Skip to Content

<

U.S. Army 1945 - Ceminy

A cache by gc-plzen.net & Americké centrum Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/3/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Cache ze série "U.S. Army 1945" pripravené k 65. výrocí osvobození západních Cech Americkou armádou / Cache from the "U.S. Army 1945" set dedicated to the 65th anniversary of the liberation of western Bohemia U.S. Army

Cemíny

Pri posledním náletu 8. letecké armády dne 25. dubna 1945 bylo nasazeno 307 bombardéru B-17 „Flying Fortress“ a 206 doprovodných stíhacích letounu P-51 „Mustang“. Mezi 10.45 a 11.15 zaútocilo 198 létajících pevností B-17 na hlavní cíl – municní továrnu Škoda a 78 dalších bombardovalo letište Plzen-Bory. Tento nálet byl jako jediný za celou dobu bombardovacích akcí amerických leteckých sil oznámen rozhlasovou stanicí BBC, aby se zabránilo ztrátám na civilním obyvatelstvu. Tohoto hlášení využila nemecká protiletadlová obrana a byla uvedena do stavu plné bojové pohotovosti. Proto také bylo z 276 bombardéru celých 190 zasaženo. Šest jich bylo poškozeno tak težce, že se zrítily ješte na okupovaném území. Celkem zahynulo 42 clenu posádek, 8 se jich vrátilo na základnu s ruznými zraneními. B-17G „Checkerboard Fort“ nadporucíka Lewise B. Fishera se zrítil u Cemín, B-17G nadporucíka Maugera u Skvrnan a B-17G porucíka Fergussona u Lhoty u Dobran. U Písarova Vestce v okrese Tachov nouzove pristál B-17 „Sweet Chariot“ nadporucíka Andrew G. Lovetta. Nad Plzní se srazily dva bombardéry – jeden, B-17G nadporucíka Claira W.Ewanse, spadl u Vejprnic a druhý nadporucíka Jamese M. Blaina se zrítil neznámo kde, stejne jako B-17G „Stinker Jr.“ porucíka Paula A. Covilla, kterému protiletecká palba ustrelila polovinu pravého krídla.

Tato cache je venovaná „Létající pevnosti“ B-17 No.43-38369 (UX-N) „Checkerboard Fort“ ze sestavy 327. perute, kterou pilotoval npor. Lewis B. Fisher a která havarovala 25. 4. 1945 poblíž obce Cemíny.
Krátce po 11 hod. byl letoun vážne poškozen výbuchem 88mm granátu vypáleného baterií nemeckého protiletadlového delostrelectva umístenou na kopci v blízkosti obce Chotíkov. Zacal z výšky približne 6600 m klesat ve spirále k zemi s levým krídlem v plamenech. Tesne nad mraky explodoval. Po explozi se stroj rozpadl na nekolik cástí a zacal se nekontrolovatelne rítit k zemi. O tom, co se delo v letounu v posledních okamžicích, podali svedectví dva letci, kterí pád bombardéru prežili. Po zásahu stacil ješte pilot npor. Fisher vydat rozkaz k opuštení stroje, následoval však výbuch, který pro mnohé znamenal konec všech možností na záchranu. Radiooperátor Jerome E. Wiznerowicz vypadl po výbuchu z trupu letounu do volného prostoru, ale mel štestí, protože padák se mu otevrel, a tak pristál  bezpecne na zemi. Pred ním stacil vyskocit pouze bombometcík Neal H. Modert. 

Oba na padácích pristáli v prostoru obce Cemíny, kde byli zajati a v doprovodu ozbrojené stráže odvedeni do horícího Mesta Touškova, kam v prubehu náletu dopadlo nekolik zbloudilých bomb. V momente, kdy skupina mužu doprovázející zajaté Americany procházela kolem trosek jednoho ze zrícených domu, napadl zachránené letce jeden z príslušníku SA a uderil N. H. Moderta tak silne, až se skácel k zemi. Krizovou situaci však rychle vyrešil velitel místní cetnické stanice, který SA-mana zpacifikoval. Od této epizody se pravdepodobne zacaly odvíjet povesti o zavraždení dvou amerických letcu v meste Touškove.

Z Touškova byli letci dopraveni do Plzne, kde se jejich cesty rozdelily. Po case se setkali až v klatovské nemocnici, ve které si N. H. Modert lécil zranení svého ramene, zpusobené strepinou delostreleckého granátu. Oba ve výpovedi shodne uvedli, že po výbuchu již nemel nikdo další šanci dostat se z padajících trosek ven. „Vypadl jsem po výbuchu z letadla. Po pristání jsem byl zadržen. Nemci mi rekli, že navigátor je mrtev...“ nadiktoval do protokolu o zrícení bombardéru po svém osvobození J. E. Wiznerowicz. 

Trosky explozí rozlomeného letounu L. B. Fishera, muže, který mel na konte již 15 operacních letu, dopadly necelých 500 m severovýchodne od Cemín do polí a lesa. Místní této lokalite dodnes ríkají „U letadla“.

 

Pohromade zustala jen zadní cást trupu s mohutnou smerovkou nesoucí znak 92. BG, cerný trojúhelník s bílým písmenem B, cást sériového císla a volací znak, písmeno N jako November. Tlakovou vlnu vyvolanou nárazem stroje o zem pocítili i lidé v nedalekém Kuští. Výbuch a cásti trosek poškodily v Cemínech nekolik strech a rozbily mnoho oken. 

V doutnající tríšti leteckého vraku zustalo pohrbeno šest lidských tel. Pozustatky amerických letcu byly odvezeny do nedalekého mesta Touškova, kde byly pochovány u zdi místního hrbitova. Zde byl v kvetnu 1990 letcum odhalený  malý pomnícek. Kamenná deska nesoucí letopocet 1945, zkratku USA a stylizovaný znak amerického letectva byla umístena približne do míst, kde byly v roce 1945 exhumovány telesné pozustatky príslušníku Fisherovy posádky. 

Trosky bombardéru se podobne jako i jinde staly pro místní obyvatelstvo zdrojem ruzného materiálu. Nejatraktivnejší byly zejména zlacené kontakty a další zbytky elektrovybavení. Pozvolné rozebírání vraku trvalo ješte nekolik let po události.


CACHE

Stojíte pred památníkem této události, který byl na návsi v Cemínech z iniciativy OU Cemíny, Leteckého historického klubu Plzen a Military Car klubu Plzen odhalen 25. 4. 1992. 
Když se kolem rozhlédnete, spatríte cervenou cedulku, na které je bílým písmem napsáno tríciferné císlo X

Cache naleznete na souradnicích:  N 49° 48.(125+X) E 013° 15.(48+X)
v míste, odkud byste meli na místo dopadu letadla dobrý výhled.


Behem sepisování listingu se nám ozvali nekterí pametníci a dostaly se nám do rukou další dokumenty a informace o této události. Listing proto casem plánujeme doplnit.

Cache je LnL krabicka velikosti 1,0 l. Je soucástí série U.S. Army 1945 a proto si nezapomente opsat bonusové císlo, které naleznete uvnitr. Celá série  vznikla ve spolupráci gc.plzen.net s Americkým centrem pri velvyslanectví USA za podpory Patton Memorial Pilsen. Veškeré použité materiály a fotografie pocházejí z vlastních zdroju zúcastnených subjektu.

Banner


Keše v sérii U.S. Army 1945:

Název keše: kód datum zverejnení
U.S. Army 1945 - Kdyne GC25X3E 26. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Hostoun GC25X4D 28. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Díly GC25X3V 30. 4. 2010
U.S. Army 1945 - Cemíny GC25X3Z 3. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Zhurí GC25X37 5. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Rokycany GC25X1C 7. 5. 2010
U.S. Army 1945 - Demarkacní linie (bonus) GC25X1F 7. 5. 2010

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

  • Cást letounu No.43-38369 jako exponát v muzeu Muzejní expozice Patton Memorial Pilsen venovaná náletu na Škodovy závody. Nad hlavou mužete spatrit cást krídla letounu npor. Fishera. Do muzea se dostala ze stodoly v Kuští, kde po léta sloužila jako prepážka oddelující seno od místa, kde byl zaparkován automobil. Vpravo na fotografii je k videní cást letounu nadporucíka Maugera, která byla nalezena v poli nedaleko Krimic.
  • Památník v CemínechPamátce 6 letcu ze stroje B-17G No.43-38369 npor. Fishera je v obci Cemíny postaven tento památník. Stojí na návsi pred prodejnou. List vrtule instalovaný u památníku byl nalezen pri polních pracích v míste havárie letounu. Na památníku je jméno velitele npor. Fishera uvedeno v nesprávné (nemecké) podobe jako Fischer.
  • Trosky motoru patrící letounu No.43-38369Jeden ze ctyr motoru Wright Cyclone R-1820-97 ležící poblíž Cemín.
  • Trosky záde patrící letounu No.43-38369Smerovka bombardéru, která ležela v poli severovýchodne od Cemín. Bílé písmeno B v cerném poli oznacuje príslušnost stroje k 92. BG. Písmeno N je volací znak letounu.
  • Trosky záde patrící letounu No.43-38369Momentka z Cemín. Fotografie na které je mj. videt postupující "recyklace" smerovky, místními obyvateli. Na další fotografii jsou již videt i díry po krumpáci, který sberaci kovu použili.

441 Logged Visits

Found it 430     Write note 9     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 30 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.