Skip to content

This cache has been archived.

Jujicer: Končíme, zavíráme:-) Díky všem!

More
<

Slavkovsky poklad

A cache by Jujicer Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/06/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cesta Vás zavede na hranici katastru obcí Krenovice a Vážany. Do míst, kde se pred více nez dvema sty lety, setkala vojska trí císaru.Presneji to bylo 2. prosince 1805, kdy se v bitve u Slavkova postavili proti sobe francouzský císar Napoleon Bonaparte na strane jedné a na strane druhé rakouský císar František I. a ruský car Alexandr - spojenci.
Rozepisovat se zde o celé bitve není treba-však jsou jí venovány jiné keše (napr. Bitva trí císaru), které vedou samotným bojištem a jsou lemovány naucnými tabulemi.

Náš príbeh se odehrává o den dríve, 1.prosince 1805. Zacíná zima, prší, cesty i okolní pole jsou blátivá. Napoleon zrídil svoje velitelské stanovište na kopci Žurán, zatímco spojenecká vojska mela svuj hlavní stan práve zde-v obci Krenovice. Mezi vojskem panuje relativni klid, vojáci sedí u ohnu, vetsina se chysta spat. Zitra je ceka velka bitva, ktera rozhodne o osudu Evropy. Netusi, ze pro mnoho z nich je toto posledni noc, ze uz se domu nikdy nevrati. (Spojenecká vojska citala 85 000 vojaku, a uvadi se ztraty okolo 20 000).
Do mist, kde tabori pluk, prijizdi povoz s valecnou pokladnou. V pokladne je 6 sudu se zlatými mincemi a 6 sudu ze stríbrnými mincemi. Tyto penize jsou vypláceny jako žold pro vojáky, kupuje se za ne jidlo a krmení pro kone. Protoze ve spojeneckem veleni panuje cim dal vetsi zmatek, ocitne se najednou pokladna nebezpecne blizko nepríteli. Nedaleko dojde dokonce ke stretu s fancouzskou hlidkou. Kridelni pobocnik gardoveho pluku, porucik Udom, dostane rozkaz vybrat 50 schopných muzu a zakopat pokladnu, aby pri prípadnem náhlem ustupu nepadla do rukou neprítele. Vojaci kopou jeden sah hluboke jamy, do kterych ukladaji sudy se zlatem a stribrem. Pro mnoho z nich je lakavou myslenkou, ze toto zlato by patrilo prave jim. Ze vsech sil se snazi zapamatovat si misto, kde poklad zakopavaji. Ovsem toto misto neni nicim vyjimecne a proto to neni lehke.
Druhý den se odehraje bitva, kterou mnoho z nich neprezije. A ti co preziji, prchaji spolu se zbytkem vojska, pred Napoleonem, zpet do Ruska. Na vyzvednuti pokladu neni cas, zastavi se az v Moskve.
Az po bezmala 20 letech od teto udalosti objevi rakouske urady ruskeho zbeha...Josifa Andrejevskije- jednoho z vojaku, ktery zakopaval ruskou pokladnu. Ten se rozhodl vypovedet, kde je poklad zakopan, pod podminkou, ze mu bude umozneno zustat v Rakousku-Uhersku.
Podle jeho vypovedi se ma poklad nachazet deset metru od brehu vodního toku tekoucího smerem ke Slavkovu. Jina vypraveni jeste pridavaji informaci o tom, že z mista ulozeni pokladu maji byt videt veze 3 kostelu. Poklad ovsem nikdy nalezen nebyl! Pokouselo se o to jiz mnoho generaci hledacu, ale nikdo zatim nebyl uspesny. Mozna je to tim, ze Andrejevskij, at uz umyslne ci neumyslne, neprozradil pravdivou polohu pokladu. Dalsim duvodem muze byt i to, ze zadny takovy tok smerující na Slavkov již dnes neexistuje a pravdepodobne se zmenil jen na nejakou dolinku v polich, takze nikdo nevi, kde presne hledat.Cim dal vice lidi se priklani k nazoru ze poklad byl vyzvednut nekolik dni po bitve, at uz francouzskym vojskem ci jinymi lidmi. At uz je to jakkoliv, prozatim to zustava zahadou. A je to dobre, protoze legenda o slavkovskem pokladu muze dal vzbuzovat vzruseni u dalsich a dalsich generaci...

Ted k samotné keši:

Keš slouží pouze pro výmenu mincí ruzných druhu a hodnot (mince platné i neplatné, z ruznych zemi a svetadilu) + výmenu track.items. Prosím respektujte to a udrzujte v ni poradek. Pokud budete mit chut, podelte se s ostatnimi v logu, jaké mince jste v kesi vymenili.Nevkládejte do ní žádné jídlo ani vonave predmety-zviratka maji dobry cich a velky hlad!Kes se sklada celkem ze dvou krabicek-jedna je pro vymenu minci, v druhe je logbook, tuzka, trackables atd.Viko kese vracejte zpet vzdy presne tak, jako bylo, kdyz jste kes nasli-tj. aby sipka ukazovala k "otviratku".

Proc práve taková keš na takovém míste?
Keš se puvodne nacházela tesne u nove vysázeného stromoradí, které zacíná u Krenovic a mirí smerem k obci Vázany n.Litavou. Z duvodu opakovaného vykrádání byla kes premístena cca o 500m oproti puvodním souradnicim. Pokud zaparkujete vase geoauto na ulici Siroká v Krenovicích ceká vás cca 1,2 km dlouhá procházka po polní ceste s rozhledem do okoli. Pokud zaparkujete u vyusteni polni cesty na silnici u Vazan, bude vase prochazka o neco kratsi,ale za to pujdete okolo pomniku cetníka padlého ve sluzbe roku 1937. Dojet autem se dá i prímo ke kesi ,ale proc se okrádat o krátkou procházku a zbytecne si nicit a spinit auto na polní ceste, ze? Navíc nebudete tak napadni, nikdy totiz nevíte kdo vás kde sleduje,ze?:-)
Z puvodniho místa (WAYPOINT) ulození kese jsou videt výse zmínené veze 3 kostelu. Pokud se postavíte na cestu, celem na západ, uvidíte po pravé strane vež kostela v Krenovicích, po levé strane vež kostela ve Vážanech a prímo pred vámi, v dálce vež kostela v Šaraticích.( V nedávné dobe nám ve výhledu pribyla 4. vez a to nove postavené kaplicky v Hruskách.) Na soucasnych souradnicich v zimnim obdobi tyto veze taky uvidite, v letnim obdobi mizi vez v Saraticich za listy stromu. To, jestli tudy tekl nekdy potok, se už asi nedozvime. Ale poklad v podobe truhlice s mincemi zde urcite najdete. A komu by to nestacilo, muže se pokusit najít zmínených 12 sudu s pokladem. Hledání mužete zacít na puvodních souradnicích a pokracovat az na soucasne. Ceka vas peknych par hektaru polností-potencionálních úkrytu pokladu:-)
poznámka: Pri deštivém pocasí si pridejte tak pul hvezdicky k terénu-polní cesta se snadno rozbahní.


Puvodni hodnota pokladu:
2 TOLAR - Slovinsko - 1x
1 SCHILLING - Rakousko - 3x
10 GROSCHEN -Rakousko - 3x
1 PFENNIG - SRN - 1x
10 PFENNIG - SRN - 5x
50 PFENNIG- SRN - 1x
1 MARK - SRN - 1x
5 PFENNIG - NDR - 1x
20 FILLER -Madarsko - 1x
10 GROSZ - Polsko - 1x 1
STOTINKA - Bulharsko - 1x 20
CENTIMES - Francie - 1x
10 a 20 hal. - CR -1+1x
10 hal. - CSSR -1x

posleni kontrola:25.3.2012

Additional Hints (Decrypt)

R qhora vf n bg uáf :-) CEBFVZ ARILGNUHWGR BPUENAL XLOYVX n XRF PB ARWYRCR MNZNFXHWGR! QRXHWV

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.