Skip to content

This cache has been archived.

Michalowic: Po včerejší kontrole musím konstatovat, že krabička i úkryt patrně zmizely. Obnovovat už nehodlám. Díky všem dosavadním nálezcům za logy a za FP.

More
<

Krabicky

A cache by Michalowic Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/09/2010
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


KRABIČKY


At se do Kutné Hory vydáte témer z jakéhokoliv smeru, mužete si všimnout ruznobarevných panelových monster - ano, rec je o panelácích. Tato cache Vám o nich poví více, treba se dozvíte i neco nového :)Neco z historie:
První panelové domy se objevily v Nizozemsku po 1. svetové válce. V Nemecku se objevily v roce 1923, první blok panelových domu byl postaven v roce 1939 v Paríži, podobné bloky byly staveny též ve Švédsku a Finsku. Stavba panelových domu sloužila jako rychlé a levné bydlení, presto se nikde v západních zemích nestavely v tak masovém merítku, jako ve východním bloku. Západní Evropa od jejich výstavby upustila již v 70. letech, ve východní Evrope se stavely až do zacátku devadesátých let 20. století. S jejich výstavbou se prestalo prakticky ihned po pádu komunistického režimu. Idea takto staveného domu byla v zásade dvojí, snížení nákladu a pracnosti stavby. Panelové domy se zacaly budovat na prelomu 50. a 60. let takrka ve všech zemích tehdejšího Východního bloku. Nahradily tak do té doby budované cihlové domy; následne bylo možné výstavbu urychlit zcela revolucním tempem. Vzhledem k rustu mest ve všech zemích bloku a odlivu lidí z venkova byla poptávka po bydlení vysoká, navíc v Sovetském svazu a i dalších zemích stále pokracovala dlouhá poválecná obnova. Nová sídlište, která vznikala na zelených loukách, byla vyobrazována jako nové, idylické, socialistické bydlení. Tehdy se budovala i celá panelová mesta, jako napríklad Pripjat v tehdejší Ukrajinské SSR, nebo Most v CSSR. Docházelo tak k radikálním zmenám celých mest. Puvodní ruznorodou zástavbu nyní nahradila uniformní, standardizovaná a šablonizovaná panelová sídlište. Ta však samozrejme mela i své nedostatky. A to jednak sociální, kdy docházelo k rychlému vytvárení velkých celku obyvatelstva velmi rychle, jednak technické. Nedostatecná tepelná izolace, nekvalitní provedení mnohých soucástí panelových domu byly jen jednemi z mála duvodu, které brzy stvorily z domu tohoto typu jednu z ikon komunistického režimu. Po revolucích ve strední a východní Evrope se staly „paneláky“ jedním z velkých problému. Bylo a stále je nutné modernizovat tisíce domu a bytu, aby dosahovaly moderních standardu bydlení. V mnohých místech však dochází spíše k úbytku obyvatelstva, a proto jsou staré domy demolovány.

Panelové domy v CR:
V bývalém Ceskoslovensku je považován za pocátek panelové výstavby rok 1940. V tomto roce byl zahájen vývoj panelu firmou Bata. V roce 1940 spatruje svetlo sveta experimentální domek z litého betonu, s výrobou panelu prímo na staveništi, predchudce prvních panelových domku. Na prelomu let 1940 a 1941 se ve Zlíne staví první dva vícepodlažní bytové domy a pribývá dalších pokusných staveb. S cílem nahradit pracné vyzdívání prícek a obvodových sten cihlami se ve Zlíne zacíná experimentovat s použitím velkých betonových tvárnic s obsahem strusky ci plynu. Zacíná se s výstavbou montovaných dvoupodlažních domku ze železobetonových modulu o velikosti 90x270 cm. Pro snadné omítání mely nejstarší panely na vnejším povrchu vrstvu lepenky ci minerální plsti, jiné prototypy obsahovaly kupríkladu izolacní vrstvu z pazderí. Na vnitrní strane byly panely upraveny napríklad vrstvou sololitu. Po válce se pokracovalo s vývojem ve Zlíne a zacala výstavba jedno až trípodlažních dvojdomu. Od roku 1952 bylo vývojové pracovište postupne presunuto do Ústavu montovaných staveb v Praze. Pocátkem roku 1953 byl dokoncen vývoj celopanelového domu. Pro novou technologii výstavby se ve Zlíne zrodil i zcela nový typ kozového jerábu, s jehož pomocí vyrostl na zlínském nábreží v polovine roku 1953 první prototyp petipodlažního domu smontovaný z celostenových panelu podle projektu, ve Zlíne pusobících architektu, H. Adamce a B. Kuly. Byl postaven za pouhé 4 mesíce. Dum dostal oznacení G40 (Gottwaldov 40 bytu). V témže roce zapocala systémová výstavba systému G40 na mnoha místech republiky. Dum z panelu byl ve své podstate pouze ctyrpodlažní a páté suterénní podlaží /ztužující/ bylo provedeno jako monolitické. Posléze vznikaly i další systémy oznacené G55, G57 a G58 (oznacení již podle roku), které také byly vyvinuty ve Zlíne (Gottwaldove). První vetší sídlište postavené z techto domu je v Praze 4 na Zelené lišce (výstavba 1954-55). Specialitou tohoto domu byla tepelná izolace ze silikorku a spoje mezi obvodovými panely byly prekrývány ozdobnými pilastry. Tyto první paneláky, ješte s lidskou tvárí, byly zdobeny ruznými detaily, domovními znameními, arkádovými vchody, mozaikami. Bohužel se tyto detaily postupem doby z našich paneláku vytratily. V Kutné Hore najdeme panelové doby ve vetšine ctvrtí. Mezi nejvetší sídlište patrí Šipší (zejména lokalita okolo ulic 17. listopadu a Opletalova) a mnoho panelových domu se nachází také ve ctvrti Hlouška, zejména okolo Masarykovy ulice.


Ke keši vede pohodlná cesta, není nutné prolézat žádným velkým houštím a v žádném prípade není nutné lézt za plot. Cache je ukrytá trochu netradicne, ale myslím, že na to prijdete :) Luštení je na první pohled možná složité, ale ve finále velmi jednoduché :) Cache, prosím, po Vašem odlovu dobre zamaskujte, at nám vydrží. Preji uspesny lov!


Ověření souřadnic


tuzka

Additional Hints (Decrypt)

#urk
xbhfrx bq fgebzh f obhyrzv, qem fr cev mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.