Photo Monway
Rämneå är en å som rinner ifrån Sundasjön österut ner till Mjörn där den har sitt utlopp.
Om man följer Rämneå uppströms så kan man hitta lämningar efter den tid då man tog tillvara på vattenkraften.
Gården Rämnå ligger ett par hundra meter väster om cachen.
Vid cacheområdet finns tre broar parallellt över Rämneå där den äldsta som syns sämst nu för tiden också enligt mitt tycke är den finaste.
Tänk Er att denna bro förr i tiden var huvudvägens bro och att där cykelbanan i dag går där gick tåget.
Väg 190 var inte påtänkt vid den tiden.
Jag minns att en man som berättade att han som barn åkt tåg på Västgötabanan genom Björboholm och norrut och då de kunde plocka äpplen genom tågfönstren.
Till denna äldsta bro brukade jag cykla med mina pojkar när de var små och tälja barkbåtar vilka vi prövade under bron.
Pröva gärna!
Vattenståndet kan variera kraftigt i denna del av ån under olika tider på året och jag minns för några år sedan hur alla tre broarna stod under vatten samt åkrarna väster om de samma.
OBS! CACHEN RYMMER INGEN PENNA SÅ TAG MED EN EGEN!
BRING YOUR OWN PENCIL!