Skip to content

Neprojdou! Leda by propluli... Traditional Geocache

Hidden : 7/13/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

... a.k.a. "Neznicitelny. Porazeny rekou Revival".

Kdysi hrdy "bojovnik" se dnes vali na boku v ricnim bahne.


POZOR - kešku hlídají dva zelení skřítci. Můžete jim udělat fotku, jak se jim na bunkru žije, ale NEODNÁŠEJTE JE PRYČ, prosím!

[ENG] Feel free to contact me and ask for an English summary! Also check the link a few lines below.

[CZ]
Tentokrat si (s radosti) usetrim kus pruvodniho povidani. Staci konstatovat, ze tato keska je primou naslednici cache Neznicitelny. Porazeny rekou.

Je ovsem o neco narocnejsi. Krabicka je umistena zpusobem, ktery jsem pri zakladani predchozi cache zavrhl, protoze pro dost cacheru bude tento ukryt obtizne dostupny. Jenze casy se meni... po ztrate puvodni cache jsem si (samozrejme po delsich uvahach) rekl, ze pomerne snadno dostupna cache uz tu byla dost dlouho... takze tentokrat to muze byt trochu vypecenejsi. :)

Velmi durazne doporucuji prostudovat si listing stare cache!

Co se tyce vysoke narocnosti terenu, jde v podstate jen o poslednich par metru, ktere ovsem rozhodnou o vasem uspechu ci neuspechu. :)
Narocnost zbytku cesty silne kolisa v zavislosti na rocnim obdobi, pocasi predchozich dnu i zvolenem dopravnim prostredku... nekde mezi stupnem 2 (napr. ve vrcholnem lete, kdy je delsi dobu sucho) a 5 (na jare pri povodnovych stavech + v dobe nejbujnejsiho rustu vegetace). Rozhodne muzu doporucit podivat se na strankach CHMU na stav vody v Dyji na limnografu (vodoctu) v Ladne. Pokud je tam prutok vice nez 100 metru krychlovych za sekundu (resp. pres metr vysky hladiny), pravdepodobne se namocite uz nekde na ceste. Co se tyce samotneho zdolavani cache, tam v tomto ohledu bude vzdy zalezet na vasi sikovnosti. :)
K cili JE mozne se dostat bez pouziti specialniho vybaveni... vetsina cacheru ale asi nejake ty pomucky rada vyuzije - muze se hodit treba kus lana, zhruba 10 metru by melo bohate stacit.
Pouzijete-li nejake zenijne technicke prostredky, po odlovu cache prosim misto uvedte do puvodniho stavu, tj. veskere pomucky (i kdyby to byla jen vetev nalezena opodal) odstrante. Diky.

Ackoliv misto je pomerne odlehle, presto se tam nekdy mohou objevit rybari. Pokud vas snad bude pri vasi spanile akci nekdo pozorovat, snazte se prosim vzbudit dojem, ze jste jen nadseni bunkrologove na pruzkumu - neni nutne, abyste prozradili, ze je na miste i nejaka krabice.

Poslední úprava listingu: 3.9.2014
Časy se mění. Některé detaily ohledně přístupu ke keši, popsané v listingu té staré, už dnes neplatí. Proto přidávám několik waypointů a tento popis.

Nejkratší suchozemská cesta od "signálky" dříve vedla přes "jižní bránu" v plotě obory a pomocný bod "jižní brod" - viz waypointy. Brána bývala odemčená a navíc hned vedle ní byla přelízka (jakýsi dřevěný žebřík či schody). Zhruba od léta 2014 začali bránu zamykat a přelízka se válí zborcená v trávě opodál. Waypointy jsou tu tedy spíš jen pro strýčka Příhodu - pokud byste se ke keši blížili od jihu (např. až po návštěvě soutoku), můžete kouknout na bránu, třeba budete mít štěstí a bude zrovna odemčená. Nebo snad časem opraví přelízku - pokud by se tak opravdu stalo, neváhejte to nahlásit v logu.
(Poznámka přidaná 18.9.2014, jen tak na okraj - pokud by ve vás snad plot budil dojem, že se na dané území nesmí, je to opravdu jen dojem, nikoliv fakt. :) Cestou k bunkru lezete VEN z obory; okolní pozemky patří státu a díky tomu se na ně vztahuje právní institut veřejné přístupnosti krajiny).

Trochu delší, ale celkem spolehlivě použitelný přístup ke keši momentálně vede přes waypoint - trailhead "severní brána". Brána sice bývá zamčená, hned vedle je ale přelízka, která se dá při troše šikovnosti překonat i s kolem. Tento přístup je výhodný i proto, že vede kolem další zajímavé kešky - Smrt na hranici. Tam kromě kříže a soutoku Dyje s Kyjovkou nepřehlédněte hlavně ŘOPík, který se dnes rovněž válí ve vodě (několik desítek metrů pod soutokem při levém břehu Dyje), před několika lety ovšem ještě stál na břehu! Ve fotogalerii Zajczovy kešky můžete najít obrazové záznamy o tom, jak ho řeka postupně podemlela.
Cestou dál pak pozor, kudy kam. Budete-li sledovat tu výraznější cestu a šipku GPS, dostanete se celkem hladce až ke slepému rameni Dyje, ve kterém bunkr leží - ale na ten vzdálenější břeh. To vůbec nevadí, pokud jste připraveni si k němu doplavat. Pokud ale chcete zkusit dostat se na bunkr spíš nějakým přelézáním, budete muset včas odbočit k waypointu "nevyzpytatelná křižovatka", abyste se dostali na bližší břeh slepého ramene. Louky v okolí mohou být někdy silně podmáčené, jindy suché, poblíž waypointu je navíc na cestě sníženina, kudy se dá někdy projít suchou nohou, jindy budete muset brodit. Záleží zkrátka na aktuálním stavu vody v krajině.

Zhruba od roku 2016 je k dispozici ještě jedna brána navíc - viz waypoint "prostřední brána". Ta je dobrá v tom, že (alespoň zatím) není opatřena zámkem, měla by tedy být použitelná vždy. Navíc je nejblíž ke kešce. Její nevýhoda je ale v tom, že cesta dál vede napříč přes louku, kudy se dá někdy projít bez problémů, za vyššího stavu vody ale může být louka silně podmáčená.

Ať už půjdete či pojedete kudykoliv, držte se, prosím, lučních cest - nevstupujte do lučních porostů! Nejen, že slouží jako zdroj sena pro zvěř na zimu, ale přes léto i jako úkryt ptactva a jiné zvířeny, kterou není třeba nadměrně plašit. (Díky za pochopení).

Velmi zajímavá možnost, kterou snad nikdy neomezí žádné ploty, je pak samozřejmě přístup na lodičce po Dyji.

Od 2.9.2014 má keš novou úpravu - dvě krabičky. "PETka" slouží pro logbook a snad se jí podaří udržet ho suchý. "Lock&Lock" krabička je pak na ostatní drobné předměty, trackables a podobně. Oboje je přivázáno lankem, které při manipulaci s keší není potřeba rozvazovat! (Pokud byste snad nedejbože našli keš nepřivázanou, nějaký truhlík před vámi to zpackal a vám budu vděčný, když to napravíte). Keš, prosím, ukládejte na "římsu" ve vchodu, aby byla co nejvíc z dosahu zvýšené hladiny vody, a zamaskujte ji tak, aby nebyla snadno rozeznatelná při pohledu z protějšího břehu (původním maskováním, případně, pokud uplave, čímkoliv najdete - bývají tam naplavené klacky a podobně). Za vaši pečlivost předem děkuji!

Již zasloužilým hlídačem kešky je malý zelený skřítek, který už zažil leccos. (Abyste ho snadno poznali, přidávám pod tento text obrázek). V kešce je už tak dlouho, že ani nevím, odkdy přesně - pokud ale vím, tak nejméně od roku 2011. Přežil už i nebezpečnou situaci, kdy ho nějaký nedbalý cacher vysypal do bahna pod úkrytem, naštěstí se mu podařilo nějak to přežít, neztratit se a dočkat se chvíle, kdy jsem ho při údržbě kešky zase zachránil. V roce 2013 se vydal na průzkumnou plavbu dolů po proudu a podařilo se mu doplout až do Budapešti - pak se zase vrátil zpátky, protože holt na Dunaji dobře, doma nejlépe. :)


Preji mnoho zajimavych zazitku!

Additional Hints (Decrypt)

cevzb an ohaxeh, cevinmnab an zevmv ir ipubqh. [ENG] ba gur ohaxre, gvrq gb n tengr va gur rageljnl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)