Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

mh.mail: Situace v současném geocachingu je bohužel taková, že owner má právo se pouze dobře starat o keš a jinak držet hubu. Musí strpět, když mu keš odloví zjevní podvodníci, protože zápis v logbooku je svatý bez ohledu na to, jak k němu dotyčný dospěl. Owner má jedinou možnost, jak nebýt za pitomce, pokud mu to vadí — archivovat. Tuto možnost tímto využívám.


Labyrint to měl už několikrát nahnuté, dvakrát jsem měnil umístění finálky, což na Spořilově není úplně triviální. Moje první wherigo, které se už dávno přežilo. Tady to tolik nebolí.

Zavíráme s těmito parametry: 780 nálezů, 15 DNF, 3 disable, 135 FP (27 %).

Děkuji všem za logy a udělené FP.

More
Wherigo Cache

Labyrint

A cache by mh.mail Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/17/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:LabyrintMinotaurus, člověk s býčí hlavou, nevlastní syn krétského krále Mínóse, žije uschován před světem v temném labyrintu. Každých devět let mu zasílá athénský král Aigeus sedm mladíků a sedm dívek jako potvrzení poddanství Athén na Krétě. Nikdo z nich se z labyrintu nevrací... Až udatnému Théseovi se to podaří a díky Ariadnině klubku nalezne cestu z labyrintu ven.

Staň se na chvíli udatným Théseem a vymeň klubko nití za správné odpovědi na kvízové otázky. Na každém pomyslném rozcestí labyrintu tě čeká jedna otázka. Každá správná odpověď tě přiblíží k východu, každá špatná odpověď tě od východu vzdálí. Záleží jenom na tobě, jak dlouho budeš labyrintem bloudit.

Aktuální verze: 2.1

 
Labyrint
je kvízová hra, která je motivována stejnojmennou karetní hrou, o které se můžete více dozvědět na stránkách http://www.tycho.cz. Konkrétně tato cartridge je adaptací hry, kterou jsem předložil partě svých kamarádů při jednom tajném závodě na podzim roku 2007.

Princip hry

Jste v roli Thésea a ulice Spořilova představují Minotaurův labyrint. Vaším úkolem je najít východ z labyrintu dřív, než vás dostihne Minotaurus.

Každá pomyslná křižovatka labyrintu je představována zónou s jednou kvízovou otázkou. Každá otázka nabízí čtyři varianty odpovědi - čtyři možnosti, jak pokračovat dál. Podle vaší volby se vám zpřístupní další zóna, další křižovatka. Správné odpovědi vás povedou směrem k východu, špatné odpovědi naopak stále hlouběji do útrob labyrintu.

Pokud budete odpovídat jenom správně, velice rychle se dostanete ven. Špatná odpověď vás však zavede na scestí. Budete tak nuceni odpovídat na další a další otázky a může se stát, že se nakonec ocitnete v místech, kde jste již byli.

Podobně, jako si ve skutečném labyrintu nemůžete být stoprocentně jisti, že chodba, kterou jste zvolili, je ta správná, tak ani zde se hned nedozvíte, jestli jste odpověděli správně nebo špatně, ale až tehdy, pokud se na stejnou křižovatku dostanete příště. Pak to znamená, že některá (některé) z předchozích odpovědí byla špatná.

A aby toho nebylo málo, za nějakou dobu se probudí Minotaurus a vydá se po vašich stopách. Minotaurus přesně kopíruje vaši cestu labyrintem. Po uplynutí stanovené doby se přesune vždy do další zóny, kterou jste navštívili. Jestliže vás dostihne dříve, než naleznete východ, je s vámi amen, vaše hra pro tuto chvíli končí neúspěchem.

Doba, po jejímž uplynutí se Minotaurus za vámi vydá, a čas, který potřebuje k přesunu do další zóny, jsou nastaveny podle zvolené obtížnosti hry. Jedinou možností, jak ho můžete zdržet, je správně odpovídat na otázky. Každá správná odpověď vystaví hradbu, kterou musí Minotaurus zdolat, a to mu zabere nějaký čas.

Pozor ovšem na špatné odpovědi. Ty žádnou hradbu nevystaví a Minotaurus má volnou cestu. Navíc se po nějaké době vrátíte do míst, kde jste již byli. A těmito místy bude Minotaurus dřív nebo později procházet. Možná, že tudy již prošel, ale také možná právě přichází z předchozí křižovatky a vy mu vpadnete přímo do rány.

Je tedy jenom na vás, jakou taktiku zvolíte. O vašem aktuálním postupu labyrintem, stejně jako o pohybu Minotaura se můžete kdykoliv informovat pomocí přesýpacích hodin v inventáři. Automatickou informaci o pohybu Minotaura si můžete nastavit v konfigurátoru, který se nachází taktéž v inventáři.

Start hry

Hra Labyrint startuje u kostela Svaté Anežky České, Roztylské náměstí, Praha 4.

Doba hry a délka trasy

V této hře se velmi obtížně určuje celková délka trasy a doba hry. Vše totiž záleží na tom, jak moc odpovídáte špatně a jak moc tím pádem bloudíte. V optimálním případě se délka trasy pohybuje kolem 2,5 kilometru, tomu odpovídá doba hry cca kolem 1 hodiny.

Ovládání

START HRY

Hra se startuje ve startovní zóně. Při vstupu do této zóny se zobrazí tlačítko Start hry. Pokud z jakéhokoliv důvodu tlačítko zmizí, je možné ho vyvolat opuštěním zóny a opětovným návratem do ní. Tlačítko Start hry je také dostupné v předmětu Konfigurátor v batůžku. V některých přístrojích se tlačítko Start hry zobrazuje přímo jako příkaz v zóně.

POHYB PO LABYRINTU

Vždy je zobrazena a aktivní pouze jedna zóna. To je ta, do které se musíš přesunout. Na začátku hry si ji zvolíš výběrem vstupního bodu do labyrintu. Dále pak již záleží na tvých odpovědích.

UKLÁDÁNÍ

Hru lze ukládat buď ručně (např. pomocí příkazu v předmětu Konfigurátor) anebo si (taktéž v konfigurátoru) nastavit automatické ukládání, které se provádí vždy po zodpovězení otázky.

KŘIŽOVATKA

Každá zóna představuje křižovatku labyrintu, ze které vedou čtyři další cesty. Tvým úkolem je odpovědět na položenou otázku. Každá otázka má čtyři varianty odpovědi A, B, C, D. Podle toho, kterou odpověď zvolíš, zpřístupní se ti následující zóna. Jedna zóna představuje východ z labyrintu, což je cíl tvého snažení.
Pokud ti otázka z jakéhokoliv důvodu zmizí dříve, než jsi na ni stačil odpovědět, zkus opustit zónu a hned se do ní vrátit. Na některých přístrojích se v zóně zobrazuje příkaz Otázka. Některé otázky umožňují zvětšit zobrazený obrázek pomocí volby Větší obrázek.

NAVIGACE DO CÍLE

Dorazíš-li k východu labyrintu dříve, než tě dostihne Minotaurus, vyhrál jsi. V batůžku se ti zobrazí předmět Odemykací kód pro odemčení hry na serveru www.wherigo.com a zpřístupní se zóna Krabička, která obsahuje souřadnice umístění finální keše a kterou můžeš použít pro navigování.

Poděkování

 • Fanda199 - za metodickou pomoc, konzultace a betatesty. Speciální dík patří za výběr lokality, který se opravdu povedl.
 • David.vs - za betatesty.
 • MegerSon - za betatesty.
 • Maxinoha - za neplánovaný betatest při nakonec úspěšném pokusu o FTF - viz jeho log.

Testováno

Hra byla testována na těchto zařízeních:
 • Garmin Oregon 300
 • OpenWIG

Verze

 • 1.0 - 17.4.2010 - první (základní) verze
 • 1.1 - 18.4.2010 - opravena "drobná" chyba
 • 1.2 - 19.4.2010 - drobné úklidové práce bez vlivu na hratelnost
 • 1.3 - 21.4.2010 - úpravy, které by měly odstranit některé potenciální problémy
 • 1.4 - 10.10.2010 - odstraněny problémy na stanovišti "Hydra".
 • 1.5 - 20.03.2011 - přegenerováno na základě prosby Maxinohy kvůli změně v ochraně simulačního režimu. Ve hře samotné žádné změny nejsou.
 • 1.6 - 15.10.2011 - drobná oprava.
 • 1.7 - 3.1.2013 - drobná úprava.
 • 1.8 - 24.3.2013 - změna umístění finálky.
 • 1.9 - 27.07.2016 - změna umístění finálky.
 • 2.0 - 17.10.2016 - úprava kvůli iPhone.
 • 2.1 - 16.4.2017 - ještě jedna úprava kvůli iPhone (toho nám byl čert dlužen ): Při východu z labyrintu se nyní hra uloží dřív, než se začnou zobrazovat informace. Pokud by to pak spadlo, mělo by stačit obnovit hru a zóna s finálkou by měla být k dispozici.


Hru můžete stahovat na

Podmínkou logu je dokončení hry na wherigo.com - zalogování a odemčení hry. Jestliže nevlastníte potřebný přístroj a půjdete hru ve skupině, můžete zde na stránkách logovat nález, musíte ale do logu uvést, s kým jste hru hráli.

Obecné zásady:
U Garmin Colorado a Oregon si před spuštěním hry nezapomeňte zkalibrovat kompas.
Pro odemčení hry na wherigo.com můžete použít uložený GWS soubor nebo kód, který se vygeneruje po ukončení hry. Ten si opište.
Jak to funguje:
kód pro odemčení na wherigo.com je unikátní, generuje se už při vašem stahování do přístroje, nikdo tedy neví, jaký je právě pro vás. Pokud si ho na konci hry zapomenete opsat, nebo si ho opíšete špatně, můžete ho nalézt i v uloženém textovém souboru gwl. Ten si můžete otevřít např. programem Poznámkový blok.

Stručně o wherigo

Pro bližší informace o wherigo se podívejte na český server:
http://www.wherigo.cz/

V současnosti je wherigo hratelné na:
Garmin Colorado, Oregon a Nuvi 500, které má již nainstalovaný SW od výrobce.
PDA, kde si musíte nainstalovat SW pro hru Wherigo Player . Jak se vám bude hrát, záleží na kvalitě PDA. Podle logu je vidět, že někomu bez problemů, jindy pomůže restart, někomu to spadne u cíle a nepomůže mu už nic.
na mobilních telefonech s GPS modulem - zde si musíte stáhnout zajímavý projekt OpenWIG.
Aktualní seznam zařízení můžete sledovat na stránkách diskuzního fóra.

Wherigo se musí naprogramovat, dá tedy mnohem více práce, než multinka. Základem jsou zóny, pokud do ní vstoupíte, můžete dostat informaci, nějaký úkol, cokoli. V případě špatné odpovědi jste většinou vyzváni znovu k dalšímu pokusu, nebo se také musite vracet zpět (něco jste zapomněli zjistit), nebo se vám otevře zóna, která ale k cíli nevede a vy se projdete navíc. Záleží na autorovi, jaký má příběh - od pohodovky až po náročnou noční akci, cokoli.
Jak to funguje:
zóny jsou nejčastěji 20-30 metrové (někdy byvají menší, ale to všeobecně způsobuje problémy, nebo mohou byt hooodně velké, to ale není případ ČR). Pokud vám přístroj ukazuje, že do zóny máte např. 10 m, myslí tím, 10 m ke vstupu do zóny, ne do centra zóny! V zóně tedy můžete popocházet, dívat se na něco, plnit úkoly. Dokud jste v zóně, zobrazuje se vám položka You see, jakmile ze zóny vystoupíte, položku nevidíte. Musíte počítat také s tím, že satelitní spojení není nikdy a nikde 100%, pokud vám tedy někde šipka ukazuje do silnice nebo kamkoli jinam, kde je to "divné", chvíli počkejte na místě, až se satelity posunou.Hra se dá kdykoli uložit, pokud ji nestihnete dohrát, můžete příště pokračovat od místa, kde jste skončili. Blíží se to téměř počítačové hře, ale hrajete ji ve skutečném světě. Hra může být lineární, zóny se procházejí v určitém pořadí, vy vidíte, kam máte pokračovat. Nebo může být typu puzzle, to je potom jedno, v jakém pořadí ji odchodíte.

Vyplatí se nespěchat, vždy si zónu celou prohlédnout (vrátit se do hlavního menu), abyste neco nepřehlédli a nemuseli se vracet nebo si zacházet. Nevýhodou je, že nevíte, do čeho jdete - vyplatí se přečíst si dopředu logy. Zkuste a uvidíte!

Tento návod byl převzat s laskavým svolením Fanda199.


Additional Hints (Decrypt)

[Labyrint:] Xqb arzá i uynir, zhfí zíg i abuápu.
[Keš:] Hzífgraí xenovpxl fr qbmiíš cb qbueáaí jurevtn.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

854 Logged Visits

Found it 780     Didn't find it 15     Write note 42     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 35 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/12/2018 2:41:14 PM Pacific Daylight Time (9:41 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page