Skip to Content

<

Kamenne proudy/Stone streams

A cache by Jedla-bedla Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/21/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kamenné proudy

Chránený prírodní výtvor „Kamenné proudy“ u Domašova nad Bystricí se nachází na levém brehu rícky Bystrice jižne od Domašova nad Bystricí, v úseku mezi železnicním mostem a jihovýchodním okrajem lomu, který je na druhé strane údolí. Lokalita je tvorena svahem hluboce se zarezávající rícky Bystrice. Horopisne patrí území k Nízkému Jeseníku, geologicky je budováno drobami benešovského kulmu, které zde mají charakter hrubého flyše, prevážne se strídáním drobových slepencu, drob a drobových bridlic. Mrazovým zvetráváním v periglaciálním klimatu zde vznikly cetné kamenné proudy a kamenná more.

Duvodem ochrany jsou kamenné proudy a kamenná more, která jsou pozustatkem z poslední doby ledové a jsou príkladem vlivu klimatu na tvar a vývoj terénu. Kamenné proudy jsou výrazne vyvinuty s typickými ukázkami jejich vzniku a šírení po svahu, pocínaje výchozem horniny, mrazovým srubem, kamenným proudem a jeho koncem. V oblasti Nízkého Jeseníku nejsou jinde tyto jevy, které vznikly v blízkosti prímého zalednení, výrazne vyvinuty. Celková rozloha území je 21,58 ha. Verejnosti je chránené území prístupné po turisticky znacené lesní ceste, která zacíná približne na základních souradnicích, kam se snadno dostanete z Domašova nad Bystricí. Jedná se o modrou turistickou znacku.

Pro uznání logu je potreba:
1. Vyfotografovat sebe, nebo svuj tým u jedné z informacních tabulí a u nekterého z kamenných proudu, kolem kterých vede turistická cesta a pripojit k logu. U osamelých lovcu stací fotografie jejich GPS.
2. Odpovedet na tyto otázky a zaslat je e-mailem na adresu v mém profilu :
2.1 Kolik kamenných proudu je v této památce chráneno
2.2 Jaká je maximální délka, výška a šírka techto jednotlivých proudu
2.3 Pred kolika lety skoncilo mrazové zvetrávání hornin v této oblasti
2.4 Co je to permafrost

Stone streams
Protected natural formation "Stone streams" near to the village Domašov nad Bystricí is located on the left bank of the Bystrice River southwards of Domašov nad Bystricí, in the area between the railway bridge and the south-eastern edge of the quarry, which is on the other side of the valley.
Location is formed by hillside created by erosion force of the Bystrice River. Area belongs to geomorphological unit of Nízký Jeseník, geological base is created with Benešov Culm formation of graywacke, which here appears as a flysch with vertical alternation of graywacke conglomerate, graywacke and graywacke shale. Stone streams and stone fields were made by frost weathering during periglacial period.
Stone streams and stone fields are protected by law. Stone formations are remains of the last Ice Age, they are also great example of climate-change impact on the shape and evolution of terrain.
In this location stone streams are perfectly developed. It can be seen here example of their origin, way of hillside spreading beginning from rock outcrop, frost cliff, stone stream and ending with stone field.
In the Nízký Jeseník mountains there is no other phenomena directly affected by presence of glaciation of such ideally formation. Total area is 21.58 hectares. For public it is reachable by tourist blue-marked path, which starts at given coordinates, which is easily accessible from Domašov nad Bystricí.

For the submission of your log you should:
1. Upload a picture of you and/or your GPS with one of the information boars, which are placed along the tourist path.
2. Send answers to these questions via my profile.
2.1 How many stone streams can be found in the protected area?
2.2 What are the maximum length, height and width of the individual stone streams?
2.3 How many years ago the frost weathering of rocks in this area ended?
2.4 What is permafrost?


Za preklad do anglictiny muže "mdennah", tímto ji dekuji !!!
Než se na keš vypravíš, mrkni prosím do mého profilu.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

271 Logged Visits

Found it 258     Write note 11     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 370 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.