Skip to Content

This cache has been archived.

mh.mail: Situace v současném geocachingu je bohužel taková, že owner má právo se pouze dobře starat o keš a jinak držet hubu. Musí strpět, když mu keš odloví zjevní podvodníci, protože zápis v logbooku je svatý bez ohledu na to, jak k němu dotyčný dospěl. Owner má jedinou možnost, jak nebýt za pitomce, pokud mu to vadí — archivovat. Tuto možnost tímto využívám.


Tady mě to obzvlášť mrzí. Jedná se o moji první keš a podařilo se mi najít místo, které, ač to tak zpočátku nevypadalo, vydrželo bez větších problémů 8,5 roku.

Zavíráme s těmito parametry: 976 nálezů, 1 DNF, 1 disable, 27 FP (5 %).

Děkuji všem za logy a udělené FP.

More
<

Princip televize

A cache by mh.mail Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/5/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na uvedených souřadnicích keš nehledejte. Ty vás dovedou před budovu České televize na Kavčích horách.

Historie televizního vysílání v Česku

Jak je možno se dočíst na internetových stránkách České televize, první krůčky začala televize v bývalém Československu dělat již před druhou světovou válkou. První pokusné vysílání pro veřejnost se pak konalo 23. března 1948 v Tanvaldě.

Zkušební televizní vysílání ze studia v Mešťanské Besedě bylo zahájeno 1. května 1953 a od února 1954 se vysílalo pravidelně. Zpočátku se vysílalo jen několik dní v týdnu, všech sedm dní začala televize vysílat od konce roku 1958.

Monoskop (zdroj www.oldradio.cz)

Zdroj obrázku: www.oldradio.cz

Po Praze se postupně začala přidávat studia v dalších městech, nejprve v Ostravě (1955), pak v Bratislavě (1956), Brně (1961) a nakonec v Košicích (1962).

Od roku 1970 pak Československá televize vysílala na dvou programech a od roku 1973 se přidala i barva (od roku 1975 pak na 1. programu pravidelně). V lednu 1979 byl v Praze zprovozněn nový objekt televizního zpravodajství na Kavčích horách, kde právě stojíte.

Od září 1990 došlo ke změně koncepce a označení televizních programů, federálně byl vysílán už jen 1. program (označovaný jako F1) a 2. program se rozdělil na český (CTV) a slovenský (STV) okruh. Ve spojitosti s rozdělením bývalého Československa došlo také k definitivnímu rozdělení Československé televize na Českou a Slovenskou.

České televizi později přibyly dvě celoplošné komerční konkurentky, jako první v únoru 1994 TV Nova, následovaná pak v létě Premiérou (od r. 1997 zvanou Prima), která ovšem na regionální úrovni začala vysílat již o rok dříve. Začátkem roku 2009 pak v České republice vysílá již 73 televizních stanic.

Princip televizního vysílání

Tesla 4001A (zdroj www.oldradio.cz)

Zdroj obrázku: www.oldradio.cz

Základním principem televizního vysílání je rozložení nasnímaného obrazu na jednotlivé obrazové body, jejich převedení na vhodný signál (televizní kamera), který se po přenesení na místo určení opět převede na obrazové body a ty se zpětně složí v původní obraz (televizní přijímač). K obrazu je samozřejmě přidán i zvuk, jinak by televizní vysílání bylo němé.

Zdroj obrázku: SŠ spojů a informatiky Tábor

Zpočátku se obraz a zvuk převáděl na analogový signál, který se šířil převážně vzduchem. S příchodem digitalizace se pak začal využívat signál digitální, který umožňuje přenášet větší množství informací o obraze a zvuku a docílit tak kvality, která byla v dřívejších dobách nemyslitelná, stejně jako doplnění signálu o další doplňkové služby jako např. Informace o aktuálním vysílaném pořadu, elektronický programový průvodce (EPG) atd.

Kdo se chce blíže seznámit s problematikou přenosu televizního vysílání, může na internetu najít podrobnější informace.

Zajímavé články:

http://www.ceskatelevize.cz/ct/historie/princip.php

http://www.paveldrabek.net/elektro/TV_prenos.php

http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/obecne/mala-encyklopedie-televizni-techniky/mala-encyklopedie-televizni-techniky-2-historie-televizniho-vysilani-v-ceskoslovensku-a-dnesnim-cesku.html

Keš

K tomu, abyste se dobrali souřadnic umístění keše, musíte si zahrát na televizní přijímač a složit dva obrazy, které k vám doputovaly v zakódované podobě. Pro zjednodušení uvažujte, že každý obraz je složen pouze z černých a bílých bodů (neuvažujeme v barvě ani v odstínech šedi) a oba obrazy mají stejné rozměry (tj. počet řádků 1. obrazu = počet řádků 2. obrazu, počet bodů na řádek 1. obrazu = počet bodů na řádek 2. obrazu, pro jistotu: počet řádků ≠ počet bodů na řádek).

1. obraz:

1911

1349

1399

1297

1911

2. obraz:

1909

325

1911

1041

1905

Finální souřadnice keše pak získáte ze vzorce:

N 50°03.(1. obraz)

E 014°25.(2. obraz)


Můžeš ověřit své řešení s certitude.

Obsah keše

Keš obsahuje:

Logbook, tužku, ořezávátko, instrukce pro náhodné nálezce, blahopřání pro FTF, drobné dárky.

FTF, STF a TTF si mohou vzít dárky bez výměny, ostatní již jen tradičně za výměnu.

Při vyzvedávání a ukládání keše buďte opatrní, místo je poměrně frekventované. Dávejte také pozor, do čeho šlapete.

Upozornění: Keš není umístěna uvnitř žádného objektu! Nic neotevírejte a hlavně nestrkejte ruce nikam, kde by to mohlo být nebezpečné! Není to potřeba.

Additional Hints (Decrypt)

[Luštení:] Arzhfígr hzrg qb crgv cbpígng.
[Keš:] Oyrfx, nyr m gé fceáiaé fgenal cybgh. Avp arbgriíerwgr n qb avprub arfnurwgr! Xrš wr miraxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,010 Logged Visits

Found it 976     Didn't find it 1     Write note 24     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 29 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.