Skip to Content

This cache has been archived.

Moravian Reviewer: Archivace cache pro neaktivitu autora <br/><br/>

<b>Moravian Reviewer - Reviewer pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj</b>

More
<

Sokol v Olomouci

A cache by Tesman Olda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/12/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SOKOL v Olomouci - Ph.Dr. Miroslav Tyrš

 

 

 


Sokol v Olomouci
Zvláštní olomoucké pomery v druhé polovine 19. století (správa mesta v rukou nemeckého meštanstva, velká posádka rakouské armády, silný vliv rímskokatolické církve, nepocetná vrstva národne uvedomelých Cechu) neprály hned zámeru založit Sokol i v Olomouci. Teprve v roce 1869 dozrála v druhém nejvetším moravském meste situace pro založení ceského národního telocvicného spolku. Iniciátory a realizátory jeho založení byli lidé, kterí v 60. letech 19. století už stáli v cele ruzných jiných národních aktivit, jako napr. Jan E.Kosina, první reditel Slovanského gymnázia. V ríjnu 1869 vznikl zrizovací výbor. Dalším krokem bylo predložení stanov spolku k úrednímu schválení. Schválení neslo datum 27. prosinec 1869. Ustavující valná hromada Sokola Olomouc se uskutecnila 20. února 1870. Starostou jednoty byl zvolen František Lakomý, advokát. Zvolen byl i výbor. Ustavení zrizovacího výboru v ríjnu 1869 je mnohými považováno za vznik Sokola v Olomouci, ale ustavující schuze spolku se konala až v únoru 1870.

 

 

 

 


Sokol Olomouc, jako nakonec skoro všechny sokolské jednoty u nás, prošel radou promen. Prvé velké nadšení bylo záhy vystrídáno krizí. K jejímu prekonání prispela podstatne návšteva Miroslava Tyrše v Olomouci na podzim roku 1879 (viz pametní deska ve foyeru Moravského divadla). Pocetne a významem pak Sokol Olomouc postupne rostl a pro rozvoj ceského života ve meste, ovládaného až do vzniku Ceskoslovenska v roce 1918 Nemci, mnoho vykonal. Ale trvalo skoro šedesát let, než v cervenci 1928 byla slavnostne otevrena moderní sokolovna a skoncilo tak v provizorních podmínkách do té doby probíhající cvicení a sportování. Už nekolik let dríve však vznikl u plánované sokolovny rozsáhlý cvicební a sportovní areál, dnes z poloviny vlastnený telovýchovnou organizací Lokomotiva Olomouc. 


Svuj vrchol prožil Sokol Olomouc v období l. ceskoslovenské republiky a pak ješte v letech 1945 - 1948, kdy mel l 752 clenu, mládeže a dospelých. Za 2. svetové války obetovalo své životy v protinemeckém domácím a zahranicním odboji 42 clenu Sokola Olomouc. A 69 jich trpelo, ale prežilo ve veznicích a koncentracních táborech. 


V dobe „sjednocené" telesné výchovy, po uchopení moci komunistickou stranou v únoru 1948 až do listopadu 1989, Sokol Olomouc, jako všechny sokolské jednoty, neexistoval. Jeho sokolovnu a celý okolní areál dostala Lokomotiva Olomouc. V únoru 1990 na ustavující schuzi byl Sokol Olomouc obnoven. Sokolovnu a polovinu prilehlého areálu dostal na základe restitucního zákona zpet do svého vlastnictví až v roce 1994. Programem Sokola Olomouc od jeho obnovení jsou cvicení sokolské všestrannosti, nekteré druhy zdravotních cvicení a cinnost nekolika sportovních oddílu.


Vedle Sokola Olomouc vznikly postupne na území mesta, na jeho predmestích, jednoty další, napr. Sokol Belidla, Sokol Cernovír atd. Dnes je v Olomouci celkem deset sokolských jednot.

 

 Ph.Dr. Miroslav Tyrš

 (narozen jako Friedrich Emmanuel Tiersch) (17. zárí 1832 Decín8. srpna 1884 Ötz, Tyrolsko) byl ceský kritik, historik umení, estetik, profesor dejin na UK a na CVUT v Praze, predseda výtvarného odboru Úmelecké besedy a clen poroty pro socharskou výzdobu Národního divadla nemeckého puvodu. Podílel se na založení organizovaného telovýchovného hnutí v Cechách, zejména Sokola.

Narodil v rodine lázenského a panského lékare dr. Jana Vincence Tiersche. Jeho otec i matka Vincencie Tierschová, rozená Kischbaumová, pocházeli z Cech, avšak z nemecky mluvícího prostredí. Rodina žila v Decíne pouhé ctyri roky. V roce 1836 se jeho otec nakazil tuberkulózou a odešel s rodinou k príbuzným do Döblingu u Vídne, kde ješte téhož roku zemrel. Tyršova matka zemrela o dva roky pozdeji v Kropácove Vrutici, kam se predtím se synem uchýlila. Na tuberkulózu v útlém veku zemrely i jeho obe sestry. Byl vychováván v ceské vlastenecké rodine svého strýce z matciny strany v Kropácove Vrutici na Mladoboleslavsku, pozdeji ve Stránove. Od detství mel chatrné zdraví a proto na radu svého lékare zacal cvicit. Navštevoval telocvicný ústav Schmidtuv a pozdeji ústav Jana Malypetra.

Byl jedním ze zakládajících clenu Sokola. Vytvoril pro nej Základy telocviku (dokoncil Vilém Kurz). Stanovil také sokolské zásady (síla a mužnost, cinnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázen, vzájemný bratrský vztah clenu).

Miroslav Tyrš žil dlouho jen pro Sokol. Až po smrti svého prítele Jindricha Fügnera se zamiloval do jeho dcery Renáty, kterou vychovával a vzdelával jako domácí ucitel. Svatba s o 17 let mladší Renátou byla po delším vztahu, když ke snatku dala svolení jak matka, tak její porucník. Brzy po svatbe se u Tyrše objevily první príznaky jeho nervové nemoci s kterou se odjel lécit do ciziny.

Pri svém druhém ozdravném pobytu zemrel tragickou smrtí – utonul v rícce Aaše v Tyrolských Alpách. Podle nekterých zdroju se jednalo o nehodu, podle jiných o sebevraždu kvuli následkum syfilis. Miroslav Tyrš je pohrben na Olšanských hrbitovech.

 

Additional Hints (Decrypt)

h cngxl zbfgh cerf prfgh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,453 Logged Visits

Found it 1,409     Didn't find it 16     Write note 9     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 7     Owner Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 31 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.