Skip to Content

<

Poklad rodu Wurmbrandu

A cache by marek007 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/25/2010
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Poklad rodu Wurmbrandu

1853
Bachuv absolutismus nabírá na obrátkách; šlechta, která se postavila v roce 1848 na stranu revoluce, má cím dál vetší problémy s režimem. Hrabe Vilém Wurmbrand, majitel Liblínského panství, se chystá odstehovat do Chorvatska, nebot už nehodlá dále snášet perzekuci od c.k. úradu. Cást majetku se rozhodl ukrýt v Cechách, aby na nej rakouské úrady nemohly. Volí místo na svém panství, které je odlehlé a již delší dobu opuštené. Má témer stoprocentní jistotu, že tam nikdo náhodne neprijde.
Informaci o pokladu sveruje jedinému cloveku, sedlákovi Josefu Ríhovi z nedaleké obce Brízsko. Proc si vybral zrovna jej a jaké byly mezi nimi vztahy, se už asi nikdy nedozvíme.

1890
Sedlák Ríha trpí nevylécitelnou nemocí a tuší, že brzy zemre. Když mu prijde farár dát poslední pomazání, žádá ho Ríha o zapsání a uložení informací o pokladu, které dostal (pouze ústne) od hrabete Wurmbranda. Farár informace zapisuje na list papíru, který si bere k sobe. Sedlák Ríha ješte toho dne umírá.

2009
Paní H.S.(její jméno je autorovi známo) bádá ve Státním oblastním archivu v Plzni. Sestavuje svuj rodokmen, proto pátrá v matrikách po informacích o svých predcích. Procítá matriku Planá-Z1869-1911, když ji mezi listy matriky zaujme volne ložený list papíru. Je na nem zápis o jakémsi pokladu, který mel ukrýt hrabe Wurmbrand na okraji lesa poblíž obce Robcice.
Protože zná pár hledacu "pokladu", domnívá se, že by je to mohlo zajímat a mohlo by to být zpestrením jejich hry. Porizuje tedy opis textu.

2010
Dostává se mi do ruky opis textu od paní H.S. Nedelám si velké nadeje, že by byl poklad ješte na míste, prece jenom je to už skoro 160 let, ale proc to nezkusit.
Popis místa je relativne precizní, poklad má být uložen na kraji lesa v urcité vzdálenosti od silnice z Brízska do Robcic. Srovnávám soucasnou mapu s rakouskou vojenskou mapou z let 1836-1852 (volne dostupná na www.mapy.cz) a s potešením zjištuji, že okraj lesa je dnes ve stejném míste jako tehdy. Místo mám urcené, ale bohužel je zima a pod snehovou pokrývkou nebude možné cokoliv nalézt.
Hned po obleve beru detektor kovu a vydávám se na místo. Vytycuji si v lese plochu cca 200m2 a zacínám ji systematicky propátrávat. Predmetu nekolik nacházím, ale jedná se vesmes o veci z druhé poloviny 20. století, toto místo zrejme obcané využívali jako príležitostnou skládku. Toto me ovšem nemuže odradit a když mám plochu skoro celou propátranou, nacházím predmet o hodne zajímavejší. Jedná se o predmet válcového tvaru zrejme ze stríbra, notne zcernalý a evidentne dutý, na to jak je objemný, je relativne lehký. Otevrení není možné bez použití nástroju. Na zbytku plochy už nenacházím nic, co by stálo za zmínku.
Doma v dílne predmet ocištuji a zjištuji, že je to jakési trubkové pouzdro, podobné tem, které se dnes používají na vysokoškolské diplomy, ovšem kovové. Nakonec se mi darí pouzdro otevrít a uvnitr nacházím pouze jeden list papíru. Informace na nem obsažená mi vyráží dech.
Sedlák Ríha mel pravdu. Jenom s tím rozdílem, že hrabe Wurmbrand na míste, které Ríhovi popsal, neukryl poklad, ale pouze návod jak se k pokladu dostat.
Nebudu vás dále napínat. K pokladu nebylo jednoduché se dostat, ale opravdu byl na míste, tedy to co z nej zbylo - rozpadlé zbytky drevené okované schránky a mezi nimi leželo 27 zlatých mincí s datem ražby 1782 - 1844. Momentálne je uložen v Západoceském muzeu v Plzni.


CACHE

Pokud se chcete vydat na dobrodružnou výpravu za pokladem rodu Wurmbrandu, máte možnost. Predem upozornuji, že pokud jste netrpeliví, mužete být silne zklamáni. Reálne hrozí, že se behem jedné výpravy k finálce nedostanete a budete si muset výlet do techto míst zopakovat.

Zacnete na výchozích souradnicích.
Nejlépe se sem dostanete z obce Brízsko po silnici smer Kozojedy. Na kraji lesa odbocuje ze silnice polní cesta, mužete tady zaparkovat (v suchém období v pohode, za mokra to muže být problém, hned za sjezdem ze silnice bývá bahno).
Vydejte se za šipkou a záhy dojdete na místo, kde hrabe Wurmbrand ukryl pouzdro s listinou. Zde naleznete plastovou trubku, ve které je uložena kopie listiny v plastové nádobe. S trubkou nemanipulujte(!!!), jenom si z ní vyndejte schránku s listinou. Na ní naleznete všechny potrebné informace pro další postup. Listinu nikam neodnášejte a zase ji vratte! Pokud si budete potrebovat neco zaznamenat, poridte si výpisky; muže se hodit fotoaparát.

V urcení dalšího postupu nehledejte žádné složitosti, pocítejte se zemepisným severem. Jsou použity pouze oficiální míry. Dá se jít témer prímo za šipkou, v zime to muže dost klouzat.

Cache je Lock&Lock krabicka uložená na míste, kde byl nalezen poklad. Slouží pouze k výmene mincí, prípadne bankovek nebo predmetu z drahých kovu. Nic jiného v ní nesmenujte, nedávejte do ní kinderšrot!

Doporucené vybavení:
Tužka, papír, kalkulacka, Ottuv slovník naucný, GPS s funkcí projekce bodu nebo buzola, kvalitní svítilna (nejlépe celovka), rybárské holínky, pracovní rukavice, prilba.

Dodržujte zásady bezpecnosti!!!
Nechodte sami, nebo alespon nekomu reknete, kam presne(!) jdete. V míste finálky se zdržte jen po dobu nezbytnou pro zalogování, prípadne výmenu predmetu!

Prosím, nepište do svých logu žádné podrobnosti, at nezkazíte hru tem co pujdou po vás.

Preju štastný lov a at vás signál provází

Additional Hints (Decrypt)

FGNTR 1: cbq cnermrz cbq xnzrarz, ilaqrw wra fpuenaxh f yvfgvabh n gehoxh arpu i mrzv!
An mnqav fgenar yvfgval wr ehxbh qbcfnan ancbirqn.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.