Skip to Content

<

U VRTULE

A cache by cagy Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/5/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


     V nedeli 17. prosince 1944 se nad severní Moravou a Slezském odehrála mohutná letecká bitva mezi nemeckou Luftwaffe a americkou 15. leteckou armádou USAAF, která vešla do dejin II. svetové války jako nejvetší vzdušný souboj nad naším územím v tehdejším Protektorátu Böhmen und Mähren.

     Toho dne odstartovalo z jižní Itálie z 13 letišt 15. americké letecké armády 527 težkých ctyrmotorových bombardéru B-17 Flying Fortess a B-24 Liberator v doprovodu 300 stíhacek P-38 Lighting a P-51 Mustang. Cílem této mohutné letecké formace bylo bombardování a znicení továren na výrobu syntetických paliv v Odertalu a Blechhammeru Nord a Süd v nynejším Polsku. Nad jugoslávským pobrežím bombardéry vytvorily tri skupiny pro útok na jednotlivé cíle. Jakmile byly americké svazy zachyceny radiolokátory Freya na Istrijském poloostrove, spustili Nemci poplach. Pri preletu nad našim územím v oblasti mezi Olomoucí a Prerovem byl jeden z bombardovacích svazu napaden nemeckými stíhaci, kterí proti nemu odstartovali ze vzdálených letišt až z okolí Berlína. Jednalo se o asi 100 stíhacích letadel typu Messerschmitt Bf 109 G a Focke-Wolf FW 190 A elitní stíhací eskadry JG 300 „Wilde Sau“ urcené k obrane „nemecké ríše“. V následné gigantické bitve, která se na nebi po sléze rozhorela a rozšírila se i do prostoru Novojicínska bylo zniceno celkem na 53 nemeckých stíhacek a 25 letadel amerických a znamenala ztrátu 222 letcu obou bojujících stran.

     Ve skupine bombardéru, která toho dne casne ráno odstartovala z letište v italské Torrette s cílem bombardovat továrnu na výrobu syntetických paliv v Odertalu (dnes Zdieszowice v Polsku) letel v sestave 765. squadrony 461. bombardovací skupiny na pozici císlo tri Consolidated B-24J Liberator (výrobní císlo 42-50953) "Flying Finger" (v prekladu - Létající prst) s osádkou ve složení první pilot 1st Lt. Philip J. Crossman, druhý pilot 2nd Lt Earl W. Kreps, navigátor 2nd Lt William L. McLain Jr., bombometcík F/O Hugh W. Hanley, zbrojír letky 1st Lt. Jack R. Cody, horní strelec Sgt Leonard C. Geier, levý bocní strelec S/Sgt Walden A. Barson, dolní strelec Sgt William C. White, prední strelec Sgt Lawrence M. Eidsmore, pravý bocní strelec Cpl John A. Sainio Jr. a zadní strelec Sgt Bernard C. Freeman. Stálý pocet deseti mužu osádky tentokrát rozšíril na jedenáct 1st Lt Cody, který vystrídal v horní strelecké veži Sgt Geiera, jenž je jinak palubním mechanikem a horním strelcem v jedné osobe.

    V 11.45 hod. je tato skupina nad obcí Troubky na Prerovsku necekane napadena približne padesáti nemeckými stíhackami Focke-Wulf Fw 190A a Messerschmitt Bf 109G. Nemectí piloti zahajují útok.

    Prolétávají obrannou palbou bombardéru a dorážejí jako vosy. Zahajují palbu až z tesné blízkosti. Usporádání stroju v letové obranné formaci se zacíná pomalu rozpadat. Crossmanuv  Liberator je pri tom zasažen radou strel. Motor císlo tri odchází.

     Útocníci se formují k druhému útoku a ve dvou ostrelují bombardér. Nalétávají na zadní cást Liberatoru. Zadní strelec Sgt Freeman kricí: „Doslal jsem jednoho z nich“. V tom okamžiku je však bombardér B-24 zasažen dávkou 20 mm granátu, které explodují uvnitr trupu. Plechy jsou vyrvány a odlétávají do volného prostoru. Bombometcík F/O Hanley je zasažen strepinou do levé nohy, dávka strel zasáhuje zadní cást letounu, kde smrtelne zranuje ctyri zadní strelce. Zasažena je rovnež i horní strelecká vež, v níž operuje 1st Lt Cody. Ten je težce zranen v obliceji – strepina zasáhla jeho levé oko. Stg Geier je zranen strepinou granátu do kolena. Nemectí stíhaci se nyní také zamerují na prední cást letadla, která je pokropena dávkou strel.

     Po sérii útoku je stroj ve velmi špatném stavu. Piloti doslova zázrakem ješte drží Liberator ve vzduchu. Kontrola nad letounem se však stále zhoršuje. Strely poškodily elektroinstalaci a další rozvody, intercom je zcela vyrazen z provozu a velitel Crossman nemá žádné informace o dení v zadní cásti letadla. Zacíná odcházet i motor císlo ctyri.

     Vibrace se zvyšují. Bombardér drží ve vzduchu již jen dva motory. Pred nekolika minutami se poškozený stroj odpoutal od svého boxu a nabral jihovýchodní kurz. Bombometcík F/O Hanley se pokouší odhodit náklad pum. Díky poškozené hydraulice však nejdou dvere pumovnice otevrít, a tak volí jedinou možnost - odhoz pum pres zavrené dvere. Bomby s rachotem trhají kusy duralových plechu a padají k zemi. Z rozbitých dverí se stane posléze ideální únikový východ.

     Situace je již neudržitelná a velitel dává signál k okamžitému opuštení letadla. Z prední strelecké veže se souká do trupu i Stg Eidsmore. Na nekolik málo sekund se ho zmocní panika, když nemuže najít svuj padák. Naštestí jej nachází pod stolkem navigátora. Svléká si ze sebe tzv. Mae West, navléká padák a dává se na cestu k pumovnici. Tady již je nekolik clenu posádky, kterí pomáhaji Lt Codymu s navlecením padáku. Sgt Eidsmore najednou zjištuje, že si zapomnel své GI boty v predku letadla. Vrací se pro ne a pri zpátecní ceste vidí na podlaze unikající olej nebo hydraulickou kapalinu. Když se dostane zpet k pumovnici, je nekým vyhozen ven. Postupne opouští letadlo i ostatní. Jako poslední opouští letoun i oba piloti;.   

      V rozstríleném „Flying Fingeru“ zustaly bezvládná tela ctyr strelcu, kterí se zrítili i s letadlem za obcí Palacov na pozemek Vojtecha Štramberského. Letadlo po dopadu explodovalo a horelo až do druhého dne. 7 mužu na padácích pristálo v okolí obce Starojická Lhota. Bombometcíka F/O Hanleye vítr zanesl až do obce Polom. Všichni byli postupne zadrženi. Kreps, McLain a Eidsmore byli odvedeni na cetnickou stanici ve Starojické Lhote a poté nekolik dnu nemeckými orgány vyslýcháni. Dva težce zranení letci Lt Cody a Stg Geier byli prevezeni do lazaretu Wehrmachtu v Hranicích. Všichni se poté postupne ocitli v nemeckých zajateckých táborech, kde se však dožili konce války a vrátili se zpet domu do USA. 

     V srpnu 1991 navštívil Palacov pan Lawrence Eidsmore, bývalý prední strelec Liberatoru "Flying Finger". Po témer padesáti letech byl bez problému schopen najít nejen místo, kde pristál na padáku, ale i budovu ve Starojické Lhote, ve které byl po svém zajetí nejaký cas zadržován, než byl prevezen do zajateckého tábora. Setkal se i s „dívenkou“ paní Danou Poláchovou, které tehdy venoval svuj šátek.

 

     Na míste samotném není nutno nic prevracet, prohrabávat ani nikam lézt. Preji všem úspešný lov.

Additional Hints (Decrypt)

cevzb hcebfgerq/evtug va gur pragre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,230 Logged Visits

Found it 1,205     Didn't find it 8     Write note 12     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 74 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.