* hra Dobytí severního pólu: O Cimrmanove arktické výprave se dochovalo pouze nekolik útržkovitých zpráv. V Národní politice z brezna 1908 jsme našli noticku, v níž Cimrman píše, jakou neocenitelnou službu mu tento list na drsném severu poskytl, když si jím vycpal kabát a nohavice. Jinou zajímavou vzpomínku zachytil Cimrman ve své etnografické studii "Národy a pro národy". Na ceste Grónskem se dozvedel o jednom primitivním eskymáckém kmenu, kde mela hlavní slovo v rodine žena. Byl to velice primitivní kmen. Na míste pak zjistil, že ženy tohoto kmene jsou velice pohostinné: v rodine, kde se ubytoval, mu hned po príjezdu darovaly medvedí kožich, vybraly z chlívka nejlépe vykrmeného tulene a usporádaly slavnostní hostinu. Vecer pak mu paní domu, mimochodem velice krásná Eskymacka, osobne ustlala lože a na dukaz nejvyšší úcty mu na noc privedla svého manžela. Ješte že mel Cimrman s sebou karty. Naucil chápavého Eskymáka lízaný mariáš, a tak jím noc príjemne utekla.
Dukazem Cimrmanova zájmu o karetní hry je zkonstruování jeho slavné míchacky
karet, která je k videní ve sbírkách technického muzea v Praze na Petrínské rozhledne
Stejne jako šachovou hru obohatil Cimrman dvojitým šachem, který se mimochodem dodnes s úspechem a casto používá, tak ani mariáši nechtel zustat nic dlužen. Nemám ted na mysli jeho povestný snímací stroj ani dvourychlostní míchacku karet, jako spíš slavnou a rekordní víteznou hru proslulou i tím, že se zde jednalo o doposud nejkratší sehrávku v historii mistrovství sveta v licitovaném maráši. Jára Cimrman totiž dokázal hned v první hre dosáhnout potrebných 150 pomocnych bodu potrebnych k celkovemu vítezstvi v partii a o jeho vítezství tedy rozhodlo onech neuveritelných 24 sekund! Napríklad mariášový odborný casopis Hláška prítel cloveka nás o této partii detailne informuje nejen vcetne všech aspektu psychologických a filozofických, ale i z hlediska historického kontextu a dopadu na politické dení v první dekáde minulého století. Pojdme tedy i my s balíckem karet v ruce zavzpomínat tohoto fenomenálního mistrova úspechu.
Chteli bychom podekovat pánum Václavu Kotkovi a Michalu Weiglovi za pomoc pri realizaci a Mochourovi za betatest
Jak na cache?
Poskládejte si ted karty tak, jak se list sešel onoho slavného 4.prosince roku 1906, kdy Jára Cimrman vyhrál 107 cervených (ac mel z trumfu jen desítku a sedmicku) a v klidu se pokochejte krásou oné sehrávky. Odpovíte-li i na nekolik jednoduchých otázek a spocítáte správne souradnice, mužete také najít kešku této události venovanou. Abychom úkol trochu zjednodušili, tak vám s rovnáním karet pomužeme a první ctyri karty, se kterými se sehrávka uskutecnila rozdáme za vás a ješte prozradíme, že jedna karta, kterou dal Cimrman do talonu byla urcite zelená.
první hrác
druhý hrác
tretí hrác
Šest karet , které pred sebou vidíte, dejte do rukou hrácum tak, aby Jára Cimrman mohl 107 uhrát a priradte k písmenu císlo (napríklad, pokud se domníváte, že srdcové eso má mít forhont, bude a=8). Pokud byste meli pocit, že karta muže být na více místech, tak hodnoty sectete.
snímající - 1
rozdávající - 3
forhont - 8
talon - 6
A = srdcové A
B = srdcový spodek
C = žaludová X
D = žaludový spodek
E = kulový svršek
F = zelená 8
Kesku naleznete na techto souradnicích
N 50° D.(B+1)(CxF)
E 14° 3E.(A-B)(FxF)
Pokud si chcete mariáš zahrát neváhejte použít www.talon.cz.