Skip to content

Spalony dom Traditional Geocache

This cache has been archived.

Galician Reviewer: Witaj,

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony zarchiwizować tę skrytkę.

Jednakże zawsze istnieje możliwość reaktywacji tej skrytki. Jeżeli chcesz reaktywować tę skrytkę, proszę skontaktuj się ze mną poprzez mój profil i podaj ID skrytki, którą chcesz reaktywować.

Pamiętaj jednak, że reaktywacja nie jest gwarantowana i zależy od indywidualnych okoliczności.

Galician Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 9/19/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Spalony dom i Ogród Dzwonów Pokoju w Krakowie

Kraków – piękne, pełne zabytków miasto, które przyciąga turystów z całego świata. Któż nie zna pereł historii i niezapomnianych atrakcji Krakowa. Ale miasto kryje także wiele tajemnic i skrzętnie schowanych malowniczych miejsc. Do jednego z takich miejsc prowadzi skrytka, która przygotowałem.

Na wzgórzu, wśród starych, rozłożystych drzew, znajdują się ruiny spalonego domu, resztki zabudowań oraz kilka okręgów kamiennych.

Historia miejsca
W czasach poprzedzających okres zaborów, okolicę Spalonego Domu przecinał trakt z Podgórza do Wieliczki (obecnie ul. Swoszowicka). Później znajdowały się tu szańce obronne i baterie artyleryjskie Twierdzy Kraków. Niedaleko zlokalizowana była też prochownia, zaopatrująca w amunicję część austriackich stanowisk bojowych. Z nią wiąże się pierwsza ważna historia miejsca. Prochownia mieściła się w drewnianych budynkach. Wprawdzie były solidnie zabezpieczone, ale 5 czerwca 1909 roku, około godziny 19:15, w czasie burzy która przeszła nad Krakowem i Podgórzem, jeden z budynków stanął w płomieniach. Wybuchy lekkiej amunicji trwały do godziny 24:00. O godzinie 01:00 miała miejsce potężna eksplozja, w której wyniku poważne rany odniosło około 300 mieszkańców Krakowa, a spora część miasta została zdemolowana. Szrapnele, granaty i stosy odłamków znajdowano nawet 3 km od miejsca wybuchu. W zabudowaniach stacji kolejowej Podgórze - Płaszów okna i drzwi wyleciały razem z futrynami, a ściany budynków popękały. W Muzeum Narodowym w Sukiennicach od podmuchu eksplozji wypadły szyby świetlików i uszkodziły znajdujące się pod spodem zbiory muzealne



Spalony dom, ceglana budowla wśród drzew, latem pokryta bluszczem. Otoczony zakrzywionymi betonowymi słupami - na niektórych z nich można dostrzec kawałki drutu kolczastego. To ślady kolejnej historii tego miejsca. Pod koniec 1942 roku został tu utworzony karny obóz pracy, później przekształcony w samodzielny obóz koncentracyjny. Na jego terenie mieściły się liczne warsztaty: konfekcyjny, ślusarski, stolarski, tapicerski, mechaniki samochodowej, elektryczny, papierniczy i drukarnia. W drukarni produkowane były tajne rozkazy i dokumenty SS. Często po zakończeniu pracy rozstrzeliwano drukarzy. Więźniowie również zajmowali się naprawą zrabowanych przedmiotów, takich jak: biżuteria, zegarki, meble. Niektórzy pracowali w Fabryce Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera, cegielni w Bonarce, na lotnisku w Rakowicach lub w pobliskim kamieniołomie. Na terenie obozu dokonywano masowych egzekucji. W 1943 roku rozpoczęto budowę krematorium i komór gazowych. Nie ukończone, nigdy nie zostały użyte. Ogólnie przez bramy obozu przeszło 150 000 ludzi. Spalony dom i resztki zabudowań są pozostałością magazynu żywności, wykorzystywanego na potrzeby obozu.



Teren spalonego domu przylega do kamieniołomu "Liban", noszącego ślady morderczej pracy więźniów obozu. Wcześniej był wykorzystywany przez spółkę, zajmującą się produkcją wapna palonego. Zdobiące kamieniołom piece pochodzą z około 1886 roku. Nad kamieniołomem widać kopiec Krakusa.

Ostatnia historia okolicy spalonego domu dotyczy kamiennych kręgów megalitycznych, które można podziwiać odwiedzając to miejsce.



19 maja 2006 roku miało miejsce uroczyste otwarcie Ogrodu Dzwonów Pokoju, prowadzone przez inicjatora i przedstawiciela „Misterium Tremendum” - Dona Conreaux. Było to otwarcie trzeciego Ogrodu Dzwonów Pokoju na świecie. Poszczególne kamienne kręgi Ogrodu reprezentują różne systemy filozoficzno kulturowe. Przeznaczeniem Ogrodu Dzwonów Pokoju jest wzmacnianie dobroczynnego oddziaływania miejsc mocy na człowieka i środowisko. W starożytności miejsca mocy były uważane za punkty regulujące procesy zachowania równowagi planetarnej i ułatwiające nawiązanie kontaktu z innymi wymiarami kosmosu. Zdaniem prof. Eugeniusza Fajdysza Ogrody mogą stanowić generatory, wykorzystujące obracające się wiry pola. Ustawienie kamieni na ogół wiąże się z podstawowymi punktami orientacyjnymi nieba (Gwiazda Polarna, gwiazdozbiory Zodiaku itp.). W centralnej części zlokalizowany jest tzw. "punkt ogniskowy". Ślady wskazują, że jest systematycznie wykorzystywany.
Niezależnie od przesłanek naukowych i pozanaukowych, megalityczna budowla dodaje miejscu niesamowitości i skłania do tego, by je odwiedzić.

Dodatkowe punkty
Pierwszy dodatkowy waypoint wskazuje centrum kamiennych kręgów. Drugi dodatkowy waypoint określa lokalizację parkingu. Miejsce to łączy z terenem spalonego domu asfaltowa droga. Można po niej poruszać się rowerem.

Skrytka
Skrytka zlokalizowana jest w okolicy spalonego domu, w pewnej odległości od budynku. Obejmuje pojemnik z klipsami, w którym znajduje się logbook, ołówek i przedmioty na wymianę.


free counters

Additional Hints (No hints available.)