Skip to content

<

Vzpomínka na OBROK 09

A cache by Roman_Jaromer & Skauti z Ostravy Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/19/2009
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nástupce zrušené kešky OBROK 09

V Josefově se v roce 2009 konala velká roverská akce OBROK 2009. Při ní vznikla i keška. Bohužel kvůli zazdění vchodu ke kešce jsme museli kešku zrušit. Tato keška je vzpomínkou nejen na OBROK 09, ale i na tuto kešku.

Bohužel původní keš OBROK 09 se brzy stala nepřístupná a nakonec nebylo možné ji obnovit ani v blízkosti původního umístění. A tak jsme se rozhodli k založení nové kešky Vzpomínka na OBROK 09. Pro ty, co již mají ulovenou původní kešku, je tato o něco lehčí – už vědí princip. Ovšem mění se to, že na uvedených souřadnicích naleznou STAGE 1, kde se teprve dozvíte pokyny k nalezení finálky.Dobře si tyto pokyny opište nebo jinak zaznamenejte!!!. A raději vždy někomu oznamte, že jste šli lovit tuto kešku, kdyby se vám náhodou v podzemí něco stalo.

Změnilo se trochu umístení, takže nezapomeňte, že budete potřebovat:
- Baterku či jiný zdroj světla (doporučuji i svíčku)
- Dobré boty. Dá se projít tak, aby jste od bahna byli jen tak 1-2 cm, ale mužete se propadnout i daleko hlouběji. Záleží jen na tom, jak opatrne půjdete. Takže doporučuji min. pohorky.
- Oblečení, které můžete ušpinit

Prosím, budete procházet místy, kde často zimují netopýři (netopýři a vrápenci). Snažte se je nerušit! Stejně jako neničte tu krásu, kterou príroda dokázala v těchto místech vytvořit

Abyste naši vzpomínkovou keš našli, musíte rozluštit šifru z kešky OBROK 09. Pokud ji náhodou už máte vyluštenou, máte kliku, je upravena pouze minimálně.


Motto OBROKu 09:
Rovering je cesta
Cesta. Je dlouhá. Je krátká. Je rovná. Je křižovaná. Je jasná.
Je zahalena tajemstvím. Je vidět na míle daleko. Je v oparu.
Kolik podob muže mít cesta?

A kolik podob muže mít tato keš?

Na přelomu dubna a května 2009 se v Josefovské pevnosti konal již 5. ročník akce pro všechny dospívající skautky a skauty Obrok 2009. Protože jsme si vytyčili hlavní pilíře, kterými by se měl ubírat český rovering (= skauting pro mladé), sešlo se tady přibližně 1500 účastníků, aby se pokusili naplnit následující motta:
…rovering je skauting!
…rovering je Služba!
…rovering je příležitost!
…rovering je společenství!

Proto jsme se sem nepřijeli pouze bavit, ale i vzdělávat. Touto keší bychom chteli ukázat, jak mnohotvárný muže být skauting, co vše je schopen dětem a mladým lidem přinést. Je totiž ohromná škoda, že si většina lidí představuje skauting jako dinosaura, který ustrnul v době před tři čtvrtě stoletím.

Začtěte se tedy do následujících zápisků malého skautíka, který se Vám snaží na pár řádcích ukázat, co všechno muže dnes mládež prožít ve skautském oddíle.

Stránky, které by se Vám mohly hodit:

www.skaut.cz - základní informace o skautech
www.obrok09.cz - něco málo o Obroku
www.jaroskauti.org - skautské středisko působící ve měste Jaroměř


A teď samotná keš:

Úkolem je do zápisku vlčete na místa oznacená "____" doplnit vždy po jednom obrázku. K čemu jsou dobrá ta písmenka snad netřeba říkat. Pokud nám chcete udělat radost, sami jste skautovali, skautujete, máte nějakého skautíka v příbuzenstvu nebo se jen budete bedlivě rozhlížet po ulici, připojte k logu svou fotku ve skautském kroji nebo s někým v kroji (nebo aspon oddílovém tričku a šátku) :-)

Ze zápisníku vlčete

Bylo to asi pred rokem, to jednou prišli do ____ dva velcí kluci a ukazovali nám místo tělocviku různé hry. Moc se mi to líbilo, tak jsem za nimi šel i odpoledne. Odvedli nás od školy do ____ a tam nás čekali ostatní kluci. Ti dva velcí jsou rádci. Jeden se jmenuje Pařez a druhý Miki. Měli na sobě zajímavé oblečení ____ a říkali, jak to v oddíle chodí. A taky nám ukazovali ____ a máme si ji do příště udělat. Tak tady budu chodit každý týden, protože je to tady prima. A taky si nesmím zapomenout do klubovny donést ____.

Opravdu se mi v oddíle líbí. Některí kamarádi si ze me sice dělali legraci, ale tři kamarádi se mnou začali do skautu chodit taky. Naučil jsem se tady spoustu věcí. Nejen ____, ale už umím i zacházet s ____ a poznám dvacet ____. Mamka mi taky koupila pořádné ____, abych nenastydl. Dvakrát za měsíc máme sraz na ____, koupíme si ____ a jedeme na jeden nebo tři dny pryč. Zrovna o podzimních prázdninách jsme vyšli až na ____ a viděli první ____, tak jsme se koulovali. Před Vánocemi jsme si vzali ____ a šli si pro plamínek Betlémského světla, který opravdu každý rok doputuje až z Betléma. Bylo to moc pěkné, byli jsme v ____ a zjistili jsme, že i pan starosta byl skaut. Ostatně, i můj dědeček mi ukazoval ____ a říkal, že už před válkou byla spousta skautů a že jich bylo mnohem více než dneska. Otevřel jsem si ____ a tam se dočetl, že již před více než 100 lety vznikl skauting v ____ a k nám ho přivezl r. 1911 ____, učitel tělocviku na gymnáziu.

V zimě jsme ješte byli s panem hajným sypat do ____ kaštany a doplňovat ____ A nechyběla ani výprava na ____. Některí starší kluci měli taky ____. Taky jsem na nich zkoušel chodit, bavilo mě to, ale moc mi to nešlo. Zima byla letos dlouhá. Všichni jsme se už tešili na léto, tak jsme si tepla a vody užili aspoň v ____. A taky jsme měli domluvenou výpravu po Labi na ____. Tam jsme poznali spoustu jiných oddílů, protože to bylo tradiční ____ reky. A na svatého Jiří, nejen vylézají hadi a štíri, jak nám minule Pařez žertem říkal, ale taky mluvil o ____, což je velká mohyla, která už 60 let vzniká pod Lysou horou, na památku skautů, které zastřelili za války. A každý, kdo tam jde, tak přinese ____. Já taky. V květnu jsem byl poprvé pod ____. Měl jsem taky nový velký ____ a hodně teplý ____. Večer jsme pozorovali ____ a v sobotu jsme měli soutež ve vaření v ____, kterou moje družina vyhrála.

A na jedné schůzce jsme dostali takový podivný kvíz, který jsme si měli doma vyluštit. Přemýšlel jsem nad tím hodně dlouho, ale nakonec jsem ho zdolal. Přece jen za ten skoro rok už něco umím.

A. Zakladatelem skautského hnutí ve světe je:
- R. B. Powel 25
- A. B. Svojsík 28
- Benjamin Franklin 31

B. Skauti se při setkání zdraví (podáním ruky)
- pravicí 91
- levicí 14
- nezdraví se 18

C. Skautským znakem je:
- lilie 00
- orchidej 42
- tulipán 91

D. Největší skautské mezinárodní setkání se nazývá:
- Mamboree 16
- Bamboree 64
- Jamboree 05

E. Svaz skautů v České republice se nazývá:
- Hanák 44
- Junák 31
- Jurák 85

F. Skautské heslo je:
- Vždy připraven! 16
- Buď zdatný! 25
- Buď pripraven! 52

G. Skautský slib má:
- 3 body 51
- 5 bodu 06
- 7 bodu 43

H. Denní příkaz zní:
- Alespoň jeden dobrý skutek denně. 05
- Alespoň tři dobré skutky denně. 11
- Odpočívej a nech věcem volný průběh. 72

Před prázdninami jsme se už všichni těšili na ____. Měli jsme jet na tři týdny. Červen proběhl ve víru příprav. V první řadě nákup potravin, ať máme dost ____. A taky třeba všechno ____ a ____ na vaření. No, konečne jsme se dočkali. Ke klubovne přijela ____ a vyzvedla všechny věci, i naše osobní věci v ____. My jeli ____ a pak ještě kus pěšky. Konečně jsme dorazili k ____ a za ním už byl tábor a jako překvapení dvě úplně nová a veliká ____. A pak už začalo to dobrodružství, o kterém jsem doposud jen slyšel. Příroda je tady krásná, je to úplně něco jiného než ve ____. Líbí se mi zejména každý večer ____. A během celého tábora máme velkou etapovou hru, letos na téma ____. A taky jsme vzali moc ____, a postavili si lezecké městečko. A skoro každý den si mužeme vzít ____ a na hlavu ____ a zkoušet vylézt až nahoru.

Poslední den tábora byl takový zvláštní. Někteří kluci jsou strašně zamlklí a půl dne byli někde pryč. My ostatní jsme si vzali ____ a šli na ____. Večer byl veliký ____ a všichni byli vážní. Dokonce i ti, kteří se věčně pošťuchují a perou. Pak mi to došlo. Někteří kluci totiž skládali slib. Proto se tak celý den připravovali. Vážným hlasem odříkali formulku a z rukou vůdce dostali ____. A pak byl u ohně ještě jeden pán, kterého jsem neznal. Nejstarší kluci prý už jsou moc velcí na to, aby chodili k vlčatům, tak je po prázdninách čeká oddíl starších kluků – skautů. Tak u ohně od svého nového vůdce dostali ____. protože už přeci nejsou žádná mrňata, aby nosili ____. Moc na mě ta atmosféra zapůsobila. Řekl jsem si, že ten odznak budu jednou chtít mít taky. A až budu větší, tak budu chtít chodit ke skautum, abych mohl zažít zase trošku jiná a třeba ješte lepší dobrodružství. A až budu úplně velký, tak třeba pojedu na nějaké velké setkání skautek a skautů, jako je třeba Obrok09, který byl přímo tady ve městě. A taky třeba jednou povedu oddíl jako ti všichni přede mnou. A možná taky budu svým vnoučatům ukazovat staré skautské fotografie stejně jako můj dědeček mně.

NIKDE NENÍ TŘEBA NIC ROZEBÍRAT. POKUD JE NUTNÉ NĚCO ZVEDNOUT, JE TO JEN VOLNĚ POLOŽENÝ PŘEDMĚT!

Tak co, máte vyluštěno? To je dobře, můžete se vydat hledat první zastávku, která vám prozradí, jak dál!

HISTORIE KEŠE:

  • 9.1.2010 Publikace kešky
  • 31.5.2014 Upravováno uložení stage 1 bez změny souřadnic
  • 29.3.2015 Změněno uložení stage 1, malá změna výpočtu (změněny čísla u kvízu) a nápovědy.
  • 19.8.2018 Dodán nový logbook


Ohodnotte mou kešku: / classify my cache:


Zkontrolujte Vaše rešení

Additional Hints (Decrypt)

[Stage 1:] fgnen qhgn glpxn
[Final:] Araí išrpuab myngb, pb fr geclgí, ar xnžqá mrq wr ceniá. Ebmroíeng wv araí geron. Zhfíš uyrqng,araí xnz mnoybhqvg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.