Skip to content

This cache has been archived.

Lady.Martiiik: Důvod: stěhování.

More
<

ZAMEK KONOPISTE

A cache by Lady.Martiiik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/07/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kes je umistena v blizkosti jednoho z nejznamejsich zamku v Ceske republice.

HISTORIE

Hrad Konopište založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravdepodobne pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými vežemi, s parkánem, 4 bránami a padacím mostem.

Po vymrení Benešovicu prešlo Konopište v roce 1327 na 275 let do rukou Šternberku. V 17.–19. století se pak v držení Konopište vystrídala celá rada vlivných šlechtických rodu: napr. Hodejovští z Hodejova, po bitve na Bílé Hore na krátkou dobu Albrecht z Valdštejna, Michnové z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, Lobkovicové a další.

První zásah do stredoveké struktury hradu byl proveden koncem 15. století Jirím ze Šternberka, dále pak zacátkem 17. století Hodejovskými z Hodejova. V barokní rezidenci promenili Konopište v 18. století Vrtbové z Vrtby.

V roce 1887 koupil zámek s celým panstvím od Lobkovicu František Ferdinand d´Este, od r. 1896 následník císarského trunu.

Arcivévoda dal zámek prestavet v historizujícím stylu a jeho okolí premenil v krajinárský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Ružovou zahradu se skleníky. Do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, které získal jednak jako dedictví po svých italských predcích, jednak vlastní sberatelskou cinností.

František Ferdinand se v cervnu roku 1914 zúcastnil manévru rakouské armády v Bosne a dne 28. cervna 1914 se stal spolu se svou manželkou Žofií v Sarajevu obetí atentátu, spáchaného srbským anarchistou Gavrilem Principem. Za mesíc po atentátu vyhlásil rakouský císar František Josef I. Srbsku válku.

V roce 1921 prevzal Konopište od arcivévodových dedicu ceskoslovenský stát a zámek i s parkem byl zcásti zprístupnen verejnosti. Za II. svetové války byl v Konopišti umísten hlavní štáb jednotek SS.

Po osvobození bylo Konopište znovu zprístupneno verejnosti.
Zámek se do dnešní doby zachoval v podobe, jakou dostal pri poslední prestavbe za arcivévody FF d´Este. Také vnitrní vybavení zustalo v co nejvetší míre stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.

OKRUHY

Zámecké salony jižního krídla (1. okruh) - Reprezentacní a hostinské místnosti s loveckou chodbou s trofejemi a strelnice.
Zámecké salony severního krídla (2. okruh) - Nejstarší cást zámku tzv. kronprinc s obytnými místnostmi, zbrojnice, kaple, výtah.
Soukromé pokoje Františka Ferdinanda (3. okruh) - Obytné místnosti rodiny Františka Ferdinanda ve 3. patre zámku.

Strelnice Františka Ferdinanda (4. okruh) - Zbudovaná v roce 1900.
Muzeum sv. Jirí (5. okruh) - Monotématická sbírka Františka Ferdinanda.
Skleníky (6. okruh) - Teplomilné a tropické rostliny.

Výstava - Ve službách arcivévodské rodiny (7. okruh)
 

Doporucuji navštívit nejen zámek, ale projít se i v zámeckém parku, z cehož - díky své rozloze - se muže vyklubat celodenní výlet krásnou prírodou. Též nezapomente na Ružovou zahradu vcetne zprístupnených skleníku (kde se mimochodem natácela jedna pasáž filmu Jáchyme, hod ho do stroje). Prekrásné výhledy na zámek naleznete v jakémkoli rocním období i pri procházce kolem Konopištského rybníka.

 

Konopište is a château (castle) located in the Czech Republic, about 50 km southeast of Prague, outside the city of Benešov. It has become famous as the last residence of Archduke Franz Ferdinand of Austria, heir of the Austro-Hungarian throne, whose assassination in Sarajevo triggered World War I. The bullet that killed him, fired by Gavrilo Princip, is now an exhibit at the castle's museum.

The castle was initially constructed as a Gothic fortification in the 13th century. It was later transformed in a Baroque style. Archduke Franz Ferdinand of Austria bought Konopište in 1887, with his inheritance from the last reigning Duke of Modena, and rebuilt it into a luxurious residence, suitable to the future Emperor; which he preferred to his official residence in Vienna. He invited William II, German Emperor to see his roses early in June, 1914; insofar as they discussed politics, they discussed Romania, but conspiracy theories about their planning an attack on Serbia or a division of the Austro-Hungarian Empire arose at the time and since. (After the Archduke's assassination, later in the month, the memory of this visit may have moved the Emperor to give Austria more rein in dealing with Serbia than he had in the Bosnian crisis of 1909.) Since 1921, the castle has been property of the Czechoslovak and later Czech state, one of 90 such in state ownership. The Ministry of Culture is said to spend more than US$ 800,000 per year to maintain the castle, and recovers about as much from entrance ticket sales and rental for occasional functions.

Konopište castle is now open to the public. Visitors can observe the residential rooms of Franz Ferdinand, a large collection of antlers (Franz Ferdinand was an enthusiastic hunter), an armory with medieval weapons, a shooting hall with moving targets and a garden with Italian Renaissance statues and greenhouses. It is a popular place for weddings.

Currently, HSH Princess Sophie von Hohenberg, a descendant of Franz Ferdinand, is claiming for the restitution of the castle to her family, which was never recognized as part of the House of Habsburg, on the ground that the provisions of Article 208 of the Treaty of Saint Germain, and the Article 3 of Law no.354 of 1921 in Czechoslovakia, do not apply to them. She filed a law suit in December 2000 in Benešov, the nearest city, for the Castle and its dependencies comprising 6,070 hectares of woodland and including a brewery.

The castle can be toured from April to October. To get there, take a train from Prague to Benešov u Prahy (about a one-hour ride) and then walk about 2.5 km from the station, or catch one of the not-too-frequent buses.

Více informací na oficiálních stránkách zámku Konopište: http://www.zamek-konopiste.cz/

Informace o keši:

Kes se nachazi v blizkosti pristupove cesty k zamku. Ke kesi se musi vystoupat par schodu a jít kousek po trávě, proto si myslim, ze neni pristupna pro vozickare.

Information about cache:

Cache is located near the access path to the castle. You must step up several stairs, that's why cache isn't available for dollymen.

 

Additional Hints (Decrypt)

PM: i xzrav fgebzh
RA: vafvqr gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.