Skip to content

<

Vzpominka na povodne

A cache by VlciX Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/10/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Tato keš by ráda pripomnela nicivou povoden kolem rícky Belá v roce 1998 a ukázala i opatrení, aby se tato událost už neopakovala... V léte si zde lze odpocinout a ochladit se.
EN: The cache should remind the devastating flood near the brook Bela in the year 1998 and the problem solving of it... The cache is situated on the place, where you can easy rest

POVODEN 1998

Povoden je prírodní katastrofa, zpusobená rozlitím nadmerného množství vody v krajine mimo koryta rek. Jejími následky mohou být ruzne velké škody na majetku, ekologické škody ci obeti na lidských životech.[zdroj Wikipedie.cz]
Zemanek.jpg Deštné v Orl. horách je nejvetší a nejznámnejší rekreacní stredisko v Orl. h. (650 m), rozložené v údolí Belé (Alba) a Deštenského potoka.

V rocence za rok 1998 obce Deštné v Orlických horách se uvádí:
Povoden nás zasáhla v noci z 22. na 23. cervence a to se vší krutostí, kterou nikdo neocekával. Ráno bylo na 600 našich obcanu bez vody, nebyla žádná prístupová cesta. Jen tvrdou a usilovnou prací od jedné hodiny v noci 23. 7. a pak dlouhou radu dnu se podarily nadlidské výkony. Zpusobené škody byly obrovské. Jedna obet na živote, škody na obecním majetku 30 mil. Kc, zasaženo prímo bylo na 40 domu, škody na majetku obcanu 10 - 12 mil. Kc.
Zábery z této nicivé povodne lze shlédnout na videu "Povoden v Orlických horách 1998 [1/3] Deštné".
Ve tretím vydání Deštníku (místním casopise vydávaným obcí) se uvádí:
"Tragickou událostí bylo 23.7.1998 zrícení rekreacního domku a následná smrt Ing. Ladislava Zemánka z Prahy."
O neco pozdeji zastupitelstvo obce Deštné v Orl. horách rozhodlo o zrízení pametní desky v míste bývalého rekreacního domku c. e. 190 v Zákoutí - vecnou vzpomínku na povoden 1998 i na ing. Zemánka.
Pomnik.JPG Tato pametní deska se nachází nedaleko keše, prímo proti rozcestníku turistických cest, najdete ji na souradnicích
Ve ctvrtém vydání Deštníku je znovu zmínka o této tragickou událost:
Pomnik_.JPG "Druhým výrocím, které jsem si v techto dnech pripomneli, bylo výrocí 10 let od tragických povodní, které zasáhly i naši obec. Takovou katastrofu si lidé nepamatovali a její následky jsoupatrné ješte dnes. Mohla bych na tomto míste zmínit výši škod zpusobených na majetku obcea vypocítávat jejich rychlé odstranení, ale myslím si, že škody, které povoden napáchala vmysli postižených lidí, byly daleko horší, proto, že je nikdo nevidí a ani nejdou opravit. V pátek 1. 8. 2008 jsme usporádali vzpomínkovou akci prímo u pomníku v Zákoutí, který je na míste domu, kde tragicky zahynul ing. Ladislav Zemánek. Osobne jsem byla nesmírne ráda, že naše pozvání prijala i rodina p. Zemánka a zúcastnila se tohoto vzpomínkového aktu. Po nem jsme se presunuli do vstupní místnosti místního muzea, kde byla zahájena výstava "10 let povodní". Bylo zde promítáno video z doby pred 10 lety a dokument dokazující jaký kus práce byl vykonán na opravách objektu ponicených povodní. Z hlediska dejin je 10 let nic, z hlediska lidského života je to hodne. Možná bychom mohli nyní využít chvíle a pripomenout si, že je to již 10 let, kdy v naší obci panovala soudržnost,solidarita, vstrícnost, ochota, kdy lidé k sobe byli proste jiní. Myslíte, že se bude muset zase udát neco katastrofického, abychom našli k sobe cestu? [Alena Krížová]..."

Prehrad_2.JPG V letech 1999-2008 bylo postupne upraveno celé koryto Belé a v blízkosti keše byla vybudována šterková prepážka, která reguluje prutok rícky.
Podrobné informace o povodni i následných opatreních najdete v "Záverecné zpráve o povodni na Belé a Dedine cervenec 1998 v souboru PDF".
Další informace o obci Deštné najdete na jejím informacním serveru http://www.destne.info.
Prehrad_1.JPG

PRÍSTUP KE KEŠI

Keš se nachází poblíž rozcestníku turistických cest "Šerlišský dul" - zelené znacky, která spojuje obec Deštné a Šerlišský mlýn, a žluté, která se odpojuje a vede až k Masarykove chate na Šerlichu. Mužete tyto cesty zkombinovat (mezi Šerlišským mlýnem a Masarykovou chatou vede modrá turistická znacka po pohodlné ceste) a udelat si malý okruh...
Prehrad_2.JPG Zelená znacka vede z velké cásti po silnici a je vhodná i pro cyklisty a kocárky (cást lesem není vhodná pro kola, je lepší využít asfaltovou silnici). Cesta po žluté turistické znacce je urcena pouze pro peší (a odvážné bežkare), je hodne strmá a kamenitá.
Keš je prístupná od silnice vedoucí k Šerlišskému mlýnu. Príchozí po žluté turistické znacce tam bud mohou dojít pres mostek kolem rozcestníku nebo mohou zkusit prejít po šterkové prepážce (to uvítají zejména deti).
Kola a kocárky je lepší zanechat na prístupové ceste ke šterkové prepážce cca 80m od keše.
Keš lze odlovit témer drive-in, tj. nechat na chvíli (nikoliv na celý den) auto podél asfaltové silnice, jsou tam místa, kde je silnice rozšírená, zejména v blízkosti chat, ale ošidíte se o procházku krásnou prírodou. Pro celodenní parkování doporucujeme bud parkovište u hotelu Orlice (Deštné v Orlických horách Zákoutí) nebo parkovište u Šerlišského mlýnu ci na Šerlichu (všechna parkovište jsou zdarma).
NECHODTE, PROSÍM, OD SILNICE PRÍMO ZA ŠIPKOU, ALE VYUŽIJTE CESTY VEDOUCÍ KE ŠTERKOVÉ PREPÁŽCE. Chovejte se, prosím, ohleduplne k prírode, nacházíte se v CHKO Orlické hory. Dekujeme.
Keš by mela být odlovitelná celorocne (tj. je urcena i pro snadný odlov v zime za snehu) s výjimkou vysokého stavu vody na rícce Belá.
Keš by měla být odlovitelná celoročně (tj. je určena i pro snadný odlov v zimě za sněhu) s výjimkou vysokého stavu vody na říčce Bělá.
Odlov této keše lze spojit s odlovem keší Lesni Ropik (GC308BX) a ZIELENIEC - SERLICH 1027 m n.m. (GC43MC7), krásně vypadající keší Velka Destna (GC4PZTH), případně se vzdálenější keší VYHLÍDKA NAD OŠEROVEM (GC15GPA) nebo jinými...

ROZMERY A ULOZENI CACHE

Plastová krabička (cca 12x8x4cm) skrytá v dalším obalu. Neotvírejte násilím, dobře prohlédněte a pak už jistě úkryt snadno otevřete. (Potřebujete-li další nápovědu, můžete využít SPOILER).
Krabicka: 3
Logbook: 3
Posledni kontrolni navsteva: 30.10.2015
Posledni editace listingu: 30.10.2015

Historie:
21.04.2019 dočasná plastová krabička (cca 12x8x4cm) 20.04.2019 celá krabička ukradena s logbookem, cwg a nejspíš včetně vloženého TB 27.10.2018 v keši se objevil ztracený logbook v koženkovém obalu :-), pokračováno do něj... 08.08.2018 zřejmě někomu spadla keš do vody, vše mokré, usušeno, pak navráceno... 16.04.2017 nová plastová krabička (cca 15x20x5cm) 27.12.2015 zjištěna ztráta logbooku v koženkovém pouzdře, byl původní, od založení keše :-( 30.10.2015 dřevěná schránka vypadá dobře, zatím drží. Opravena kobercovou páskou prasklá krabička
26.10.2014 navrácena opravená dřevěná schránka, snad ještě přežije zimu... V létě se pokusíme vyrobit zcela novou...
06.09.2014 dočasně umístěna plastová schránka, je volně zavěšena na místě původní ...
12.08.2014 tak přesně po 4 letech (umístěna 10.8.2010) dřevěná schránka uhnila a spadla na zem.
Místní ji dočasně odnesli a uschovali. Do doby obnovení byla keš disable, ale s povolením ownera logovatelná.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Mqnav xynzr, cevwqgr oyvm n cbenqar fr cbqvirwgr. Arixyáqrwgr GO nav TP, fpueáaxn olyn xbyrz 20.4.2019 ilxenqran!
[EN] Qba'g gehfg lbhe svefg ybbx, pbzr arne naq ybbx pnershyyl! Qba'g vafreg GO naq TP, gur pnpur jnf fgbyra nobhg 20.4.2019!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.