SOTA OK
Cache Vás zavede na jeden z kopcu programu SOTA OK (Summits On The Air) neboli Vrcholy v éteru. Celý program je sestaven tak, aby podporil radioamatérský provoz z kopcu. V praxi jde tedy o to, že radioamatér vezme své prenosné vybavení, vystoupá na kopec a snaží se uskutecnit co nejvíce radiových spojení. Naopak zbylá cást radioamatéru, kterí zrovna nevyrazili do terénu, poprípade i ti na jiném kopci, se snaží tento signál zachytit. Velikost získaného skóre se odvíjí od nadmorské výšky kopce (cím vyšší kopec, tím vyšší skóre). Pro zapoctení skóre musí být uskutecneny alespon 4
radiové spojení. Pro takto získané skóre jsou vydávány diplomy. Žebrícky lze nalézt v oficiální on-line databázi SOTA. Tato aktivita není omezena pouze na Ceskou republiku, nýbrž zapojuje radioamatéry z celého sveta. Ceská republika je do programu SOTA OK zapojena od 1.5.2007.
Dil druhy - Telegraf
Koho nezajima historie telegrafu, muze shlednout tuto kratkou ukazku, z ktere se dozvi neco o funkci (a mozna jeste neco navic). Externí odkaz - YouTube
O sestrojeni telegrafu se pokouselo spousta vynalezcu. Vetsinou se jednalo o pristroje vyuzivajici elektromagneticke pole. Timto elektromagnetickym polem byla vychylovana jehla, ktera ukazovala dulezite informace. Tato technologie se pouzivala na britskych zeleznicich, kde signalizovala stavy VLAK, STAT, VOLNO. V dnesni dobe je se slovem telegraf neodmyslitelne spjato jmeno Samuel F. B. Morse. Morse sestrojil prvni prototyp telegrafu jiz v roce 1835, ten vsak fungoval pouze na velmi kratke vzdalenosti. Morse svuj prototyp ukazal Leonardovi Galeovi, profesorovi chemie na New Yorkske universite, kde Morse vyucoval umeni. Od nej Morse dostal nekolik doporuceni a tipu na vylepseni. Po jejich realizaci byl telegraf schopen prenest zpravu az na deset mil. Takto upraveny telegraf Morse predstavil nekolika lidem. Jeden z nich byl student Alfred Vail, jehoz otec se stal investorem projektu a financoval jeho uskutecneni. Roku 1838 predstavil svuj telegraf presidentu Martinu Van Burenu. V roce 1843 pak Kongres Spojenych statu uvolnil 30 tisic dolaru na stavbu experimentalni linky z Washingtonu do Baltimore. Dne 25. kvetna 1844 vytukal Morse dnes jiz pamatnou vetu: "What hat God wrought?" - "Co to buh stvoril?" (uryvek z Bible).
Pak uz se telegraf zacal sirit raketovou rychlosti. Prvni telegraficke vedeni bylo v Ceske republice vybudovano roku 1847 vedouci z Prahy do Brna a dale az do Vidne. V roce 1968 bylo dokonceno trvale telegraficke spojeni mezi Evropou a Amerikou (vedeni vybudovane v roce 1958 vydrzelo funkcni jen jeden den).
Morseova abeceda
Nedilnou soucasti kazdeho telegrafu je i Morseova abeceda. Tuto abecedu vymyslel Samuel F.B. Morse jiz v roce 1832, nekolik let pred tim, nez svuj prvni prototyp telegrafu. Tato abeceda byla nasledne v roce 1918 zdokonalena. Princip abecedy spociva v tom, ze je kazdemu znaku pridelen kód, skladajici se z kratkych a dlouhych signalu (nejcasteji tón, nebo svetelny zablesk). Prideleni znaku je navrzeno tak, aby nejcasteji pouzivane znaky mely co nejkratsi kód. Tim je take zajistena vetsi rychlost prenasenych zprav. Rychlost komunikace morseovou abecedou se pohybuje od 60 do 250 znaku za minutu. Morseova abeceda je s nove vznikajicimi znaky postupne rozsirovana (zavinac atd.). V roce 1906 byl prijat novy tisnovy signal SOS. Do teto doby byl vseobecne pouzivany tisnovy signal CQD (come quick, danger). Signal SOS byl prijat prave pro jeho snadnou zapamatovatelnost a vyraznost. Pro nauceni morseovy abecedy jsou pouzivany bud pomocna slova, nebo specialni tabulka.
Serie
- Malovicky vrch - Ze stromu k svetelnym zableskum
- Cerna hora - Telegraf
- Malkovsky vrch - Telefon
- Plesivec - Rozhlasove vysilani
- Knizeci strom - Rozhlasove prijimace
- Jezvinec - Televize