Skip to Content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

Frantiskov

A cache by Anariko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/13/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Park se táhne mezi ulicí Bašty u brněnského hlavního nádraží po bývalých hradbách pod Petrovem až k ulici Husova. Zde se nachází nejznámější stavba celého parku, Františkův obelisk. K parku náleží druhý, menší park Studánka a dvě terasy Kapucínských zahrad.

Park byl v prostorách dnešních Denisových sadu budován od roku 1803, ale práce na něm byly kvůli válečným událostem zastaveny. Následně byl založen moravskými zemskými stavy v roce 1814 veřejný park, který byl dokončen v roce 1818. Tehdy byl v jejich prostoru vztyčen obelisk na počest císaře Františka I. Po císaři získal park i své první jméno - Františkov.

V roce 1849 se park stává národní památkou a péče o něj je svěřena správě zemských zahrad. Jednalo se o rozsáhlý prostor - vzhledem k tomu, že ještě neexistovala Husova ulice, zahrnoval park i oblast dnešního parku Studánka kolem Pramene zdraví (Fons salutis), která je dnes od Denisových sadu oddělena.

Husova ulice byla postavena na počátku 2. světové války, rozdělila park na dvě nestejné části. V první polovině 60. let zde pak byla vybudována kavárna s vyhlídkou, ta ale v 90. letech zanikla, protože nebyla udržována.

Protože byl v 90. letech park ve značně zanedbaném stavu, bylo rozhodnuto o jeho kompletní rekonstrukci. Ta začala v roce 2000 opravou hudebního pavilonu a byla dokončena v roce 2005. Park byl nově upraven, na jeho spodním konci v ulici Bašty byla vytvořena vodní kaskáda, došlo k zafixování hradeb a k výsadbě nových rostlin.

Tento (vskutku nevkusný) 12-ti metrový kříž vítal v Tuřanech papeže Benedikta XVI. a teď zdobí Františkov. Brnu tak bude připomínat jednu z nejvýznamnějších návštěv v historii města.Cache bude zprovozněna co nejdřív. Omlouvám se za zdržení :3

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,786 Logged Visits

Found it 1,676     Didn't find it 33     Write note 43     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 23     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 63 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.