Skip to content

Vandel Egnsmuseum Traditional Cache

This cache has been archived.

Toa Ignika: Hej

En reviewer har kontaktet dig for over 4 uger siden for at få en status på denne cache. Da du ikke har svaret eller genåbnet cachen, bliver cachen nu arkiveret.

Caches der bliver arkiveret på grund af misligholdelse eller manglende respons, kan ikke hentes frem fra arkivet igen.

Geohilsen

Toa Ignika
Frivillig Geocaching.com reviewer for Danmark, Færøerne og Grønland

Kontaktinformation: danskereviewere@gmail.com
OBS
* Hvis du skriver om en bestemt cache skal GC kode og navn fremgå som det første i beskeden, gerne med et link.
* Denne, og andre logninger af typen "Reviewer note" og "Note to reviewer" bliver automatisk slettet når cachen publiceres.

Følg de danske reviewere på Facebook
(mgl respons)

More
Hidden : 9/4/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Et lille museum

Egnsmuseet i Vandel
Egnsmuseet i Vandel og Randbøl Sogns Lokalarkiv, som har til huse under samme tag.

Museet rummer bl.a. en skolestue og andre miljøer fra gamle dage. Desuden er der udstillinger bl.a. om tidligere tiders forretningsliv i Vandel, om besættelsestiden, som her på egnen var præget af tyskernes anlæg af flyvestationen, om broderi og om legetøj gennem 100 år.

Lokalarkivets samlinger består bl.a. af papirer fra foreninger og virksomheder, fotografier og film, erindringer og aviser samt kopier af bl.a. kirkebøger, folketællinger og skifteprotokoller. De frivillige, som arbejder i arkivet, modtager løbende nye arkivalier og billeder og besvarer spørgsmål om lokalhistorie.
Fra nu af kan man altså komme på både museum og arkiv på Grindstedvej 30 i Vandel alle torsdage kl. 10-16. Desuden er det stadig muligt at træffe aftale om besøg på andre tidspunkter ved at henvende sig på Randbøldal-Museet (tlf. 75 88 32 45).
Kulturhistorisk lokalmuseum, hvor man blandt andet kan opleve den gamle skolestue med en stor samling af skoleinventar og undervisningsmidler og andre miljøer fra gamle dage. Desuden er der blandt andet tema-udstillinger om ”Vandel i 1940-50’er¬ne” og om hvordan 2. verdenskrig påvirkede lokalområdet.
I tilknytning til museet er der historiske værkstedsaktiviteter, som især bruges af skoler.

Additional Hints (No hints available.)