Skip to Content

This cache has been archived.

Slado42: Archivováno.

More
<

TRUHLA Cache

A cache by Slado42 & 9simik9 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/10/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Truhla cache

Truhla

Truhla, nebo gymnázium v Truhlárské ulici poprípade chcete-li Gymnázium Jirího Gutha Jarkovského je škola s osmiletým všeobecným zamerením studijním programem. Od roku 1999 se škola jmenuje po významném profesorovi PhDr. Jirím Stanislavu Guthovi-Jarkovským. Zrizovatelem gymnázie je Magistrát hlavního mesta Prahy. Škola se nachází prímo v centru, což sebou muže nést radu výhod a nevýhod - mezi výhody se pak hlavne radí relativní blízkost všech studentu. Škola v posledních letech také prochází radou rekonstrukcí, napríklad nákup nových projektoru a interaktivních tabulí zpestrující výuku, nebo treba úprava šaten v telocvicnách apod. Škola také disponuje odbornými ucebnami faziky, chemie, biologie a hudební výchovy dále také dve pocítacové pracovny a je tu i menší školní knihovna. Škola také spolupracuje na nekolika mezinárodních projektech napríklad je partnerskou školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v mezinárodním projektu Innote, který se zabývá problematikou praxe zacínajících ucitelu.Úcastní se ho též partneri z Finska, Madarska, Skotska, Nemecka, Slovenska a Nizozemí.

PhDr. Jirí Stanislav Guth-Jarkovský

Jirí Stanislav Guth-Jarkovský se narodil v r. 1863 v Hermanove Mestci.Jeho puvodním povoláním byl stredoškolský profesor francouzštiny, ceštiny a telesné výchovy. V roce 1883 se stává prvním promovaným doktorem filozofie na ceské univerzite. Už jako student se angažoval v rade vedeckých a kulturních spolku jedním z príkladu muže být to, že byl prvním tajemníkem Jednoty ceských filosofu ci funkiconárem Svatoboru.V léte 1891 využil možnosti a získal stipendium na studijní cestu o telesné výchove, takže se vydal do Paríže, kde se seznámil s Pierrem de Coubertinem. Mezi obema muži se zrodilo prátelství, díky kterému se Guth v cervnu 1894 stal clenem Mezinárodního olympijského výboru. Jirího ze zacátku nechávala idea olympiády chladným a zezacátku mu vubec nedocházelo, že stojí u zrodu jednoho z fenoménu dnešní moderní spolecnosti. Navíc byl v roce 1896 jmenován rádným stredoškolským profesorem a zacal ucit na gymnáziu v Truhlárské ulici v Praze. Na této škole vydržel až do roku 1916, kdy byl jako nespolehlivý dán do výslužby. Mezi studenty byl docela oblíbeným profesorem at už pro svuj suchý humor nebo pochopení pro studentskou recesi. První olympijské hry v Aténách v dubnu 1896 Gutha naprosto okouzlily. Zvlášte ho pak nadchl ceremoniál spojený s vyhlašováním víteze. Pro další olympiádu tedy usiloval o úcas Cechu. Behem svého života se pak úcastnil všech olympiád až na tu v Los Angeles 1932. Nikdy nenavštívil zimní olympijské hry, jelikož nerad v zime cestoval. s Josefem Rösslerem-Orovským pak 18. kvetna 1899 založili Ceský olympijský výbor, který s výjimkou v dobách 1. a 2. svetové války nepretržite pusobí až dodnes. Až do roku 1929 byl Guth jeho prvním predsedou. V roce 1943 umírá v nedožitých 82. narozenin.

Keška

Keš není prímo na budove našeho ústavu. Ten se nachází dále v ulici na souradnicíh: N50°05.455, E014°25.886. Keška je typická petka. PROSÍM DBEJTE ZVÝŠENÉ OPATRNOSTI KVULI VELKÉMU POCTU MUDLU. ODLOV JE NEJLEPŠÍ PROVÉST VE VECERNÍCH HODINÁCH.

EN

Truhla cache

Truhla

Truhla gymnasium (officially Gymnasium Jiriho Gutha Jarkovskeho) is a school with 8 year old education program of general nature. Since 1999 the school is named after a distinguished professor Jiri Stanislav Guth-Jarkovsky. Capital city of Prague is the school’s main trustor(Prague 1 to be completely accurate). Truhla is lies in the city’s center, which has its up&downs. During the recent years, the school has come through a series of renovations, such as the purchase of new projectors, new interactive whiteboards or reconstruction of changing rooms and toilets. Truhla gymnasium can also boast by themed classrooms for physics, chemistry, biology, music as well as 2 computer rooms. There’s also a smaller library. The school is also working on several international projects, such as project Innote, which deals with lack of experience for starting teachers. Partners from countries like Finland, Hungary, Scotland, Germany, Slovakia or Holland participate in this project too.

Jiri Stanislav Guth Jarkovsky

Jiri Stanislav Guth-Jarkovsky was born in 1863 in Hermanuv Mestec. His first job involved being a high school teacher of French, Czech language, and physical education. In 1883 he becomes the first certfificated doctor of philosophy at the Czech university. Even as a student he was involved in many scientific and cultural associations, for example he was the first secretary of the Union of Czech philosophers. In summer 1891 Guth-Jarkovsky travelled to Paris, here he met Pierre de Coubertin. They became good friends and in 1891, he joined the International Olympic committee. In 1896 he started to teach at Truhla gymnasium, where he taught till 1916. He was popular between the students for his humor and understanding student recession. Guth-Jarkovsky got enchanted by the 1896 Olympic Games in Athens, particularly by the awarding ceremony. He lobbied for Czechs being in the next games. During his life he visited all but one of the Olympic Games, Los Angeles in 1932 being the one. In 1899 he founded the Czech Olympic Games Committee, which exists till today (with slight breaks during WW1 and WW2). He died in 1943.
Translated by Magnets4us

Cache

Cache is not placed on the building of our school. The school is on coordinates N50°05.455, E014°25.886. Cache is typical micro. THERE ARE MANY MUGGLES IN THIS LOCATION. IT IS BETTER TO SEARCH IT IN THE EVENING.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:] arwyrcší ceígry
[EN:] orfg sevraq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,472 Logged Visits

Found it 1,422     Didn't find it 7     Write note 12     Archive 1     Needs Archived 3     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 21     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.