Skip to Content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

Jan Hus / Sobesice

A cache by Roadster Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/08/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bring a pencil or pen!


Prineste tužku nebo pero!Poznámka/Note 28-06-2011
CZE
Souradnice kese se nyni shoduji s jejim umistenim. Keš jsem po prevzetí umistil na nové místo, nez na kterem byla od sveho zalozeni. Doufám, že zde vydrží déle. V okolí keše se také nebude tvorit geodálnice. Pri manipulaci s keší ale dejte pozor na místní mládež, která se poblíž obcas sdružuje.


ENG
Coordinates do matcgh actual cache position. I placed the container to the new position after taking over. I believe that this new location will allow the cache to survive much longer. And also there will be no more geo-higway I hope. Just watch local "teens", who have their place to meet very close, while manipulating the cache.

--- CZ ---

Kes se nachazi v blizkosti pamatniku Mistra Jana Husa
Pametní deska byla osazena 8.zárí 1918 v predvecer vyhlášení samostatné Ceskoslovenské republiky jako výraz národního postoje sobešických obcanu. Soucasne s osazením pametní desky zasadila sokolská mládež v míste u desky lípu, která pak zaschla v roce 1984.

V roce 2006 byla zrenovovaná pametní deska usazena do kamenného korpusu.

Katastrální území Sobešice se rozkládá na severu mestské cásti Brno-sever západne od Melatínského potoka, jehož tok tvorí cást jeho východní hranice, a hranicí na jihu s katastrálním územím Obrany (soucást mestské cást Brno-Malomerice a Obrany), Lesná (rovnež soucást mestské cásti Brno-sever) a Sadová (soucást mestské cásti Brno-Královo Pole), na západe s katastrálním území Reckovice (soucást mestské cást Brno-Reckovice a Mokrá Hora), na severozápade s katastrálním územím mestské cásti Brno-Jehnice, na severu s katastrálním územím mestské cásti Brno-Orešín, na severovýchode a východe s katastrálním územím obce Bílovice nad Svitavou.

První písemná zmínka o Sobešicích pochází z roku 1286. V souvislosti s radikální druhou katastrální reformou Brna došlo k úprave jižní hranice sobešického katastru, pri níž se puvodne sobešické parcely staly soucástí nove vytvoreného brnenského katastrálního území Sadová, zatímco k Sobešicím byly pripojeny puvodne obranské parcely 1087/1, 1087/3 a 1087/4. K Brnu byla dosud samostatná obec pripojena 26. listopadu 1971 a zaclenena do mestského obvodu Brno III, v nemž setrvala až do roku 1990, kdy vznikla soucasná mestská cást Brno-sever.

Blízkost mesta, soucasne však blízkost lesu, které Sobešice obklopují, láká lidi nejen k výletum, ale i k bydlení. Nachází se zde základní škola, hrbitov, hrište, klášter Klarisek, pomník mistra Jana Husa. Mezi geograficky nejznámejší se radí kopec Strom (404 m) nad sadovou oblastí. Na vrcholku zalesneného kopce se nachází památník kaple sv. Kríže, kterou zde jako výraz díku za odvrácení morové nákazy postavil v letech 1715-1717 brnenský architekt Moric Grimm. a která zde stávala až do druhé svetové války. Nedaleko od památníku je pekná vyhlídka s rozhlednou Ostrá horka. V soucasné dobe probíhá pomerne rozsáhlá výstavba nových rodinných domku. Vedení mestské cásti Brno-sever je si vedomo stoupajícího poctu obyvatel a jedná se o výstavbe menšího obchodního centra.

Dne 30.7.2011 došlo ke zničení pomníku osvoboditelům, kdy jeden ožrala nevybral s autem zatáčku. Více zde ( http://brnensky.denik.cz/galerie/pamatnik_sobesice__.html?mm=3179522), zde (http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/opilec-znicil-pomnik-radnice-postavi-novy-20110802.html) a zde (http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_udalosti&load=3643).


---- EN ----

This is a memorial for Jan Hus, Next to it is another memorial for local Czech's that died in WWII.

A little history for the ones that don't know who Jan Hus was:
He was burned at the stake for the propagation of what the Catholic Church considered to be his heretical views of ecclesiology (the branch of theology concerned with the nature and the constitution and the functions of a church), the Eucharist (a Christian sacrament commemorating the Last Supper by consecrating bread and wine), and other points of theology, as the civil authorities of that time generally saw heresy as a criminal offense. Hus was a key predecessor to the Protestant movement of the 16th century, and his teachings had a strong influence on the states of Europe, most immediately in the approval for the existence of a reformist Bohemian religious denomination, and, more than a century later, on Martin Luther himself.

Between 1420 and 1431, the Hussite forces defeated five consecutive papal crusades against followers of Hus. Their defense and rebellion against Roman Catholics became known as the Hussite Wars.

The executioners undressed Hus and tied his hands behind his back with ropes, and his neck with a chain to a stake around which wood and straw had been piled up so that it covered him to the neck. At the last moment, the imperial marshal, Von Pappenheim, in the presence of the Count Palatine, asked him to recant and thus save his own life, but Hus declined with the words "God is my witness that the things charged against me I never preached. In the same truth of the Gospel which I have written, taught, and preached, drawing upon the sayings and positions of the holy doctors, I am ready to die today."
He was then burned at the stake.

Anecdotally, it has been claimed that the executors had some problems scaling up the fire. An old woman came closer to the bonfire and threw a relatively small amount of brushwood on it. Hus, seeing it, then said, "Sancta Simplicitas!" (Holy Simplicity!) This sentence's Czech equivalent ("svatá prostota!", or, in vocative form "svatá prostoto!") is still used to comment upon a stupid action.

His bones were later ordered dug up and burned, with the ashes scattered at sea.

It's an easy find. I made it a 1.5 due to possible muggulars.


Památník Mistra Jana Husa
Pametní deska
Pomník osvoboditelum Sobešic
Kríž u zastávky MHD

Additional Hints (Decrypt)

--- PM ---

Zntargvpxl

--- RA ---

Zntargvp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.