Skip to content

Back to the History #9 Mystery Cache

This cache has been archived.

boyt: Time is gone, the cache "Back to the History #9" is over. I'd like to say "Big Thanks" to all visitors.

More
Hidden : 09/03/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Logo

SK:

Návraty do minulosti. Vidiet ako to bolo pred desiatkami rokmi, ako žili naši predkovia a stat sa aspon na chvílku súcastou histórie... Koho by to nelákalo?

Possonium, Pressburg, Pozsony, Prešporok, Bratislava... Mesto v ktorom žijeme, mesto do ktorého prichádzame ako návštevníci, mesto ktoré zažilo mnoho príkoria, mesto kde sa za posledné polstorocie búrali sochy, historické budovy a zmizli celé historické štvrte.

Pozývame vás na prechádzku ulicami Bratislavy, dotknime sa histórie, nájdime miesta na historických fotografiách, porovnajme ich so súcasným stavom a samozrejme nájdime poklady skryté nedaleko.

O tom je séria skrýš pod názvom “Back to the History”. Vela štastia.

 

EN:

  Back to the history. To see how it was decades ago, to see how our ancestors lived and to become a part of the history just for a while ... Who wouldn’t be interested in?

Possonium, Pressburg, Pozsony, Prešporok, Bratislava... The city where we are living, which we are visiting. The city which went through a lot of sufferings, the city where during the last 50 years statues and historical buildings were destroyed and where even the historical quarters completely dismissed.

We are inviting you for a short walk into historical streets of Bratislava. Let’s touch the history, find the places on historical photos, compare them with actual status and of course find the caches nearby.

This is the goal of the cache series „Back to the History“. Good luck.  

 

CACHE #9

 

 

SK:

Nájdi miesto na fotke. Oproti vchodu označeného červenou šípkou je štýlové verejné osvetlenie s dvoma číslami pod sebou: ABC a DE. Súradnice skrýše sú:

N 48 (A+B+E).(A+B+1)(A+B+E)B

E 017 E.E(A+B+1)C

 

EN:

Find place on the photo. In front of the entry marked by red arrow, there is a street lighting with two numbers: ABC and DE. The cache coordinates are:

N 48 (A+B+E).(A+B+1)(A+B+E)B

E 017 E.E(A+B+1)C

 

.1.1

Additional Hints (No hints available.)