Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Predmostim az do praveku

A cache by Koutna Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/29/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá multinka vás provede po naucné stezce Predmostím až do praveku. Její zacátek i konec je v Predmostí, které se už ve druhé polovine 19. století zapsalo do dejin svetové archeologie.


Stezka zacíná na sídlišti v Predmostí u plastiky „Sonda do praveku“ v blízkosti parkovište a zastávky MHD. Nejvyšším bodem stezky je Cekynský kopec (305 m n.m.). Celkové prevýšení je asi 85 m. Trasa je znacena modrými znackami. Schudná je lépe za suchého pocasí.

Z historie Predmostí

Již ve druhé polovine 19. století se Predmostí u Prerova zapsalo do dejin svetové archeologie bohatými nálezy pozustatku paleolitického cloveka a tzv. mamutí fauny. Ješte nedávno tuto skutecnost pripomínala pouze travertinová plastika z roku 1989, nesoucí název Sonda do praveku. Puvodní nalezište i neprobádané lokality byly zniceny težbou a následnou intenzivní výstavbou sídlište. Nalezené kosterní pozustatky a artefakty byly odvezeny do muzeí; mnoho z nich však vzalo nenávratne za své. Predevším predmostectí ucitelé a žáci se však s tak chatrnou pripomínkou „pravekého“ Predmostí nehodlali smírit.

V ríjnu 1998 usporádala Základní škola J. A. Komenského historicky 1. rocník turistického putování Po stopách lovcu mamutu a již u príležitosti konání 2. rocníku slavnostne otevrela vlastní Malé školní muzeum. Muzeum urcené pro interaktivní výuku, ale i pro širokou verejnost, budovali ucitelé a žáci školy ve spolupráci s Muzeem Komenského v Prerove, Moravským zemským muzeem v Brne a obcanským sdružením Predmostenzis. O rok pozdeji k muzeu pribyla asi tríkilometrová školní naucná stezka, vcetne atraktivní ucebny pod širým nebem – Školního kopce. Tentýž rok se nadšencum ze sdružení Predmostenzis podarilo na Cekynském kopci odhalit sochu mládete mamuta v životní velikosti.

Ve stejné dobe upozornili odborníci na pravdepodobnost výskytu pozustatku pravekých zvírat, možná i cloveka, v míste predmosteckého hrbitova. Brzy se zrodila myšlenka na vybudování Památníku lovcu mamutu s autentickou terénní prezentací archeologických nálezu. Pruzkumy, jichž se v léte 2006 úcastnili krome našich i archeologové ze Slovenska a Velké Británie, puvodní predpoklady potvrdily a na podzim téhož roku byl památník otevren.

Naucná stezka Predmostím až do praveku je soucástí stejnojmenného projektu, který je postupne realizován spolecne s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku. Obe mesta spojuje existence svetoznámých archeologických nalezišt a zájem predstavit objevené dukazy prehistorického života na Zemi svým návštevníkum.

(Podle webových stránek mesta Prerova.)Jednotlivá zastavení

STAGE 1: Školní muzeum
N 49°28.097´ E 17°26.434´
Stojíte před budovou nové školy. V té staré, žluté, se nyní nachází pobocka mestské knihovny. Školní muzeum ZŠ Komenského je otevreno každý první ctvrtek v mesíci od 15 do 18 hodin. Návštevu si mužete domluvit i telefonicky (+420 581 211 739). Vstupné se zde neplatí. První indicií k výpoctu finálových souradnic je rok, který zjistíte z cedule nad vchodem do budovy nové školy- sectete jednotlivé císlice letopoctu (A).

STAGE 2: Sonda do Praveku
N 49°27.968´ E 17°26.344´
Trasa naucné vlastivedné stezky zacíná pár metru od predmosteckého hrbitova, poblíž plastiky zvané Sonda do praveku. Z informacní tabule zjistete, z jakého roku pochází první písemná zmínka o Predmostí (BCDE).

STAGE 3: Památník lovcu mamutu
N 49°27.987´ E 17°26.280´
Zde mužete na vlastní oci a na puvodním míste videt výsledky nejnovejších archeologických výzkumu. Z informacní tabule zjistete, minimálne kolik koster príslušníku populace mladopaleolitických lovcu objevil Karel Jaroslav Maška (F).

STAGE 4: Skalka
N 49° 28.034´ E 17°26.279´
Dostáváme se na nekdejší slavnou Chromeckovu zahradu, dnes detské hrište s „bludným balvanem“. Vaším úkolem je zjistit pocet rádku nápisu na ceduli umístené na bludném balvanu (G).

STAGE 5: Školní stezka
N 49°28.192´ E 17°26.268´
Od bludného balvanu pokracujte ulicí Pod Skalkou (na chodníku jsou namalované stopy, které následujte i vy). U domu s c. p. 20 se dejte doprava a pokracujte pres louku po vyslapane cesticce az ke stage 4. Ve vzdálenosti zhruba 17 metru se nachází nekolik balvanu. Vaším úkolem je spocítat kolik (H). Hned vedle nich je zastavení školní naucné stezky „U sv. Vojtecha“.

STAGE 6: Prerovská rokle
N 49°29.112´ E 17°25.707´
Od sv. Vojtecha pokracujte dál po ceste, po vyšlápnutí malého kopecku zatocte vlevo a pak na druhé odbocce doprava. Projdete školní alejkou, na jejímž konci se stocíte o 90° doleva. Uvidíte „krížek“, kolem nehož projdete a budete pokracovat do kopce kolem zahrádkárské kolonie (ve vetšine zahrad jsou psi, neleknete se) až na „Školní kopec“. Až si ho dostatecne prohlédnete, pokracujte dál smerem k rokli. Historii zdejších motoristických závodu je venována informacní tabule. Zjistete, v jakém roce se zde konal poslední rocník sajdkárkrosu. Poté sectete jednotlivé císlice letopoctu (I).

STAGE 7: Mamutík Tom
N 49°29.123´ E 17°25.894´
Než prejdete silnici, odbocte doprava, kde na vás po levé strane cesty na Predmostí ceká mladý mamut Tom. Toto zastavení je považováno za jedno z nejkrásnejších prírodních zákoutí v celém Prerove. Zde zjistete, kolik lavecek se celkem nachází okolo Toma a jednu k nim pripoctete (J). Zde si mužete vyluštit mystery cache "U Mamuta". Budte si jisti, že finálka je nedaleko. Od mamutíka se vratte stejnou cestou k místu, kde jste precházeli silnici. Budte, prosím, opatrní, silnice je pomerne frekventovaná.

STAGE 8: Na Popovickém kopci
N 49°29.103´ E 17°26.084´
Ze silnice odbocte vpravo na polní cestu a poté opet vpravo. Cesta bude mírne stoupat a vy dosáhnete nejvyššího bodu vaší cesty a Prerova vubec (Cekynský kopec- 305 m n.m.). Zde se pred vámi otevírá pohled na celý Prerov a jeho široké okolí. Za hezkého pocasí odtud, severozápadním smerem, mužete dohlédnout až na Svatý Kopecek u Olomouce. Zde zjistete, kolik nohou má informacní tabule (K). V blízkosti stage se nachází další cache, kterou si mužete odlovit- Bunker.

FINAL STAGE: Cache se nachází na míste s temito souradnicemi:
N 49° [A+B].[D-E] [F/G] [J*K]
E 17° [C*J*K-B].[J+K] [2*I-H-1]
Závorky mezi sebou nenásobte.

POZOR!!! S ohledem na nové umístění finálky došlo ke změně výchozích souřadnic a také jsou přečíslované a přepísmenkované jednotlivé stage! Tak si na to dejte bacha, ušetříte si zbytečné problémy.

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.