Skip to Content

<

O Certove skale

A cache by kulhal Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/17/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Velkolepý pohled na místa, kde se čert marně pokoušel přemostit Berounku
EN: A superb view to a place where the devil attempted (and failed) to build a bridge across Berounka river

Čertova skála je nepřehlédnutelný skalní útvar na levém Břehu Berounky mezi Týřovicemi a Rozvědčíkem. Vypíná se do výšky téměř 100 m nad hladinu řeky. Přírodozpytci vám budou tvrdit, že se jedná o jedinečný odkryv proterozoických spilitů algonkického stáří. Při pohledu na váš nechápavý obličej pak možná dodají, že spility jsou horniny sopečného původu, které vznikly výlevem lávy pod hladinou starohorního moře. Pak, aby dokázali nezpochybnitelnost svého tvrzení, budou prstíkem ukazovat na bochníkovité skalní útvary kolem. Proč se skála jmenuje Čertova vám však neřeknou. Čtěte dále a dozvíte se to.


Pohled z Čertovy skály po proudu Berounky
Pohled z Čertovy skály po proudu řeky

Kdysi bydlel v Kouřimecké rybárně převozník Jíra. Měl rád zlatavý mok a proto čas od času zašel do hospůdky v Týřovicích na protějším břehu řeky. Tak tomu bylo i jednoho mlhavého podzimního podvečera. Jíra uvázal pramici ke kořenům staré vrby a s představou napěněného půllitru před očima chvátal do vesnice na kopci. Ten večer mu pivo stékalo do žaludku obzvláště dobře, a tak se v hospůdce zdržel skoro až do půlnoci. Když jej pak hostinský vystrčil za dveře, Jíra nejistým krokem zamířil dolů k Berounce. Tam jej však čekalo nemilé překvapení: Jak zvečera spěchal aby už už byl u piva, špatně pramici přivázal a řeka mu ji vzala. Představa sychravé noci na břehu řeky se mu ani trochu nezamlouvala. Začal hromovat a nakonec zaklel: "Sakra, to by mi ani čert nepomohl!?" A jak už to v takových příbězích bývá, kde se vzal, tu se vzal, stal před ním rohatý, a jak prý může sloužit. Jíra se nejdřív lekl, ale pak se rozhodl čerta vyzkoušet. "Postav mi most přes řeku, ale tak, aby byl do rána hotový!" Čert se zamyslel, ale nakonec souhlasil - pokud mu ovšem Jíra za to přislíbí svou duši. Plácli si na to a čert se dal do díla. Rval balvany z okolních skal a házel je do vody. Netrvalo dlouho a z vody se tyčil první pilíř, a pak druhý. Tehdy se Jíra začal doopravdy bát. Zdálo se, že to čert stihne! Třetí pilíř byl na místě a už čert kladl veliké balvany po délce mostu. Nakonec zbývalo usadit už jen jeden obrovský kámen. Čert si pro něj vyletěl až na vrchol skály, odloupl jej a snášel se s ním dolů k mostu. Jíra, polomrtvý strachy, si v poslední chvíli všiml kohouta dřímajícího na zápraží své rybárny. Pronikavě zapískal, kohouta probudil a ten zakokrhal. Čert to zaslechl právě v letu nad dokončovaným mostem. Vzteky zařval, mrštil kamenem do skoro hotového díla, most se zřítil do řeky a čert se zábleskem zmizel. Jíra byl zachráněn. Možná tomu nebudete věřit, ale toho dne byl na pivu naposledy. Až pojedete po břehu řeky (nebo řekou) pod Čertovou skálou, všimněte si dvou obrovských balvanů usazených v proudu. Jsou to ty první dva pilíře z čertova mostu.


Pohled z Čertovy skály na Kouřimeckou rybárnu
Pohled z Čertovy skály na Kouřimeckou rybárnu

Jak ke keši: Nejlepší přístup na vrchol Čertovy skály je z obce Hracholusky. Motoristům doporučuji zanechat vozidlo na návsi (viz waypoint P1) a pak po úzké cestě víceméně za šipkou. V případě obzvláštní lenosti můžete jet autem dál a zaparkovat na bodě P2, kde je místo tak na jedno nebo dvě auta. Rozhodnete-li se pro přístup od řeky, pak v žádném případě nešplhejte přímo kolem skály nahoru. Kousek proti proudu (waypoint C1) narazíte na červenou turistickou trasu, která vás dovede nad vrchol Čertovy skály. Na rozcestí (waypoint C2) červenou značku opustíte a vydáte se za šipkou ke keši.

Po zalogování se nezapomeňte pokochat vyhlídkou, stojí to za to. Pokud se neradi vracíte stejnou cestou, pak po sestupu ze skalnatého vrcholu odbočte druhou cestou doleva. Větší část trasy půjdete po vrstevnici a cesta vás dovede až na rozcestí s červenou turistickou trasou (C2) a pak případně i na cestu k zaparkovanému autu.Důležité upozornění:
Čertova skála se nachází v přírodní rezervaci. Keš je záměrně umístěna dostatečně daleko od této rezervace. Pohybujte se, prosím, jen po cestách, nevstupujte do suťového svahu a nešplhejte po skalách. Děkuji.

Informace pro cyklisty:
Na kole se přes Hracholusky dostanete pohodlně až ke keši. Pro cyklisty platí totéž co pro pěší - neopouštějte, prosím, lesní cesty.

Zdroje:
Tomáš Bednařík: Kniha pověstí, Raport, Rakovník, 1998
Naučná tabule CHKO Křivoklátsko
www.geology.cz
Související čtení:
Zdeněk Hofman: Průzkumná štola Křivoklát
Karel Kraml: Vodní dílo Křivoklát na Berounce

About Devil's Rock. Devils Rock overlooks Berounka river valley between Tyrovice village and "U Rozvedcika" pub. Its summit is about 100 m above the river. From geological point of view the rock is of volcanic origin, as well as many others in the valley. It was formed during proterozoic period by lava extrusion on the bottom of the ancient sea. The name of the rock is related to one of Krivoklat area legends: Many years ago a ferryman named Jira lived on the oposite side of the river in "Kourimecka rybarna" (rybarna means fisherman's house). He liked beer, but if he wanted to enjoy it, he had to take his little ferryboat to cross the river and then he had to climb the hill to Tyrovice to a nearest pub. He undertook this journey also in one cold Novemeber evening. The beer was especially good that night. It was almost midnight when the innkeeper pushed him out of the door. Jira stumbled down to the river and he was looking for his boat - but guess what, it was gone. He didn't tie it properly as he was hurrying to the pub. Jira was cursing, he didn't like the idea of staying overnight on the river side in the cold night. Finally he shouted: "Nobody can help me? Not even the devil?" And suddenly, the devil was standing there, asking how he can help. Jira, still half drunken, asked the devil to build a bridge by the next morning. The devil agreed, but he demanded Jira's soul as a payment. Jira agreed, thinking it cannot be done. The devil started the work, ripping boulders from the nearby rocks, throwing them to the river - and the bridge was growing very fast. Jira got scared - it looked like the work will be done by dawn. Finally just a last stone was missing. The devil flew for it to the very top of the rock, ripped it off and he was bringing it down. In the very last moment Jira noticed a cock sleeping in front of his house. Jira whistled, woked up the cock who did his "Cock-a-doodle-dooo!" and thus announced the end of the night. The devil heard it just as he was approaching the nearly finished bridge. He screamed, smashed the heavy stone down to the bridge and he disappeared in a flash. The bridge has collapsed, but Jira was saved. Believe it or not, this was the last evening when Jira went to the Tyrovice pub. He never touched the beer again.
To reach the top of the rock (and the cache) you best start from Hracholusky village. I recommend to park your car directly in the village (waypoint P1), or if you are really lazy you can follow the narrow road to point P2. If you want to start from the river, do not climb straight up. Find a red marked hiking trail just a few hundred meters up the river (C1). The trail will take you to a forrest road crossing C2 where you leave the trail and follow an unmarked path to the cache. Don't forget to enjoy the beautiful view after logging the cache. Please note: Devils Rock is a natural reserve, do not leave the paths, do not climb the rocks. Thank you.


Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] Cbq ilienpralz cnermrz an mrzv cbq xhebh n yvfgvz
[EN:] Haqre n fghzc ba gur tebhaq pbireq ol onex naq yrnirf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

377 Logged Visits

Found it 361     Didn't find it 1     Write note 9     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 110 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.