Skip to content

<

FILIPOVA HUT

A cache by Medved Brtnik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/01/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš se nachází na startu mnoha cyklo bežko i pešo tras, je zde tudíž prakticky neustále premudleno. Tomu odpovídá i její velikost – až se zas nekdo bude divit: a) chteli jsme, aby byla odlovitelná celorocne a za b) aby to bylo možné co nejméne nápadne…
POKUD JE LOGBOOK PLNÝ, NEBO JE PROBLÉM KEŠ OTEVRÍT (ZIMA, MOKRO...), POŠLETE NÁM JEJÍ POPIS NEBO FOTO NA NÍŽE UVEDENÝ MAIL.

Filipova Hut je nejvýše položená šumavská osada. Protéká tudy Filipohutský potok mezi horskými lukami, mezi lesy a slatemi. Jméno dostala po Filipu Kinském, který povolil výstavbu hute na duté sklo Franzi Denkovi a Franzi Weberovi.
Osada kolem huti byla založena v roce 1785. Po dokoncení Vchynicko-tetovského kanálu v roce 1800 se zacala obec spojovat s drevarstvím. Sklárna totiž príliš neprosperovala, odkoupil ji kníže Schwarzenberg, kterého však zajímaly více zisky z drevarského prumyslu, takže hut v roce 1820 zanikla. Za dob nejvetšího rozmachu drevarství (kolem r. 1880) zde žilo 1620 obyvatel.
S rozvojem lesních prací souvisí vznik cásti Filipovy Hute, která se nazývala Praislaiten , stávající západním smerem k Modrave. Dnes již není po této osade památky, mimo náhodných rozvalin v hlubokých lesích. Narazit mužeme i na zbytky pravidelných kamenných zídek ohranicující pole. U hute bývaly tri chalupy, koncem 19.st. zánik sklárny(po koupi Schwarzenberky), príchod drevaru, rozptýlená zástavba, stavení s polovalbami a pavlácky, šindelem kryty i cásti sten, kam. rampa pro svoz sena až na pudu, v r.1939 zde bylo 85 domu s 500 obyvateli, vetšinou Nemci, obec mela fin. stráž,cetnickou stanici, dve školy a lesní správu.
Usedlost c.p. 16 je kulturní památkou obce – nachází se zde pozoruhodný, v Cechách již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Dále se tady dochovala rázovitá stavení se zachovalými puvodními stavebními prvky.
Filipova Hut nabízí jeden z nejkrásnejších pohledu na druhou nejvyšší šumavskou horu – Roklan (Grosser Rachel), kterému se také prezdívá Prsy Matky Boží (stejne jako vrchu Ostrý).
Prímo v obci se lze napojit na bežecké trate smerem na Kvildu, Modravu, Brezník, Poledník aj. V blízkosti jsou lyžarské areály Kvilda a Zadov – Churánov, lyžarský vlek na Modrave.
Další turistické zajímavosti v okolí (vetšinou keškami oplývající):
? Antýgl - kulturní Památka. Puvodne skláma, pozdeji Královácký dvorec, pak hostinec.
? Brezník - nad soutokem Luzenského a Breznického potoka hájenka. Dobrý výhled na Luzný (1373 m n. m.).
? Bucina - dríve nejvýše položená osada (1153 m n. m.) Cechách. Nove vybudovaná kaple. Nádherná vyhlídka na jižní cást Šumavy a Alpy. Hranicní prechod pro peší a cyklisty. Informacní stredisko NP Šumava.
? Hauswald – poutní místo se zbytky kaplí a zázracným pramenem
Hauswaldská kaple, nebo spíše hauswaldské kaple (pozustatky trí puvodních kaplí) byly v minulosti známým poutním místem. Díky zázracnému uzdravování poutníku z celé Evropy se místu prezdívalo "malé Šumavské Lurdy". Kouzelné místo ležící 2 km jižne od Srní poblíž Vchynicko-Tetovského kanálu, bylo zniceno za dob minulého režimu a znovu privedeno k životu 12.8.2006, predevším zásluhou obcanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy
? Horská Kvilda - typická šumavská horská obec. U Hamerského potoka se zachovala sejpová pole, pozustatky stredovekého rýžování zlata. 0 živote zdejších drevorubcu psal Karel Klostermann ve své povídce "Bílý samum" a v dalších.
Z domu Danielhof poházela jedna z vetví Klostermannovy rodiny.
Stojí zde drevená socha amatérského rezbáre, predstavující Rankl Septa, šumavského siláka a obra…
? Hrad Kašperk (21 km) - gotický hrad, chránil zemské hranice a obchodní stezku. Casto dáván do zástavy soukromým držitelum. Roku 1617 hrad odkoupilo mesto Kašperské Hory. Typická ukázka pevnostního stavitelství doby Karla IV.
? Hradlový most – Rechle
Pocátecní objekt Vchynicko-tetovského plavebního kanálu byl postaven v letech 1799–1801 pro premostení Vydry a zachycování plaveného dreva pred zacátkem nesplavného úseku. Na levém predmostí zacíná regulacním objektem Vchynicko-tetovský kanál. Do 1953 po moste vedla i cesta Srní - Modrava, poté zchátral a byl stržen. Na puvodních pilírích obnoven roku 2000
? Chalupská slat' (897 - 920 m n. m.) - prechodný typ rašelinište mezi náhorními a údolními vrchovišti. Ve stredu slate nejvetší rašelinné jezírko v Cechách. Poválkový chodník. U vstupu je informacní stredisko NP Šumava.
? Jezerní slat – mezi Horskou Kvildou a Kvildou; s vyhlídkovou veží. Rozsáhlé (103 ha) rašelinište Jezerní slat se rozkládá v prostoru mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda na rozvodí mezi Otavou a Vltavou a soucasne na rozhraní jižních a západních Cech. Prumerná mocnost rašelinných vrstev se zde pohybuje mezi 2 - 3 m, maximálne dosahuje až 7,5 metru.
Rostlinný kryt dnešní prírodní památky tvorí predevším klecová forma borovice blatky, z nižších rostlin pak suchopýr pochvatý, ostrice mokradní, klikva žoravina a rada dalších. Na rašeliništi žijí i nekteré vzácné druhy živocichu, jako napríklad myšivka horská a rejsek horský.
? Modravské slate (5 km) - nejvetší a nejzachovalejší komplex vrchovištních rašeliništ na Šumave. Klidové území, žije zde tetrev hlušec, cecetka zimní aj.
? Tríjezerní slat - vrchovištní rašelinište pojmenované podle trí rašelinných jezírek, z nichž nejvetší má rozlohu 7 aru. Rašeliništem prochází po povalovém chodníku trasa krátké okružní naucné stezky s jedenácti zastaveními. Asi dvousetmetrová stezka vede po dreveném chodníku vnitrkem Tríjezerní slate.
Na zajímavá místa upozornují informacní tabule, jejichž texty približují návštevníkum vegetaci šumavských smrcin, seznamují je s povrchovými útvary rašeliništ, vznikem rašeliny a jejím složením. Stezka byla zrízena v roce 1978
? Poledník - Nejkrásnejší výhled na celou Šumavu nabízí od roku 1998 rozhledna nad Prášilským jezerem, na vrcholu hory Poledník (Polední hora). Rozhledna leží na území Národního parku Šumava v blízkosti cesko-nemecké hranice, 5 km jihovýchodne od Prášil a cca 14km od Filipovy huti
(visit link) (visit link) (visit link)

A jako vždy povest:

V hnede rudých, rašelinových vodách rodící se Vydry, pozdeji Otavy, žijí vodní žínky. Málokdy se prihodí, aby je spatrilo lidské oko, a pokud se tak stane, neprinese to vetšinou nic dobrého.
Kdo zlatovlasou pannu zahlédne, zapomene na svet a propadne jí telem i duší.
Stalo se pred mnoha lety – mladý Hannes se zamiloval do krásné vodní víly z krištálových vod a žil s ní v jejím podvodním paláci. Zpocátku byl štasten, ale za cas se mu zastesklo po svete a rodine. Svou vílu opustil, ale domov a rodinu už nikdy nenašel – strávil totiž pod vodou sto let, ves se zmenila a všichni, které znal, byli dávno mrtvi…
Avšak ne každý hoch je natolik citlivé povahy, aby ihned ztrácel hlavu pro vodní krasavici, ovšem není mu to nic platné – ani nemístné vtipkování neochrání proti postihu.
Kousek níž, po proudu Vydry, spatril jednou Sepp z Mádru vodní žínky, jak perou a máchají v rece své závoje a belí je na slunci. Došel až k rozloženému prádlu a do jednoho ze závoju se vysmrkal…a vzápetí mu upadl nos…

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PROSÍM, NEUVÁDEJTE DO LOGU VELIKOST KEŠE A NEDIVTE SE PORÁD, PROC ZROVNA TAKOVÁ KEŠ NA TAKOVÉM MÍSTE - VYSVETLENÍ JE NA ZACÁTKU LISTINGU ;-)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

POZOR!!!
POKUD SE VÁM NECHCE DO KEŠE DOBÝVAT NEBO NASTANOU ŠPATNÉ PODMÍNKY PRO ODLOV (MRÁZ, MOKRO, NEŠIKOVNÉ RUCE ATP.) A HROZÍ ZAPADNUTÍ A ZTRÁTA CACHE, POSTACÍ JI VYFOTIT A POSLAT MI FOTO NA E-MAIL MÍSTO LOGU DO LOGBOOKU, STEJNE TAK MI MUŽETE !!V MAILU!! KEŠ POUZE POPSAT - VZHLED A UMÍSTENÍ...

magggi@centrum.cz

ATTENTION!!!
YOU CAN MAKE A PHOTO OF THE CACHE IF THERE IS A THREAT OF LOSS OF IT (SNOW, FROST, RAIN, UNPRACTICALITY, FULL LOGBOOK...) AND SEND THE PHOTO OR DESCRIPTION TO MY E-MAIL.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Additional Hints (Decrypt)

xbibiý cbxybc ar, xbhxrw iýf/ab zrgny yvq, ybbx uvture

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.