Skip to content

<

Zvonek zeleny

A cache by tomarctus Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/17/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souradnicích urcite Zvonek zelený není, (ani stage 1) je tam Zvonarka. Snad práve tento drobný ptácek mohl prispek ke jménu této ulice. Kdo ví. Ale to je tak vše, logovat se nedá i kdyby jste nejakého do síte polapili, protože u sebe nemá logbook. St.1 je od úvodek neco kolem 1km. Budete muset zapremýšlet nad básní, ta by Vám cestu k zvonkovi s logbookem mela ukázat.

Nehledejte na kolejích, sloupech vysokého napetí a podobne nebezpecných místech.

Zvonek zelený (Carduelis chloris)

Je jen málo ceských názvu operencu, které by perfektne vystihovaly zjev i hlas, jako je tomu u zvonka zeleného. Prídavné jméno zelený popisuje jeho zbarvení, skutecne je zelenavé, u samecka sytejší, u samice spíše do šeda. A jméno zvonek charakterizuje jeho styl zpevu, je to skutecne ruzne rychlé trylkování zvonivého charakteru.
Základní údaje
Zvonek zelený je olivove zelene zbarvený penkavovitý pták velikosti vrabce s charakteristicky žlute zbarveným okrajem krídla. Žije v otevrené krajine s jednotlivými stromy a keri i v lidských sídlech. Stálý a zcásti tažný druh. Hnízdo si staví na stromech nebo kerích. Typický semenožravý pták.
U nás zvonci zacínají hnízdit v prubehu dubna. V té dobe jsou ješte listnáce holé, takže svá hnízda staví vetšinou ve smrccích anebo v oblíbených tújích. Hnízdení koncí behem kvetna a v té dobe asi polovina z hnízdních páru z prvého hnízdení zakládá na hnízdení druhé. Dokonce nekterí ješte behem cervence a zacátkem srpna zahnízdí potretí. To už jsou ovšem jednotlivé páry, ale každopádne je to zjev mezi našimi pevci naprosto neobvyklý. Druhu, které hnízdí více než dvakrát, je skutecne minimum.
Rozmnožovací schopnosti a tolerance vuci ruzným typum životního prostredí ciní ze zvonka jeden z našich nejhojnejších druhu. A to nejenom v rozvolnené kulturní krajine, ale i ve mestech. Zjara jsou nápadní svým letem a zpevem, na podzim je nejcasteji vídáváme v okolí mest na ruzných úhorech, kde sbírají semena, která jsou jejich hlavní potravou. Je zajímavé, že i u tak bežného druhu máme nekolik záhad. Jednou z techto záhad je množství zvonku na podzim a v zime. Nekterý rok jich vidíme tisíce, a na stejném míste druhou zimu nepotkáme ani jednoho.

Zvonky casto mužeme videt i na krmítkách. Milují olejnatá semena, zvlášte semena slunecnic. Pokud jim zasýpáme pravidelne, létají na krmítko skutecne celou zimu. A zde skrze okno mužeme zvonky detailne pozorovat. Jednak si srovnáme zbarvení obou pohlaví, samicka je šedavejší, samecek je žive zelený, a nadto je jeho zbarvení ješte oživeno žlutým páskem v krídle a na ocase. Zároven si všimneme i nekterých rysu v jejich chování. Zvonci jsou nebojácní ptáci, bez nejakého uzardení zaženou hašterivé vrabce nebo mnohem vetšího kosa.

Jak keš najít? Zkuste ríkanku.

Na mysl Vam prichazi
Kde se zvonek nachazi
Klicova, je napoveda
Kdo to neda, tomu beda
Zapis si hned do notysku,
Ze mas hledat zrovna ctyrku
Tam je zvonek zeleny
Zpiva jako sileny
Nenut ho vsak ke zpevu
Doslo by zde ke hnevu
Nicím nikde nehybej
Oci pouze uzívej
Nikomu nic nerikej
Hned k finalce utikej
I kdyz nejsi zkuseny
zanech doma jisteni
Kdepak asi zvonek sedi
Z vetví dolu na te hledi.
Kdy ze je tu mudlu malo
Pozde v noci brzy rano
Co tu chtej ty Mudliska
Prohnat sebe a psiska
Kdyz uz cumi zvedaveji
odloz odlov na pozdeji
Trosku jsem Vás zlobila
snad se Vam kes libila
Zapiste se zalogujte
Nikdy pri tom nespoilujte

1.2.11 zmeneno na small. Prosím nic tam nevkládejte, je to krehké opatrne otvírat.

Additional Hints (No hints available.)