jihoceské elektrárny zacaly uvažovat o jiné doprave než tramvajové. Tato druhá príležitost se zacala naplnovat ale až v roce 1947, kdy Jihoceské elektrárny podaly na ministerstvo dopravy "Žádost o zarazení trolejbusu do dvouletého plánu". V rozpoctu z konce roku 1946 se pocítalo s 30 km trolejového vedení, postavení 3 meníren o napetí 600V a 12 dvouosými trolejbusy Praga TB2 v cástce 18 mil. Kcs. Celkový rozpocet byl 60 mil. Kcs, z toho se v roce 1947 melo proinvestovat 33 mil. a v roce 1948 pak 27 mil. Kcs. Trolejbusy Praga však nebyly k dispozici, protože Pragovka nestacila obnovit provoz po bombardování. Trolejbusy Škoda a Tatra nestacily, proto byly v roce 1948 zakoupeny 3 trolejbusy Vetra puvodem z Francie s elektrovýzbrojí CKD a o rok pozdeji dalších 9 trolejbusu Vetra - CKD. 

Pokles zájmu mest o provozování trolejbusu byl zpocátku nenápadný a trolejbusy jezdily skoro stejne až do pocátku 60. let. Jistý vliv na tento trend mel dovoz levné nafty z tehdejšího SSSR a také zacaly chybet náhradní dily. Tatra Smíchov a Škoda Plzen vyrábely trolejbusy již jen jaksi príležitostne v malých sériích, takže oproti autobusum se trolejbusy staly 2 až 2,5x dražší. Až prudký rust cen ropy v letech 1974-1980 zpusobil, že se zacalo opet premýšlet o dalším návratu trolejbusové dopravy.

Nástup autobusové dopravy. První linka byla uvedena do provozu 8. zárí 1951 na trati Stalinovo nám. - Mladé. Puvodne byla oznacena písmenem "F", po sloucení a zmene oznacení linek trolejbusu byla oznacena císlem "5" (1 až 4 byly linky trolejbusu). Významné bylo zavedení autobusu od hrbitova do Nemanic od 1. lena 1958. Do té doby se do Nemanic chodilo pešky od hrbitova, kde koncil trolejbus c. 2. Od pocátku zajištovaly autobusovou dopravu vozy Škoda 706 RO se zvláštními SPZ napr. NF 21-50, NF23-13 atd. (NF neznamenalo "Národní fronta", ale byla to centrálne pridelená SPZ pro všechny nákladní vozy a autobusy v regionu, osobní auta v našem regionu mela SPZ zacínající od "O", motorky "M", vlecné vozy "V", traktory "T", dle vzoru ze SSSR) Motor 706 RO byl šestiválcový diesel o obsahu 11 781 cm3, výkon 107 kW/1800 otácek.

Od roku 1978 zacaly ve meste jezdit známé kloubové Ikarusy 280 a po roce 1981 autobusy Karosa B 731. Tak mohly být od roku 1982 vyrazovány staré ŠM 11. Ikarus 280 byl první kloubový autobus madarské výroby. Motor mel obsah 10 690 cm3 a výkon 161,7 kW/2200 otácek/min. Ikarus sloužil co mohl, prvne v Praze v roce 1977, naposled v Tábore v roce 2007. Budoucnost ale patrí nízkopodlažním autobusum. V roce 1998 to byly Karosa Renault City bus 12 m, od roku 2002  polské Solaris Urbino 12 a nejnovejší kloubový Irisbus Citelis 18.

Tretí návrat trolejbusu do Ceských Budejovic zapocal v prosinci 1987 prípravami stavby vozovny a pokracoval o rok pozdeji osazováním sloupu v roce 1989 instalací prvních trolejí. Pocítalo se se ctyrmi menírnami s provozním napetím 750 V. Poslední rozšírení, které mohli budejovictí zaznamenat, bylo k 22. listopadu 2007 povolením zkušebního provozu na trati z Vltavy do Ceského Vrbného (trolejbus kolem Globusu).

A chcete-li pokracovat, tak už k vlastní kešuli. Budete potrebovat zjistit následující informace, které vás dovedou k prvnímu cíli. Obligátne doplnujeme upozornení, že na výchozích souradnicích kešuli hledat nemusíte. Samozrejme zde najdete sídlo Dopravního podniku a vozovnu autobusu.

Hodnotu pro písmeno "A" zjistíte tak, ze od hodnoty císla linky, která obstarává spojení mezi Borkem a tocnou na Papírenské ul., odectete hodnotu "D".

Hodnotu pro "B" získáte až zjistíte císlo linky, která koncí v zastávce Dobrá Voda, tocna.

Pro písmeno "C" je potreba zjistit počet trolejbusových linek v roce 1951.

Pro získání "D" stací opsat císlo té trolejbusové linky, která se otácí na nejsevernejší zastávce MHD.

Kolikátého září 1951 byla v ČB uvedena do provozu první linka autobusové dopravy? Máte hodnotu pro písmeno "E".

"F" získáte když najdete zastávku Větrná a zjistíte, která linka vás sem zaveze.

Všimněte si odznaku revizora s číslem 111 a zapište si, od kterého desetiletí se v ČB používal. V letopočtu 19X0 hledáte X, což se rovná "G".

Odpoved na tuto otázku na zastávkách asi nenaleznete, to ale neznamená, že k nalezení není. Pokud si vzpomenete, nebo se doctete, která linka v roce 2004 jezdila ze Suchého Vrbného do zastávky A.Barcala, budete znát chybející hodnotu pro písmeno "H".

Doplnením správných hodnot do níže uvedeného vzorce jste urazili velký kus cesty k nalezení indície, potrebné k posledním dvema úkonum a k cca 15 min. procházce. Indicii naleznete na souradnicích :

48° 56. ABC     14° DE.FGH

Pro prvního kacera, který úspešne dorazí do cíle, jsme do krabky pripravili tématickou FTF prémii, kterou v CB urcite dokáže zužitkovat. Prvotní obsah kešule dále tvorí : TB, GC, tužka, orezávátko a logbook #1.

Naší snahou je ryze tematická keš, tudíž všechny nálezce žádáme o držení obsahu na dané téma. V každém prípade budeme rádi za cisté logy i bez vkládání nic neríkajících zbytecností. Všem kacerum, kterí se za naší keškou vydají dekujeme a prejeme zábavné luštení a štastný lov.

Infomace jsme cerpali z knihy "100 let mestské dopravy v Ceskych Budejovicích". Vydal: Milan Binder v roce 2009.

www.milanbinder.cz

free counters Zkontrolujte Vaše rešení

Kešule obnovena 6.11.2010. Obsah: Puvodní logbook + vloženy 4xCWG a 1xGC.

Poslední úprava listingu září 2018

Additional Hints (Decrypt)

xbagebyavfbhprgwrgevprgbfz
cerf prfgh gev oevmxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

318 Logged Visits

Found it 240     Didn't find it 9     Write note 52     Temporarily Disable Listing 7     Enable Listing 7     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.