Skip to Content

This cache has been archived.

Bohemian reviewer: Omlouvam se, ale pravidla rikaji, ze by mely byt eventy archivovany do jednoho mesice od data konani. Zbytecne pote skadli na mape. Dekuji za pochopeni.
<br /><br /><br /><strong>Michal, alias Bohemian reviewer</strong>

More
<

Štastné a Kacerské !!!! 2010

A cache by Titole Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 11 December 2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ŠTASTNÉ a KACERSKÉ!!!!

plzenské a brnenskéPo roce Vánoce, Vánoce pricházejí

Malujte kaceri

Po roce Vánoce, Vánoce pricházejí

Polevou nešetri!!!

Tak jsem si dnes precetla listing a hlavne logy minulého rocníku malování pernícku pro deti z detského domova – Štastné a kacerské (GC21G7X), a co bych Vám tak k tomu rekla – uronila jsem pár slz dojetí nad temi hrejivými sluvky a vzpomínkami. Byl to náš první event, moc rádi na nej vzpomínáme, dal nám toho totiž spoustu – seznámili jsme se s kacerím obyvatelstvem, strávili nádherné chvíle s nimi, založili pro naši rodinu nový vánocní zvyk – návštevu detského domova a predání trochu radosti jejím detským dušickám, logy zúcastnených kaceru a prátelství s brnenskými kacery, které na tomto eventu vzniklo, byly prvním rozbaleným vánocním dáreckem. A protože se mi po Vás všech stýská, pustila jsem si vánocní koledy a sedla k psaní listingu pro tento rocník, který má podtitulek „plzenské a brnenské“ z duvodu práve onoho výše zmíneného vzniklého vánocne-pohádkového prátelství a z duvodu, že doufáme a tešíme se na úcast brnenských kaceru.

Vánoce má naše rodinka opravdu moc ráda, o tom jaké zvyky v tento pohádkový cas dodržujeme jsme psali již v listingu minulého rocníku. O Vánocích neblázníme, ale príjemne si je vychutnáváme. A o toto vychutnávání se chceme podelit. Vánoce jsou prece svátkem predevším detí, oslavujeme tím narození jednoho detátka, detem zárí ocicka nad krásou ozdobeného stromecku, detské dušicky prožívají to napetí, zda budou splnena jejich prání. Bohužel ne všechny deti mohou ochutnat pod vánocním stromeckem máminu sladkou pusu a tátovo objetí. Kdybych mohla, poprosím Ježíška, aby práve takové dárky tem malým dušickám nadelil, ale asi by to nevyšlo, lásku nelze dávat za nekoho. Ale i tak k tem štastným Vánocum mužeme detem z detského domova v Partyzánské ulici v Plzni pomoci, namalujeme spoustu pernícku a pridáním i nejakých tech roztomilých dárecku (omalovánky, pastelky, kostky, papíry na malování atd.)mužeme radost ješte znásobit. Pokud si to chcete zopakovat, nebo pokud o tomto eventu ctete poprvé a chcete se k nám pridat, prijdte

v sobotu 11. prosince 2010 do materského centra Jablícko v Jablonského ulici c.4, v Plzni na Slovanech.

Opet si pustíme koledy, treba si i zazpíváme, provoníme si nosánky vánocním františkem a dušicky dobrým pocitem, pustíme skorápky na vodu, rozkrojíme jablícka, naši kacírci si zadovádejí v místní herne (trampolína, skluzavka, spousta a spousta hracek), popovídáme si, poprejeme si Štastné a kacerské a hlavne si zamalujeme vánocní pernícky a udeláme dobrou vec-ukážeme detem, že tu nejsou sami a že je máme rádi.

Abychom se všichni do Jablícka vešli a meli dostatek místa na malování, je bohužel nutné rozdelit event opet na tri etapy, asi tak 15 kacerských dušicek (+jejich doprovod) na hodinu, a to v 9, 10 a 11 hod. Proto prosím ke svým logum pripište o jakou hodinu máte zájem a já budu prubežne psát stav obsazenosti jednotlivých hodin. Na každý kacerský tým bude cekat asi 7 pernícku k namalování. Minulý rok padl krásný nápad do malování zapojit i deti z detského domova. Probrala jsem to se stanicní sestrou detského domova, paní Holubovou, a ona toto zamítla, na deti by to bylo príliš nových tvárí.

Pro dotvorení vánocní atmosféry eventu mohou posloužit i Vámi donesené ochutnávky vánocního cukroví.

V listingu minulého rocníku Štastných a kacerských jsem se trošilinku rozepsala o vánocních zvycích. Letošní listing jsem se rozhodla zpestrit pár slovy o jmelí:

Jmelí – tato stále zelená rostlina parazitující na stromech byla odedávna predmetem pohanských obradu. Tehdy lidé verili, že jmelí ztelesnuje živoucího ducha. Bylo symbolem života a ochranným talismanem. Jmelí s jeho lepivými semeny (latinský název jmelí je viscum – lepidlo) se prikládala moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvema osobami opacného pohlaví. Dnes je jmelí snad nejznámejší vánocní rostlinou, která svou zranitelnou krásou prosvetluje štedrovecerní klid a pohodu. Snad ve všech evropských státech lidé verí, že když hlava rodiny jmelí za prvního ranního kuropení 24.prosince zavesí nad štedrovecerní tabuli, prinese jmelí do domu štestí a požehnání. Traduje se, že jmelí splní každému stolovníku jedno prání, pokud ho zašeptá do plamínku první zapálené svícky na vánocním stromecku. V Anglii se od této svícky potom zapaluje lonské jmelí, aby se uzavrel magický kruh starého štestí a s novou snítkou vstoupilo do života štestí nové. Z Anglie pochází také zvyk, že muž muže políbit každou dívku a ženu, kterou zastihne stojící pod zavešeným jmelím. Po každém polibku však musí pár spolecne utrhnout z vetvicky jednu bílou bobulku. Poslední bobulka znamená i poslední polibek, a aby láska z domu neodešla, vždy ji nechávají na jmelí až do príštích Vánoc. V Rakousku starí lidé verí, že jmelí zavešené nad štedrovecerním stolem zajistí v príštím roce bohatou úrodu. Na jare ho hospodár zaorává do první brázdy, nebo alespon klade na pole pri setí.

Jmelí nebude chybet ani na našem eventu, slibuji, že vyberu to nejbobulkovatejší, aby tech hubicek mohlo mlasknout co nejvíce a prinesly nám tak pohodu nejen do života, ale i do našich logu a ftf-lovu.

A prece jen si neodpustím ješte trochu toho vánocního carování:

- Devcata, která se chtela dozvedet, jestli je v nastávajícím roce pripraví nejaký chasník o poctivost, zavázala své šátky do uzlu a schovala je do necek. Neckami se pak pohazovalo, a které dívce se šátek rozvázal, ta se mohla s veneckem rozloucit

- Peneženka bude v novém roce plná, když se pri veceri schová pod ubrus na kraji stolu. Prostrený ubrus se nekde nechával na stole až do svatého Štepána, jinde se hned peclive uschoval a na jare se použil pro rozsívku.

- Kosti z ryby hospodár zakopával na zahrade, aby se o ne popíchal krtek a utekl k sousedum

- Pred štedrovecerní vecerí dostávala koza od hospodyne jablko a orech, aby mela sladké mléko. Krása se za orechy v štedrovecerním krmení odmenila žlutým a tvrdým máslem. Kohout a houser dostávali cesnek. Byli potom zlí a nikdo je neukradl. I pes dostal stroužek cesneku, aby dobre hlídal. V nekterých krajích vyhazovali psa o Štedrém veceru oknem zadkem napred. Po celý rok pak nevpustil nikoho cizího do stavení (no já nevím, nevím, my preci jen bydlíme ve tretím patre…, jen co jsem to dopsala, pribehl ke mne náš Benny a prinesl mi svého plyšového mývala-že by úplatek, abych na tento zvyk zapomnela?)

- Ženy a dívky trásly o štedrém veceru v zahradách ovocnými stromy, aby zahrada dala hodne ovoce a Buh nadelil vdaným deti

- Na pulnocní mši se nesmelo jít pres pole, jinak by se neurodilo a v úvozu cíhala smrt. Teprve slavnostní zvuky pulnocní mše zahánely zlé síly a verící se mohli radovat z práve pocatého života.

- Na Šumave, ješte než se všichni usadili za stolem, vymetla hospodyne novou brezovou metlou všechny kouty, aby se v dome v novém roce nedržely myši

Koledy už mi podruhé doznívají a já se na Vás všechny víc a víc teším. Nezapomente s sebou prinést dobrou vánocní náladu, své minikacírky (k dispozici budou i štetecky, kterými mohou malovat). Drobné dárecky pro deti z detského domova a ochutnávky pro naše mlsné kacerské zobácky budou vítány. Cekat na Vás bude vánocní atmosféra, spousta vonavých pernícku k namalování, jmelí plné bobulek, zajímavý logbook a následne pak radost v detských srdíckách.

TAK ŠTASTNÉ A KACERSKÉ !!!! Užijte si Vánoce, nikam nechvátejte, naplnte je pohodou, úsmevy a láskou a štestím. Provonte je krásnými chvílemi, príjemnými slovy a dobrými skutky.

„Perník je malý sladký poslícek dobré vule, takový privolavac úsmevu“, rekla paní Jindra Dvoráková, uznávaná perníkárka z polabského Krenku

Additional Hints (Decrypt)

Mn ihav creavpxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.