Skip to content

Jara Cimrman Mystery Cache

This cache has been archived.

Stepan_S: Keš asi opravdu někomu překáží. Dám příležitost a prostor na mapě někomu dalšímu.

More
Hidden : 07/24/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Na úvodních souřadnicích keš nehledejte!
Zavedou vás do ulice Járy Cimrmana, která je urcite zajímavým místem pro vaši návštevu.


EN: The cache is not placed on initial coordinates!
Cache is related to Járy Cimrmans street. Resolving this cache without knowledge of czech language will be very difficult, but not impossible;-). There is no pen in the cache. Please, open the cache with the red part, thanks.Hlavním smyslem této mysterky není potrápit vaše mozkové závity, spíš polechtat bránici. Snad se nám to společně s Járou Cimrmanem povede. V keši není tužka! Prosím, otevírejte kešku za červený zobáček, děkujeme.

Jára Cimrman je fiktivní postava univerzálního ceského génia, vytvorená Jirím Šebánkem a Zdenkem Sverákem. Na motivy jeho života a díla byla vytvorena podstatná cást repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napsané jeho jménem a „vedecké“ prednášky. Byl o nem natocen i divácky úspešný film Jára Cimrman ležící, spící. Verejnosti jsou nejznámejší autori her Ladislav Smoljak a Zdenek Sverák.

Díky matrikári IV. vídenské farnosti Franzi Huschkovi, který provádel vetšinu zápisu ve stavu opilosti, nelze dodnes s jistotou ríci, zda se manželum Marlen a Leopoldu Cimrmanovým narodil synek v mrazivé únorové noci roku 1857, 1864, 1867 ci 1887. Matrikáruv nejistý rukopis pripouští i rok 1888.


Cimrmanovo dílo
Jára Cimrman predložil americké vláde projekt Panamského pruplavu vcetne libreta stejnojmenné opery. Reformoval halicské školství. S hrabetem Zeppelinem konstruoval první vzducholod s tuhou konstrukcí ze švédské oceli a s gondolou z ceského vrbového proutí. Jako anarchista vyhoštený z Nemecka si nesl v osobních dokladech záznam „strujce nepokoju“, což vedlo švýcarskou firmu Omega k nabídce, aby zdokonalil setrvacník dámských hodinek Piccolo. Zároven v težkých podmínkách tamních Alp zavedl (a po nejaký cas také vykonával) funkci porodního dedka. Dále zkoumal život polárních Samojedu a na úteku pred vyhladovelým kmenem Mlasku minul severní pól o pouhých sedm metru. V Paraguayi založil loutkové divadlo. Ve Vídni založil kriminalistickou, hudební a baletní školu. Vedl obsáhlou korespondenci s G. B. Shawem, na niž bohužel zarputilý Ir neodpovídal. Vynalezl jogurt. Nezištne pomáhal rade svetových velikánu: manželum Curieovým nanosil do sklepa na vlastních zádech petactyricet puten smolince, prof. Burianovi asistoval pri prvních plastických operacích, Edisonovi predelal pupík na objímce jeho první žárovky, Eiffelovi sehnal podnájem, J. V. Sládkovi opravil puvodne chlípný záver jeho známé básne Lesní studánka, Cechovovi pochválil novou knihu povídek a pohnojil višnový sad. Je také tvurcem filozofie externismu. Jako vášnivý prírodovedec objevil monopól. Tento objev však upadl v zapomnení, nebot ekonomy 20. století došlo k zámene. Vymyslel oznacení pro snežného muže „Játy“, který byl pozdeji Anglicany zkomolen a prevzat jako „Yetti“. Objevil také CD (Cimrmanuv disk) znovuobjevený roku 1979 a nazvaný kompaktní disk. Cimrman však místo dnešního polykarbonátu používal ekologický vcelí vosk. Další vynálezy: dvoudílné plavky, plnotucné mléko, princip internetu (pozdeji implementovaný jeho dlouholetým spolupracovníkem Vencou Certem) a mnoho dalších.

Cimrmanovo vlastenectví
Jakkoliv mel Jára Cimrman neklidnou krev, vždy se rád vracel domu, do Cech. Vlastenectví je nejvýraznejším rysem jeho osobnosti. Pro ne trpel v habsburských žalárích, pro ne se naucil témer plynne cesky. Pro ne – a to nejlépe osvetluje vroucnost jeho cešství – se dokázal rozejít i s nejlepším prítelem Aloisem Jiráskem. Nemohl mu totiž odpustit, že zaradil do svých Starých povestí ceských príbeh o blanických rytírích, cekajících v nitru hory, aby prispechali národu na pomoc, až bude nejhure. „Protože za celých tri sta let habsburského útlaku nikdy nevyjeli,“ vycítá mu v dopise Cimrman, „deprimuješ tak národ vyhlídkou, že to, co prožívá, není ješte nic proti tomu, co teprve prijde.“ Ceské vlastenectví je dokazováno i zápisem v Cimrmanove deníku: „Chtel bych videt svou rodnou vlast Böhmen.“

Nález pozustalosti
Teprve 23. února, v deset hodin pet minut dopoledne, kolem roku 1966, byla v pojizerské vesnicce Liptákov nalezena truhla s významnou cástí Mistrovy pozustalosti. Nalezené dokumenty inspirovaly o rok pozdeji v Praze vznik Spolecnosti pro rehabilitaci osobnosti a díla Járy Cimrmana, která prostrednictvím tisku, rozhlasu a zejména pak divadla, nesoucího Mistrovo jméno, popularizuje Cimrmanuv duchovní odkaz. První zpráva o existenci ceského velikána Járy Cimrmana se objevila 23. prosince 1966 v poradu Ceskoslovenského rozhlasu Nealkoholická vinárna U pavouka (jednalo se o fingovaný „prímý prenos“ z neexistujícího pražského podniku – autori: Z. Sverák a J. Šebánek, režie H. Philippová, hudební dramaturg I. Štedrý.) Když se po mnoha desetiletích zaskvely na scéne Mistrovy divadelní hry, celá rada literárních vedcu zacala o Cimrmanove existenci pochybovat a oznacila jeho dílo za liptákovský podvrh podobný podvrhu zelenohorskému a královédvorskému. Na to je jednoduchá odpoved. Který z našich soudobých spisovatelu by byl schopen dílo takové velikosti vytvorit? Žádný. Cítíme, že by se k takovému cinu museli spojit nejméne dva. Ale i ti by museli být alespon prumerne geniální. At už je tomu jakkoli, díla, pod nimiž je podepsán Jára Cimrman, patrí k vrcholum svetové dramatické tvorby. Mužeme o tom diskutovat, mužeme o tom vést spory, mužeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá delat.

Tak a teď konečně k luštění:

Nejprve si stáhněte tento soubor z googledocs (nebo tady na swebu), a potom už přejeme pevné nervy a příjemnou zábavu.

A – Afrika
B – Akt
C – Blaník
D – Dobytí severního pólu
E – Hospoda na mýtince
F – Lijavec
G – Němý Bobeš
H – Vražda v salonním coupé
I – Vyšetřování ztráty třídní knihy
J - Záskok

TUV = AxBxC + DxExF + GxHxI + AxBxHxJ + BxB
XY = 4 x (A + C + E + H)


Keš naleznete na souřadnicích:

N 49° 14.TUV
E 016° 35.0XY


V keši není tužka. Prosím, manipulujte s keskou velmi opatrne a bez pouziti sily, děkujeme.


Jak si možná někdo všimne, jedná se o naši první kešku. Moc jsme se snažili a doufáme, že se obejde bez zásadních nedostatků. Buďte proto prosím trpěliví, a budeme vám vděční za vaše připomínky. Příjemný lov :-).Additional Hints (Decrypt)

PM: znwvgry wr gehoxn RA: ghor vf bjare

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)