Skip to Content

<

Ptaci dum

A cache by -Sharkus- Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/20/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá a rychle odlovitelná lesní keska. Vzhledem k tomu ze už nám opet zacala zima, tak bych vás chtel poprosit abyste po zalogování i neco prihodili do krmítka ;-)


Na krmítka v zime prilétají ruzné druhy sýkorek. Jsou to ciperní a spolecenští ptácci, prizpusobiví a vynalézaví. Oblibe se teší nejen pro svuj puvabný vzhled, ale i pro velkou pomoc, kterou v léte nabízejí všem zahrádkárum. Všechny naše sýkory se živí pavouky, hmyzem a všemi jeho prezimujícími stadii (vajícky, kuklami), mládata krmí predevším mekkými housenkami. Hmyz dukladne sbírají z vetví stromu i keru, v letu loví výjimecne. Nepohrdnou ani zbytky z úlovku vetších predátoru. V zime, kdy se ztuhlý hmyz schová do hlubokých škvír ci pod zem, musí sýkorky energii cerpat i z olejnatých, výživných semen.


V zasnežené zime však o potravu bývá nouze. Prikrmování proto sýkorky mnohdy zachrání pred smrtí hladem. Do krmítek je pro ne nejvhodnejší luj a slunecnice.


Sýkora konadra (Parus major)


Sýkora konadra

Konadra je nejvetší z našich sýkorek, i s ocasem dosahuje délky 14cm. žije v lesích, nejradeji svetlých, ale i na zahradách a v parcích. Hlasem dovede napodobovat nejruznejší jiné ptací druhy. Konadry hnízdí stejne jako ostatní druhy v dutinách stromu. Samy si je drobným zobáckem nevyklovají (i když i to nekteré jiné druhy sýkor dovedou). Proto jsou odkázány na dutiny vytvorené datly a strakapoudy. Starých stromu však ubývá, proto je tolik duležité vyvešování hnízdních budek. Ovšem konadry nezaprou svou vynalézavost ani v této oblasti, a tak si casto pomohou samy. Zahnízdí i v dutine ve zdi ci dokonce zemi nebo v trubce, uprostred hromady klestí, v opušteném, kulovitém hnízde po veverce.


Sýkora modrinka (Parus caeruleus)


Sýkora je puvabná, stredne velká a pomerne hojná sýkorka. Z našich druhu se svými asi 13 g se nachází mezi osmnácti gramovou konadrou a deseti gramovým uhelníckem. Samci jsou azurove modrí na temeni hlavy a na krídelních letkách a krovkách, samice mají tuto barvu jen naznacenou. U obou pohlaví je kresba hlavy cernobílá. Díky zbarvení poznáme snadno i mládata a nedospelou mládež od dospelých modrinek. Mají matnejší žlutou barvu, méne výraznou kresbu a hlava je po stranách žlutavá, ne bílá. Modrinka je ekologicky znacne prizpusobivý pták, typický pro listnaté háje stredních poloh a lesostepi, rozšírený u nás všude v kulturní krajine v parcích, zahradách a v blízkosti stavení. Obývá Evropu vcetne Britských ostrovu, Stredomorí a jih Skandinávie, Prední Asii a severní Afriku. U nás je modrinka stálá, žije zde i pres zimu, i když cást mladých ptáku táhne jihozápadne až do Stredomorí.


Sýkora uhelnícek (Parus ater)


Spolehlivým urcovacím znakem jsou bílé líce a skvrnky na krídlech na jinak šedo-cerném základe. Tato ciperná a upovídaná sýkorka je méne barevná, než ostatní druhy. Uhelnícci jsou obyvateli predevším jehlicnatých, ale i smíšených a nekdy listnatých lesu i zahrad.


Sýkora parukárka (Parus cristatus)


Vzácnejší sýkorka, kterou poznáte okamžite podle nápadné chocholky, paruky, na hlave. Na severu Evropy obývá jehlicnaté lesy, na jihu i listnaté.


Sýkora babka (Parus palustris)


Sýkorka s typickou cernou cepickou na hlave má ráda lucní a vlhcí listnaté lesy. Pobývá ale také v ovocných sadech a pri okrajích polí, predevším ve vyžších nadmorských výškách. Po celý rok žije v párech, které se v zime jen nekdy pridávají do menších zimních hejn.


Sýkora lucní (Parus montanus)


žije ve smíšených a jehlicnatých lesích, nejradeji v horských a vlhkých. (Jejím preferencím tedy odpovídá více latinské druhové jméno - montanus, horská, nežli ceské).


Toto je krabicka typu - Geo-Post Office


Pravidla pro její užívání:


Keška slouží jako schránka pro odesílání, preposílání a dorucování Geo-pohlednic. Geo-pohlednice je jakákoliv sehnatelná pohlednice primerených rozmeru, který musí obsahovat waypoint cílové kešky a jméno kešera. Úkolem kurýra (náhodný kešer, který pohlednici vyzvedne) je pohlednici priblížit co nejblíže kešce cílové. Poslední, kterému se toto podarí, má za úkol kontaktovat adresáta, že jeho pohlednice je v cílové kešce. Není od veci Geo-pohlednici zabalit do plastového rychlo-uzavíratelného obalu, jako jsou dosti casto logbook v keších.


Jak se adresát dozví, že mu prijde Geo-pohlednice?


Odesílatel po vložení Geo-pohlednice adresátovi napíše, že mu pohlednici odeslal a že ji muže v urcitém casovém úseku ocekávat. Príjemce potom ví, že se snad jednou docká zprávy pres Geo-Post Office.


Proc vubec Geo-Post Office?


Tento nápad se zrodil nekdy na jare v roce 2006, první keš toho tohoto typu byla umístena v Kanade a po prectení nekolika logu, i z keší jiných, zjistíte, že to muže být fajn zábava.Tak uz je zde zase kompletni ptaci dum a doufam ze ho zase nekdo nezlikviduje jak posledne (z toho duvodu se taktez premistil kousek do lesa a dostal i nove maskovani). Ukládejte prosím vse tak tak jste to nasli a vemte si sebou i neco pro ptácky na zub ;-) dik -Sharkus-. Díky(Tem co se nechteji propletat bazinou doporucuji prijit zezhora od domova duchodcu)


ps.Pro ty co pisou ze nechapou co je na danem miste zajimaveho a podobne: Zkouseli jste se uz nekdy zastavyt a treba si na chvilku tise sednout na podomnem miste a poslouchat a pozorovat ptacky? ( ano pokud se budete chovat opatrne a tise zjistite ze je jich tam opravdu hoodne) Je to velmi uklidnujici ;-)


Additional Hints (Decrypt)

Fpubinyv wv an chqr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.