Skip to Content

<

Cottage Settlements and Descartes

A cache by ScoutOS Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/21/2010
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache vás vyvede na procházku do Roudničky a chatových osad v její blízkosti. Trasa je dlouhá ani ne 4 km. Dá se zvládnout v klidu za 45 minut, na kole za chvilku.
Pokud se nepletu, jde o první Letterbox Hybrid v Hradci Králové a okolí, prosím proto o shovívavost. Kdyby nic jiného, obohatí vaši sbírku o krásnou a vzácnou ikonku.
Její relativní komplikovanost (zejména ve finiši) není samoúčelná; koresponduje s faktem, že Letterbox Hybrid je už svou podstatou výjimečná cache.

Bez použití specializovaného náčiní se radši ani nepokoušejte k ní dostat. Za zlámané kosti ten jeden bod opravdu nestojí.

Kompas přijde velmi vhod.

Pro někoho možná nebude složité nahrubo vytipovat oblast uložení cache doma u PC a vyhnout se tak procházce. Nic proti tomu, i tohle může být zajímavé. Problémy poslední etapy ale obejít nelze, leda za cenu pátrání naslepo.

Koordináty uvedené v záhlaví listingu ukazují na můstek na jižním konci hráze rybníka Cikána. Ten budiž vaším výchozím bodem.

***
Znáte radu, kterou dal generál George Armstrong Custer Malému Velkému Muži a jeho švédské manželce Olze, když zkrachovali v podnikání? Jděte na Západ! Tak zněla jeho slova. Tady nám bude muset stačit západ s malým „z“. Vyrazte tedy po cestě k západu.

Už od začátku budete mít možnost prohlížet a hodnotit okolní chaty, chatky a chatičky. Zhruba po půlce kilometru dojdete k hájovně u rybníka Datlíka. Odtud pokračujte dále na západ.

Zakrátko minete po pravé ruce rybník Roudničku, poté vstoupíte do stejnojmenné obce, kde narazíte na její hlavní ulici. Zde se vydejte směrem poledním, to je tam, kde bývá z povrchu zemské severní polokoule vídáno Slunce v půli dne.

Dorazili jste na centrální obecní plácek. Je na něm konečná stanice autobusů, hospoda a další důležité objekty. Výše směrem k lesu stojí před zvonicí Boží muka, zbudovaná nákladem obce v roce, jehož letopočet si zapamatujte.

(Roudnička má podivuhodnou historii. Kdysi tu stávalo pár chalup, a dokonce byla určena ke zrušení. Na netu se o ní dozvíte mnoho zajímavého.)

Pokračujte vzhůru k lesu. Druhá odbočka vlevo, počítáno od Božích muk, vás navede správným směrem.
Souřadnice odbočky: N50°09.980 E15°49.610.

Projděte mezi domy a dál až na okraj obce, kde vpravo pod lesem začíná chatová osada. Přes údolíčko je hezký výhled do okolí. Les máte stále na dosah. Některé chaty, jakož i názvy místních uliček, stojí za zvláštní pozornost.

Držte stále týž zeměpisný směr, nabraný za odbočkou v Roudničce. Chatová kolonie s uličkami skončí. Ubírejte se po cestě lemující hranici lesa; po levé ruce budete mít řádku dalších chatek. Podél cesty jsou instalovány betonové sloupy elektrického vedení. Nevkusné, zato užitečné. Dorazíte ke dvojitému elektrickému sloupu, kde cesta zahýbá doleva. U čtvrtého jednoduchého sloupu za dvojákem pak doprava.

Po circa 40 metrech následuje křižovatka. Zde se vydejte do mírného kopečka směrem tam, kam až dojde zpěvák rockové kapely Kabát. On vyhledá řeku plnou ryb, cestu zná a nemění směr, my ho však změníme záhy.

Mírný kopeček zvolna přechází v rovinku a terén se kousek dál na dohled začíná klopit dolů. Tady stojí po levici nízká, avšak půdorysně neobvykle rozlehlá chata chlubící se číslem 5. Hned za ní odbočte doleva. Opodál se cesta lomí v pravém úhlu a klesá; dole je náhle zprava zúžena plotem.

Pod zúžením se dejte doleva k polím a kopírujte plot až k jeho nároží dole u koryta strouhy, překonejte strouhu (kousek vlevo je můstek), zatočte po směru hodinových ruček a dojděte až na cestu pod lesem. Vykročíte-li po ní k východu, za chvilinku dorazíte k dubu stojícímu na okraji chatové osady. Blíží se finále. U stromu sejděte z cesty a pokračujte od něho po pomyslné přímce X metrů do lesa, a to pod magnetickým azimutem A.

Písmeno A zastupuje číslo, které zjistíte takto:
Podle karteziánské nauky sestává lidská bytost z jistého množství podstat. René Descartes se zabýval mimo jiné také dělitelností každé z nich. Dělitelnost podstaty, jejíž vlastností je nerozprostraněnost, prezentoval tak, že ji lze vyjádřit konkrétním číslem. Jeho vynásobením množstvím podstat a dále počtem základních pravidel, která Descartes doporučil jako součásti metody k dostižení nepochybného východiska, dojdete k číslu A.

Písmeno X zastupuje číslo, které zjistíte takto:
Zaznamenali jste si letopočet vybudování Božích muk v Roudničce? Numerický součet číslic letopočtu vynásobte množstvím podstat. K výsledku připočtěte ještě jeden součet. Dostanete číslo X.

Jste u cíle. Pomůže vám intuice a zrak.

Ani zdaleka to není tak hrozné jak to vypadá! Nicméně tu máme difficulty rating 5, jelikož správné řešení vyžaduje odborné filosofické znalosti a složité duševní pochody. Terrain rating 5 je dán nutností speciálního vybavení anebo nutností použití zvláštní techniky pro dosažení cíle. Při stanovení obou ratingů byla respektována pravidla v odkazech na zakládacím protokolu. I přesto je jasné, že s nimi nemusí každý souhlasit.

Prosím o nenápadnost v okolí cache!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.