Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

HakyCZ: Krabička není na místě - oprava.

More
<

PostShengensky prechod

A cache by HakyCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/30/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Velmi krátká multina v prostoru bývalého hraničního přechodu - virtuální přejezd přes státní hranici.
EN: Very short multi-cach in the area of the former border crossing.

Pozor! V okolí keše je velice frekventovaná silnice se složitým dopravním rešením. Dávejte prosím velký pozor kde jdete, a hlavne kde jedete a stojíte se svými "geopovozy"!!! Peší rozhodne využijte schody vedoucí od autobusové zastávky "Chotebuz, Zpupná Lhota, pod Skalkou" (pod mostem).


Na vánoce 2018 to bude už deset let, kdy Česká republika a spolu s ní dalších 8 „nových“ států vstoupilo do tzv. Schengenského prostoru. Původně plánovaný termín 31. prosinec 2008 byl ve skutečnosti posunut, a už před půlnocí mezi 20 a 21.12.207 byly ukončeny kontroly na všech hraničních přechodech. Ano i zde, na hranici mezi ČR a PR, na zdejším hraničním přechodu Chotěbuz - Cieszyn.

Jen v karvinském okrese byly na nějakých 45 km hranice celkem 4 velké hraniční přechody (v Bohumíne, Chotěbuzi a dva v Českém Těšíně), 3 menší přechody (v Petrovicích-Závadě, Petrovicích-Marklovice a v Karviné Ráj), 3 železniční přechody (v Bohumíne, Petrovicích a Českém Těšíně), dále 4 tzv. přechody malého pohraničního styku (Bohumín-Kopytov, dva ve Veřovicích a v Karviné Loukách) a také 2 turistické stezky v Petrovicích (protože i to byl druh „hraničního přechodu“ s přesnými pravidly kdy a kdo je muže a nemůže překračovat).

Jedním z největších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů v České republice byl právě hraniční přechod Chotěbuz – Cieszyn. V letech 1988-1991 zde postavila firma "Dromex" mohutný viadukt - most v délce 760 m, šíře 14,6 m o čtrnácti pilířích s výškou až 26 m, na který spotřebovala 35 tis. m3 betonu“ (zdroj internet). Na jeho obou koncích byly vybudovány komplexy budov a zastřešení sloužící právě ke hraniční kontrole. Za rok přes tento přechod v obou směrech přejelo průměrně asi 8,5 miliónu osob, ve 2,6 miliónech vozidel. V posledních letech před „Shengenem“ také neuvěřitelné množství kamiónu. Bývala období, kdy kamióny čekající na odbavení stály v často i 15 km dlouhé řadě, vedoucí z Chotěbuzi, přes Louky až do Karviné. Taková řada kamiónu, pomalu popojíždějící k přechodu, přiváděla místní občany doslova k šílenství. O aktivitách „veselých děvčat“, která řidičům zpříjemňovala cekání se, v rámci zachování mravnosti, raději nebudu ani zmiňovat.:-)

Do okamžiku vstupu ČR do EU zde pracovalo velké množství pracovníku a to jak z české cizinecké policie, polské hraniční stráže, českých a polských celních služeb, pracovníků různých spedičních firem, fytokontrol, veterinárních služeb, atd. To vše pro „hladké“ překračování hranic mezi našimi státy. Jen připomenu: "Nemáte pas? Tak to nikam nejedete!"..."Vezete z Polska brambory? Ani náhodou!".... "Vezete maso? Neexistuje!"... Kdo z vás si ještě pamatuje tyto časy? :-)

Když dnes tento bývalý hraniční přechod navštívíte, není zde ani památka po závorách, po kontrolách, zmizely kontrolní buňky a dokonce zde zlikvidovali i část toho obrovského zastřešení, které přikrývalo 7 jízdních pruhu vedoucích do Polska. Je tu už jen obyčejná silnice. Podobné je to i za mostem na polské straně, kde byla v minulosti druhá, stejně veliká "příjezdová", část tohoto hraničního přechodu. Nyní tam na jedné straně vyrostly obchody a na druhé obrovská Castorama.

Pro připomínku těch „starých časů“ je tedy zřízena tato keš.


Jak na ni: Aby jste si znovu aspoň částečné užili „předSchengenské“ období, je vaším úkolem "přejet" co možná nejhladším způsobem „přes“ tento dnes již virtuální hraniční přechod. A jak to udělat?

Ne! Flaška, nebo úplatek se tady nedává! Ty doby jsou dávno pryč:-) Při přejezdu hranice přeci potřebujete dostat razítko do pasu. Najít zde celníka a nebo policistu sice ještě stále občas jde, ale toho o razítko nežádejte-). Najděte pod zastřešením na sloupu tabulku s informacemi o tomto hraničním přechodu a na ní jsou dva čísla, která vás rychle zavedou k finálce.

Místo u finálky je víc jak veřejné a proto buďte prosím při otevírání krabky opatrní. Otevřít ji můžete za pomocí páčky v zadní části krabičky, kterou stačí zatlačit do strany a otevřít dvířka. Vevnitř si můžete vyzkoušet, jak to znělo, když vám policista „prdnul“ razítko do pasu. Jo a nezapomeňte krabičku zase pořádně zajistit.

Vše již bylo tedy napsáno a napovezeno.

Hodne štestí!EN: Welcome in the place where was border crossing Chotebuz-Boguszowice a lot of years ago. Nowadays it is only a way across a border. The place is without control and without queues (trucks and cars - they had to waited for police and customs control for long time). On the first stage you must to find small board (with information about this border check point) This is on the big yelow support column. There are two important numbers (degree and distannce) on the sign too. They are necesery for you :-) The cache is on pubic area and you will be careful. Box you can open,but you have to use lever on the back side of the box. Move the lever. In the end you lock it, please.

Additional Hints (Decrypt)

PM:Xenovpr - cápxn i mnqaí páfgv xenovpxl. An máire eáqar mnzxabhg!
RA:Obk - Chfu bs gur yrire ba gur onpx bs gur obk. Va gur raq ybpx vg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.