Skip to Content

<

Tour de Marsov

A cache by Lukash1993 a kuba173 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/11/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tahle Multi-Cache vás provede po okolí Maršova. Celá trasa od první stage až po finálku je cca 2 km.

Více jak ctyricet let uplynulo od tragické prírodní katastrofy, kdy se obyvatelé Maršova museli po více než rocním sesuvu pudy vystehovat a obec prakticky zanikla.
První zmínka o Maršove je z roku 1368. V roce 1834 tam obyvatelé postavili stylovou drevenou zvonicku, kterou obnovili v roce 2002. „Památkou je také dum císlo trináct, ve kterém bydlel starosta, jež kvuli postavení nového domu odmítl Maršov vystehovat,“.

V nedávné historii Maršova je významný rok 1911, kdy svahy poprvé v tomto století ujely. V dobe katastrofy stálo v Maršove 23 domu se 106 obyvateli. Za tech ctyricet let jich už 47 zemrelo. V roce 1965 se východní svah Maršova opet pohnul. Objevily se praskliny na domech. O rok pozdeji se spolu se svahy sunuly i domy obyvatel, které se zacaly naklánet. „První, kdo dostal príkaz k vystehování, byli manželé Habrovanští. Státní orgány nechaly postiženým postavit hrubé stavby v Uherském Brode, jehož ctvrt si obyvatelé pojmenovali jako Nový Maršov,“. Deti a vnuci postižených, ale i chalupári se snaží, aby Maršov nezanikl. Jestli se to podarí, to ukáže budoucnost.

Bývalá škola

Už se zdálo, že nekdejší sláva odlehlé cásti Uherského Brodu Maršova je nenávratne pryc. Zmenit se to však rozhodli uherskobrodští radní. Ti bývalou budovu základní školy, která vznikla v padesátých letech, zrekonstruovali. Stredisko environmentálního vzdelávání Maršov radní slavnostne otevreli ve ctvrtek 28. srpna 2008.
Budova byla v havarijním stavu už od roku 2000. Nyní se tak z cásti Uherského Brodu, ve které žije asi petadvacet puvodních obyvatel, stane stredisko turistického ruchu. Velké plány s místem má Dum detí a mládeže Uherský Brod, který jej do roku 2000 využíval. Místo je ideální k peším výletum nebo v zime k bežkarení.

V ríjnu roku 2007 zacala kompletní prestavba školy. Zustaly pouze obvodové zdi. Vymenily se okna, kanalizace a osvetlení, nová strecha a instalovaly se také solární panely na ohrev vody. V nové budove na Maršove bude také fungovat zbrusu nová kuchyne.

______________________________________________________________________

Multi-Cache

Stage 1 - Zvonice
Souradnice: N 49° 4.380 E 017° 40.797

Úvodní souradnice vás dovedou do stredu Maršova, presneji ke kríži a zvonici kde naleznete první indicie k vyluštení souradnic ke keši. Na prední strane kríže je nápis. Spocítejte všechny PÍSMENA nápisu (písmeno ch se pocítá za jedno) a k výsledku prictete letopocet, který je na zadní strane kríže. Po sectení vám vyjde císlo ve tvaru 19AB.

Stage 2 - Bývalá škola
Souradnice: N 49° 4.512 E 017° 40.736

U školy se nachází požární nádrž. Vy máte za úkol zjistit jaký má nádrž objem v m3. Pocet m3 podelte císlem 2 a vyjde vám císlo ve tvaru CD.

Stage 3 - Tri lípy
Souradnice: N 49° 4.443 E 017° 41.170

Pod lípami stojí starý kríž. Já se ptám kolik je na kríži vyobrazených žen, mužu, detí a andelícku.

a – 3 ženy, 0 mužu, 1 díte a 5 andelícku....E = 1
b – 2 ženy, 2 muži, 1 díte a 2 andelícci......E = 2
c – 0 žen, 5 mužu, 4 deti a 4 andelícci.......E = 3

Stage 4 - Hranicní kámen
Souradnice: N 49° 04.769 E 017° 41.116

Na posledním stanovišti je 309 roku starý hranicní kámen. Byl tedy postaven roku 1701. Na jedné strane kamene je vytesán letopocet a zkratka MB. Zkratka znamená hranici mezi Maršovem a Biskupicema. Vy máte za úkol zjistit z kterou obcí Maršov sousedí z druhé strany kamene. Zkratka vám hodne napoví.

a – Pašovice........F = 4
b – Prakšice.........F = 5
c – Dobrkovice.....F = 6

Finálka

Keš je na souradnicích N 49° 04.MNO E 017° 40.XYZ

M = A + B
N = A - B
O = F - D
X = F + E + C
Y = A + E
Z = F - D - E

______________________________________________________________________
Keš posunujte, netahejte a dbejte na jeji spravne ukryti!!!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

243 Logged Visits

Found it 229     Didn't find it 1     Write note 10     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 65 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.