Skip to content

<

Sipky

A cache by Kullisak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/08/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


…Není důležité zúčastnit se, ale zavřít…

Touto mysterkou bych se Vás rád pokusil zasvětit do základu šipkařského sportu.
Nechám na Vás zda se Vám vice zamlouvá označení sport nebo třeba hra, v obou případech se bude jednat o házení šipek na terč. Šipky patří do kategorie přesnostních sportů, podobně jako třeba lukostřelba.
Pri každé hře se hráči (minimálně dva, ale mužeš si zaházet i sám/a) střidají u terče v tzv. kolech, a odhazují své 3 šipky dokud některý z nich nesplní podmínky hry a nevyhraje. Jedné hře se říká "leg". Utkání se skládá z předem určeného počtu legů.

Cože to teda hráli chlapi včera večer u nás v hospodě?

S největší pravděpodobností se jednalo o jednu variantu hry 01.
V celém světě patři hry 01 k nejznámějšim a k nejoblíbenějšim, proto se hrají při ligovych zápasech i velkých turnaj§ch. No samozřejme i v hospodách, restauracích, v hernách nebo třeba u Vás doma v obýváku. Mezi tyto hry patři např. 301, 501, 601, 701 atd.

A jaká jsou pravidla?

Všichni hráci zacínají se stejným poctem bodu(301 atd). Hraje se nejčastěji na deset nebo patnáct kol. V každém kole máte k dispozici tři šipky ke třem hodům na terč. Zádná šipka, která se odrazila nebo kterou jste nezasáhli bodové segmenty na terci, nemuže být házena ještě jednou. Cílem této hry je v každém kole snížit co možná nejrychleji tento počet bodů tak, aby byl dosažen presný počet bodů 0. Tím hra končí, resp. je určen vítěz. Když hráč hodí v posledním kole více bodů, než je počet nutný k dosažení 0, jedná se o tzv. „BUST“. Počet bodů se vrátí do stavu z předchozího kola bez ohledu na to, kolik vám zůstalo šipek nebo kolik jich bylo odhozeno na terč.

Existuje více možností nastavení pro ukončení každé varianty hry 01. Tímto nastavením se hra stává težší, ale mnohdy zábavnější. Setkáte se s ním mezi zkušenějšími hráči nebo mezi temi co, jednoduše řečeno, nedrží šipky prvně v ruce.

- OPEN OUT: Každý zásah, kterým hráč dosáhne počtu bodů 0, umožní ukončení hry (základní nastavení).
- DOUBLE OUT: Hráč musí zasáhnout přesně ten segment v double kruhu("dabl"), kterým dosáhne počtu bodů 0, aby mohl hru ukončit. Presáhne-li počet bodů tuto hodnotu třeba jen o jediný bod, spustí se BUST kolo, což znamená, že hráč muže ukončit hru nejdříve v kole následujícím. (nejčastější způsob "zavírání" hry na turnajích).
- MASTER OUT: Hráč musi zasáhnout segment v "tripl" nebo "dabl" kruhu. Jednodušší varianta "dablu".

Mezi další hry patrí treba : HIGH SCORE, CRICKET, SHANGHAI, HALVE IT, RANDOM SHOT a mnoho dalších. Určitě jste o nich slyšeli a třeba je i hráli, ale tady se jim věnovat nebudeme, alespoň ne pro tentokrát.

S čím budeme hrát my?

Část párátka zapíchněte do sezamové tyčinky, jako letku použijte list z plastové květinky, co stojí na stole před vámi....i tak to jde, ale to si nechte, až budete mít trochu více upito…
Nám zatím budou muset stačit "obyčejné" šipky. Zde si řekneme pár slov o jejich složení.Šipka se skládá ze čtyřech základních částí, které vidíte na obrázku výše. Základním rozdělením šipek na dvě disciplíny jsou hroty. Podle tvrdosti hrotu se šipkový sport dělí na tzv. Softy a Steely.
Ocelové (steelové) hroty se používají v klasické variantě šipek, při které se hází na sisalový terč.
Plastové (softové) hroty se používají v elektronické (moderní) variantě. Šipky se hází na plastové cásti (segmenty) terče, většinou vybaveného automatickým počítadlem, na které se dá nastavit druh hry, celkové skóre, počet hráču atd. (ano, to je presně ten terč, co umí tak pěkně "zvonit").

Kovová část, za kterou Šipku držíte, se nazývá tělíčko. Na každé straně jsou dva závity pro hroty a násadky. Dle tvaru tělíčka je umístěno těžište.

Násadky mohou byt kovové nebo plastove, na jedne straně závit, na druhe strane krizove rozriznuti pro letky.

Letky samotné mohou být různých druhu, tvaru a barev, jejich motivy už dnes neznaji hranice a každý si tu musí prijít na své. Vyrábějí se z lehkých plastových fólií, nylonu nebo polyesteru.

A kam že to vlastně lítá?

Když uz se nám podařilo dosáhnout menšího šipkařského pokroku, přestali jsme trefovat zeď a ohrožovat lidi kolem sebe, můžeme si říct, cože to vlastně můžeme trefit na terči.
Terč má standardní rozdělení do 20 segmentů, dále je vybaven jedním vnitřním středovým kruhem.
Single - plocha s normální hodnotou hodu (zabírá největší část plochy terce).
Double - plocha s dvojnásobnou hodnotou hodu (Vnější tenký kruh).
Treble (čti tripl) - plocha s trojnásobnou hodnotou hodu (Vnitřní tenký kruh).
Vnější střed - "modrý střed" - za 25.
Vnitřní střed - "červený střed" nebo "čistý střed" - za 50 (počítá se jako double, i když se "double střed" neříká).
Nic - jinak taky "asfalt", "beton" nebo "černé" - plocha jejíž zásah není nijak bodově ohodnocen.

Elektronické šipky by mely viset na stěně ve svislé poloze. Střed terče by měl být ve výšce 172,72 cm od podlahy, minimální odstup od terče (umístění odhodové čáry) by měl být ve vzdálenosti 236,86 cm.

Na úvodních souřadnicích cache nehledejte.
Nachází se zde Holland Club a Restaurace Morava. Kromě drinku si v obou podnicích můžete dát samozřejmě i šipky. Při hře zde mužete zahlédnout zástupce jak III.ligy, II.ligy, I.ligy, tak i extraligy. Cache se nenachází daleko. Není treba nic přerovnávat ani nikam lézt. Při odlovu dávejte prosím pozor, at schránka chvíli vydrzí.

Tak a teď už si před sebe postavte terč a můžete začít luštit.

A = Na kolik základních částí se dá rozdělit šipka?
B = Jaké je největší číslo, kterým lze ukončit ("zavřít") na jednu šipku hru 01 DO (Double out)?
C = Počet všech čísel, které lze hodit jednou šipkou (beton nepočítejte, zároveň si uvědomte, že se čísla opakují - počítejte každé jen jednou).
D = Třetí největší číslo, které lze zahrát v jednom kole ve hře 01.
E = Kolika způsoby lze zahrát číslo 12 na jednu šipku?

Ciferný součet všech jednotlivých cifer je dohromady 31.
Teď už Vám stačí jen dosadit:

N 50° 11,X
E 15° 50,Y

X = 4*A + 3*B + 2*C + 4*D + 8*E
Y = X - 34___________________________________________________
Děkuji za návštěvu


Additional Hints (Decrypt)

Yrin fgenan, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.