Skip to content

Korså bruk Traditional Cache

Hidden : 5/24/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Korså bruk

Korså bruk byggdes under 1840-talet för att bearbeta tackjärnet från masugnen i Åg till smidbart stångjärn.
Till en början var produktionen 400-500 ton per år, men under brukets absoluta storhetstid på 1880- och 90-talet kom man upp i 2600 ton årligen. Metoden som användes var s.k. lancashiresmide. Järnet fraktades efter bearbetning på pråmar och järnväg till Gävle för vidare export.
Som mest bodde ungefär 300 personer i Korsån, och det fanns bl.a. skola, handelsbod och missionshus och ett aktivt föreningsliv.

Idag finns en hel del bruksbyggnader kvar, men långt ifrån alla. Det är väldigt vackert på platsen, speciellt en sådan solig försommarkväll som vi var där och la ut cachen och tog bilderna som finns här i beskrivningen. Vi var helt ensamma på bruksområdet och kunde i lugn och ro strosa runt och kolla in alla byggnader och maskiner. Sommartid ordnas dock guidade visningar för den som vill ha lite mer fakta.
Till Korså bruk kommer du via Karlsbyheden. Därifrån är det 20 km grusväg till Korsån. På vägen passerar man den mycket vackra byn Finngärds fäbodar (om någon har en stuga till salu där, kontakta mig! :-))

Själva cacheburken är ett c-vitaminrör, men det kanske inte är ett sånt du i första hand ska söka efter... För vägledning, se spoilerbild nedan.
The cache container is a c-vitamin tube, but perhaps that´s not what you primarily should look for... No written hint, but the spoiler pic below might help.

Lycka till!

Additional Hints (No hints available.)