Skip to Content

<

SATELITY - BONUS

A cache by Vosar Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/20/2012
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[Czech only]
Keš je typu mystery, na úvodních souřadnicích nic nehledejte, finální souřadnice získáte dle zadání v listingu. Tato keš je poslední a bonusovou keší tématické série věnované satelitům. Celková obtížnost je 5, protože k získání finálních souřadnic je potřeba znát 12 bonusových kódů z předchozích keší.

Od založení první kešky této série už uběhl nějaký ten pátek, proto se nejprve podívejme, co se za tu dobu událo ve sféře navigačních satelitů.

Mezi satelity systému GPS proběhla malá rocháda. Satelit GPS IIR-M-7 (PRN 01), který jako první vysílal ve zkušebním režimu nový signál L5, byl 6.5.2011 vyřazen z aktivní konstelace. Jeho funkci později přebral nový satelit GPS IIF SV-2, vypuštěný 16.7.2011. Pouhé 4 dny před vypuštěním tohoto nového satelitu selhal satelit GPS IIA-18 (PRN 30), přestal vysílat signály v L-pásmu, a proto byl 20.7.2011 z aktivní konstelace vyřazen. Jeho funkci přebral 16.8.2011 opravený satelit GPS IIA-13, který byl mimo službu od 1.3.2010. Dále byl od 10.8. do 16.12.2011 mimo provoz satelit GPS IIA-6 (PRN 27) a od 30.9.2011 je mimo provoz i druhý nejstarší z GPS satalitů na orbitě - satelit GPS IIA-2 (PRN 24). Ten se sice již podařilo opravit, ale zůstává prozatím mimo aktivní konstelaci, protože jeho místo má zaujmout satelit GPS IIF-3, jehož start je plánován na 4.10.2012. Závady se ovšem nevyhnuly ani dosud nejnovějšímu z GPS satelitů. Podle původního projektu měl využívat trojici cesiových atomových hodin, které, jak se ukázalo, nesplňovaly požadovanou specifikaci, proto od října 2011 funguje satelit GPS IIF SV-2 pouze na záložních rubidiových hodinách. V době vzniku tohoto listingu (září 2012) tedy čítá konstelace GPS 31 aktivních satelitů. GPS
COMPASS Asi největší krok kupředu v budování svého satelitního navigačního systému udělala Čína. Od dubna 2011 do února 2012 úspěšně vypustila 4 nové satelity systému COMPASS a start dalšího plánuje na říjen 2012. Aktuálně je na orbitě už 11 z plánovaných 35 satelitů COMPASS a vypadá to, že Číňani jsou odhodláni svůj plán na dokončení projektu do roku 2020 opravdu splnit.
V Evropě se konečně ledy hnuly a od 21.10.2011 máme na obloze první dva funkční satelity systému Galileo. Start dalších dvou je shodou okolností plánován taktéž na říjen, konkrétně na 10.10.2012, takže pokud vše dopadne dobře, máme se příští měsíc na co těšit. I systém EGNOS doznal vylepšení v podobě nového satelitu Astra 4B, který byl vypuštěn 9.7.2012, a start dalšího se plánuje na příští rok. GALILEO
GLONASS Také Rusko nezůstalo úplně pozadu se svým systémem GLONASS. Nový satelit do své konstelace přidali jen pár dní po publikaci mé stejnojmenné kešky v této sérii, a to 26.2.2011. Novinkou při vypouštění tohoto ruského navigačního satelitu, nesoucího označení GLONASS-K1, bylo to, že raketa, která jej vynášela na oběžnou dráhu, nestartovala z tradičního ruského kosmodromu Bajkonur, ale z méně známého kosmodromu Pleseck. GLONASS má nyní 23 aktivních satelitů, a je tedy stále na druhém místě za GPS. Vypuštění dalšího ruského navigačního satelitu je plánováno na rok 2013.
Nezahálí ani Indie, chystá se na vypuštění svého druhého satelitu systému GAGAN. Podle původního plánu měl být satelit s označení GSAT-10 vypuštěn na oběžnou dráhu 22.9.2012, nicméně start byl prozatím odložen, pravděpodobně o týden. GAGAN


A nyní už ke kešce. Bedete potřebovat 12 bonusových kódů z jednotlivých kešek této série. Zde je malá rekapitulace:

GPS-1
U této kešky bylo bonusovým úkolem zjistit datum zaměření finálních souřadnic. Toto datum si napište ve tvaru DD.MM.RRRR a proveďte jeho ciferaci. Nezáleží na tom, jestli máte datum z půvední verze nebo verze současné, po přemístění finálky, v obou případech byste měli dostat stejnou číslici.

GLONASS
Zde byla v původní verzi bonusovám číslem vzdálenost mezi výchozími souřadnicemi z listingu a finálními souřadnicemi z logbooku, zaokrouhlená na celé metry. Po přemístění krabičky je možné stejné bonusové číslo najít přímo v kešce, ale je potřeba ho nepřehlédnout.

Galileo
Bonusovým číslem pro kešku Galileo byl počet písmen názvu jistého ostrova. Pokud máte číslo menší než 10, je to špatně, počítali jste asi jednoslovný název ostrova. Je potřeba vzít dvojslovný název ostrova ze starých námořnických map.

BeiDou/Compass
Soudě podle návštěvnosti jednotlivých kešek série, rozluštění čínského písma bylo pro většinu kacherů tím nejlehčím úkolem. Bonusové číslo je napsáno uvnitř kešky, doufám, že jste si ho opsali a ten papír ještě nevyhodili.

GPS-2
Zato úloha u této kešky vypadala na první pohled o dost těžší, a asi hodně kacherů odradila. Bonusovým číslem zde bylo číslo jednoho ze satelitů GPS.

GPS-3
Zde byl úkol jednoduchý. Řešení soustavy čtyř rovnic o čtyřech neznámých, které rutinně provádí každá GPSka. Pokud jste rovnice vyřešili, máte i bonusové číslo, kterým je doba v milisekundách, za kterou dorazil signál ze satelitu na zemský povrch.

QZSS
U této kešky bylo k získání bonusového čísla opět potřeba změřit vzdálenost mezi výchozími a finálními souřadnicemi, tentokrát ovšem s použitím staré japonské délkové jednotky. Čtverec nemusí být vždy čtverec, protože Země je kulatá.

EGNOS
Zde je bobusovým číslem vypočtená doba hypotetického volného pádu, terý se ovšem nekonal, protože Země zas až tak moc kulatá není.

WAAS
U této kešky jsem měl původně v plánu dát souřadnice s umělou chybou "Selective Availability" a k tomu korekce z diferenciálních měření, ale ustoupil jsem protestům, že moje úlohy jsou moc těžké a souřadnice i bonusové čislo jsem ukryl primitivním způsobem do textu zadání.

GAGAN & IRNSS
Zde se dalo bonusové číslo zjistit nezávisle na vyřešení mysterky, opět to bylo číslo jednoho ze satelitů.

MSAS
Bonusové číslo z této kešky bylo součástí hádanky, víc napsat nemůžu, abych nespoiloval.

iGPS
V této kešce bylo úkolem znovu zachránit trosečníka. Přitom jste mohli sledovat záblesky satelitů na noční obloze. Bonusovým číslem bylo opět číslo jednoho ze satelitů.


Výchozí souřadnice u této bonusové kešky jsem zvolil víceméně náhodně (nic tam nehledejte, jsou to finální souřadnice první verze kešky GPS-1) a na rozdíl od výchozích souřadnic předchozích kešek v této sérii nejsou vůbec důležité. A kde že jsem tedy schoval ten spadlý satelit, co NASA nemohla najít? Souřadnice úkrytu jsou zašifrovány v přiloženém výpisu protokolu NMEA. No, vlastně celý satelit už tam není, ale okolí finálky by při troše dobré vůle a velké dávce představivosti místem dopadu satelitu být mohlo. Ze satelitu tam žel zbyla jen jedna součástka, pravděpodobně atomové hodiny, zbytek buďto shořel v atmosféře nebo ho někdo prodal do sběrných surovin. Zde je ten výpis:

$GPVTG,1,T,0,M,0,N,0,K,A*22
$GPRMC,123456.59,V,????.10?0,N,0????.???0,E,0,0,290912,0,W,A*25
$GPGSA,M,1,40,9,21,42,12,5,10,67,13,16,22,15,0.95,0.83,0.70*03
$GPGGA,123456.64,????.10?0,N,0????.???0,E,0,12,0.83,291.6,M,108.6,M,8.6,VOS*08
$GPRTE,1,1,c,7,GC2JE81,BONUS,FINAL*15
$GPRMC,123456.69,V,????.10?0,N,0????.???0,E,0,0,290912,0,W,A*26
$GPR00,GC2JE81,BONUS,FINAL,HOME,LES,OREL,115,116,117,,,,,*09

Geo-lovu zdar!

Additional Hints (Decrypt)

[sifra:]purpxfhz ancbiv
[krabka:]ivqv an boybuh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

50 Logged Visits

Found it 44     Write note 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 11 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.