Skip to Content

This cache has been archived.

Hickos: Není čas na obnovu. Díky všem za návštěvu i logy.

More
<

Salsa

A cache by Hickos Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/19/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Salsa - jak se vám líbí?

Poslední dobou se stalo módou mít u keší žádný nebo naprosto minimální listing a lušti si, kacere. Bylo by to docela jednoduché - vrznout sem 4 videa a nic víc. A hledej, šmudlo. Ovšem to by tato keš nesplnila svuj úcel - ukázat vám krásu tance zvaného salsa, kterému jsem naprostou náhodou nedávno propadl (teda ne, že bych ho nejak moc umel, ale o to více mne baví ;-)). Takže vám o salse neco málo povím.

Španelské slovo salsa se používá pro oznacení omácky, avšak v souvislosti se salsou jako tancem se mluví spíše o korení, a možná práve toto vás napadne, když si salsu poprvé zatancujete. Muže být dravá, laškovná, smyslná, nežná, romantická…

Salsa jako samostatný tanec se zacala vyvíjet již mnohem dríve, než ve dvacátém století, kdy zapocal její nástup na tanecní scénu. I když má koreny v Karibiku, nejznámejší se stala až v USA, kde se latinské rytmy ozývaly až do doby, kdy byly vytlaceny rytmy rokenrolu a Beatles. Postupne se ovšem salsa prodrala na výsluní (paradoxne díky revolucní cinnosti starého - pravda tehdy ješte mladého - Fidela, kvuli kterému mnoho kubánských tehdejších skladatelu a hudebníku emigrovalo do USA, prinesli sebou svoji nádhernou hudbu, smíchali ji s ostatními rytmy z Puerta Rica a soudobou americkou populární hudbou, címž vznikly zcela nové hudební žánry). V osmdesátých letech se zdálo, že se prosadí místo salsy jednodušší merenque. Ovšem devadesátá léta a následne i vstup do 21. století už opet patrí jen a pouze salse.

Salsa je tanec „volného stylu“. Její podoba je ovlivnena africkými rytmy jako rumba, francouzská contradanza (prevzata Španely jako danza, kterážto se pak stala základem pro kubánský národní tanec), kubánský son a quaquanca, puertorická bomba a plena, dominikánská merenque, mambo, karibská caca a dalšími. Nejcasteji se setkáte s Kubánskou salsou, Newyorskou salsou, L.A. salsou neboli také salsou lineou.

Rozdíl mezi kubánskou a salsou lineou spocívá hlavne v orientaci pohybu - zatímco u kubánské salsy je pohyb páru behem tance orientován po kruhu, pak v salse linei vychází pohyb páru z tzv. cross-body lead (krížového prevedení), tedy prímocarého pohybu. Pro Kubánskou salsu jsou charakteristické složité pohyby rukou a neobvyklá prirozenost a spontánnost. Kubánci jsou skvelými tanecníky salsy a jejich otocky jako by popíraly zákony fyziky.

U salsy se jedná v základu o párový tanec, ale bežne se ucí i tancí v sólovém provedení, které se mírne od párového liší. Tancí se na ctyrctvrtový rytmus. Vychází z mamba, kterému je velmi podobné, ale duraz je na jiné doby. Rytmizace je quick-quick-slow, tancí se tedy na 1-2-3, 5-6-7. Poslední (ctvrtá) doba z taktu je „pohyb na okrasu“. V tomto tanci více než v jiných se zduraznuje role muže ve vedení partnerky. Ten má za úkol tri duležité veci - vymyslet, co se bude v následujícím momente tancit (ok, ti šikovní to nemusí vymýšlet, ale nechají se rídit citem pro tanec - to jsou ti, co to mají v krvi ;-)), rukama pak navést partnerku, no a pak to také zatancit - z vlastní zkušenosti mužu ríct - žádná prdel. Žena se potom rídí podle partnera a tancí tam kam chce on (úžasné také pro psychologický vývoj vztahu v partnerském páru). Zní to jednoduše, ale taky je to pro ni chvílemi docela makacka. Pri tancení salsy je pohyb tela stejne duležitý, možná duležitejší než samotné tanecní kroky.

Prodej salsy se v poslední dobe stále zvyšuje, což dokazuje její životaschopnost. Od let devadesátých je videt návrat cásti hiphopových zpeváku zpet k latinské hudbe. Je zde tudíž záblesk nadeje, že zpeváci cerpající z tradic latinské hudby budou stoupat v oblibe, což by mohlo vést ke vzkríšení slávy salsy z let padesátých a sedmdesátých. O zvyšující se oblibe salsy svedcí také natrískané kurzy salsy ve všech vetších mestech naší centrálneevropské vlasti.

Jo, málem bych zapomnel - jde i o ten bod, že? Takže asi takhle - podívejte se na následující ukázky salsy (velikost ukázek je kolem 12-20MB) a ta, která se vám bude nejvíc líbit, vás dovede ke keši. Na úvodních souradnicích, samozrejme, nic nehledejte, tam si mužete akorát tu salsu zatancit.
První ukázka salsy Druhá ukázka salsy
Tretí ukázka salsy Ctvrtá ukázka salsy

Za umístení finálky mi moc nenadávejte, dnes je docela problém najít v Olmiku nejaké místecko na finálku, nadto ješte tematicky zamerené, tak jsem to nakonec vyrešil šalamounsky - tam, kde ji najdete, by se s trochou dobré vule nejaké to tancení zorganizovat dalo. Ale nevím, co by na to rekly vaše boty :-)

Prístup je možný ze dvou míst - na jednom porušíte dopravní predpisy, tak jej v zájmu vlastním i ostatních úcastníku silnicního provozu nepoužívejte - druhý prístupový bod je pohodlný a s trochou opatrnosti je to vpodstate drivein.
Pokud vám vyjde finálka hodne daleko od úvodních souradnic, tak to máte dobre ;-)
Pocátecním obsahem keše bylo krome logbooku i 12 víceméne ruzných CWG - první tri nálezci si mužou vzít CWG jen tak.

Obligátní disclaimer na záver:

Všechna dílka, která tu zríte, byla natocena mnou osobne, zverejnena jsou se souhlasem aktéru (to jako tech dvou tanecníku, co tam vidíte). Jsou to skvelí lidickové, na které jsme narazili náhodou, když jsme vybírali, do kterých tanecních zacneme s manželkou chodit, abychom se dokázali na parkete pohybovat i jinak, než v rytmu tuctuc. Svým prístupem k takovým drevum, jako jsem já, svojí ochotou a príjemností si mne velice rychle získali a snad není príliš troufalé ríct, že po dvou letech návštev jejich mnoha tanecních kurzu jsme se stali kamarády. Proto tuto keš venuji Markovi se Zuzkou za jejich nekonecnou trpelivost se mnou na parketu - a mojí manželce vlastne za totéž :-)

No a nejvetší radost mi udeláte, když k logu pripojíte odkaz na nejaké video nebo foto, které se týká salsy. Predem díky.

Additional Hints (Decrypt)

I ebuh cbq fhgenzn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)



 

Find...

519 Logged Visits

Found it 488     Didn't find it 2     Write note 13     Archive 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 6 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.