Skip to Content

<

Velka vyhlidka (GPO)

A cache by Kamenitxan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/22/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Důležité informace

Cache naleznete na výchozích souradnicích.
Cache is at given cordinates

Je jasne viditelná (za 2 kameny pod trávou)

Cestou mužete narazit na koprivy a bylo by dobré, nespadnout do mravenište cestou z kopecka ;)


Velká

Velká je vesnicka malá v údolí u reky, vypadá jako by chtela státi tu na veky…

vyhled

První zmínka o Velké, která je podle mínení historiku velmi stará, pochází již z roku 1325, kdy ceský král Jan Lucemburský 29. kvetna prodal kamýcké lesy zvané "Lovcí" panu Hermanovi z Milicína. O necelý rok pozdeji 26. února 1326 schválil král majestátem ujednání mezi dedici Hermana z Milicína, který mezi tím zemrel a nejvyšším komorím Petrem z Rožmberka podle tohoto ujednání vrátil Petr z Rožmberka Hermanovým dedicum cástku 500 kop grošu ceských a ujal se Hermanovy zástavy, tedy lesa zvaného "Lovcí" a s ním i vesnic v tomto hvozdu - Hrímeždic, Velké, Hbit, Zduchovic, Oubenic, Vestce a dalších. V roce 1466 prísluší Velká, Hbity, Dobríš a Kamýk k Sedlcanum. Další zmínka je z roku 1526, kdy Velká náleží ke Kamýku spolu s Radobylem a Zhorí. V roce 1653 se píše, že Velká je samostatná obec s Vestcí v kraji podbrdském.

Pred rokem 1954 žilo ve spojené obci Velká - Vestec více jak ctyri sta obyvatel. Jako jedna obec byly vedeny až do roku 1960. Do katastru obce patrila i osada Rovište na pravém brehu Vltavy. V samotné obci Velká bylo 56 popisných císel, všechny domy byly trvale obydleny a žilo tu 250 - 270 lidí.

První vetší vysídlení nastalo hned po válce, kdy nekolik rodin odešlo do pohranicí. Byli to vetšinou mladí lidé, kterí se práve vzali a v rodném domku již hospodaril nekterý ze sourozencu, dále ti, kterí meli chalupu bez polí. Muži pracovali vetšinou v lomech a ženy pomáhaly ve vetších hospodárstvích. Šli za lepším živobytím a jejich domky zustaly prázdné (c. p. 54 Zúzovi, c.p. 45 Bambouskovi). Po roce 1948 bylo nuceno mnoho mladých lidí odejít pracovat do prumyslu nebo do dolu. Museli jít všichni, i když treba rodice chteli, aby zustali doma a pomáhali s hospodárstvím. Ve vsi zustalo hodne svobodných mužu.

Nejvetší úbytek obyvatel a domu však nastal v letech 1952 - 1954. V dusledku budování vodního díla Slapy. Muselo být zboreno 14 domu. Byla zatopena "dláždenka" do Kamýka a k Vestci, prestal jezdit autobus do Príbrami. Velká byla odríznuta od sveta. Starší umírali a mladí odcházeli za prací do mesta. Obyvatel stále ubývalo. Chalupy se menily na rekreacní domky, stavely se chaty, ale to již známe. Dnes zde trvale žije asi 60 až 70 obyvatel.

ČT také natočila pořad Vltava v obrazech, kde se Velká objevuje, a to v dílech 54/86 a 55/86

Geo-Post Office

Pravidla pro její užívání:

Keška slouží jako schránka pro odesílání, preposílání a dorucování Geo-pohlednic. Geo-pohlednice je jakákoliv sehnatelná pohlednice primerených rozmeru, který musí obsahovat trackovatelné císlo, waypoint cílové kešky a jméno kešera, vhodné je vložit i mesto (aby náhodný kurýr vedel, kam asi chce pohlednice doputovat pokud by tam nemel cestu, aby ji zbytecne nevozil domu na úplne jinou stranu). Úkolem kurýra (náhodný kešer, který pohlednici vyzvedne) je pohlednici priblížit co nejblíže kešce cílové. Poslední, kterému se toto podarí, má za úkol kontaktovat adresáta, že jeho pohlednice je v cílové kešce. Není od veci Geo-pohlednici zabalit do plastového rychlo-uzavíratelného obalu, jako jsou dosti casto logbook v keších.

Pokud se rozhodnete vložit GEO-pohlednici do krabicky, která není v síti GPO, bylo by vhodné na ní pripevnit návod pro ostatní, aby vedeli, jak a co s pohlednicí.

Jak se adresát dozví, že mu prijde Geo-pohlednice?

Odesílatel po vložení Geo-pohlednice adresátovi napíše, že mu pohlednici odeslal a že ji muže v urcitém casovém úseku ocekávat. Príjemce potom ví, že se snad jednou docká zprávy v pres Geo-Post Office. Svoji pohlednici muže nyní i sledovat díky službe Quick log, kde po zaregistrování mužete získat zdarma TRACKovací císlo, které pridejte na pohlednici. Na tech samých stránkách se pak pohlednice logují, tudíž jsou stále pod dohledem majitele i príjemce.

Informace o keši
20.6.2011 - publikována
6.4.2013 - vylepšen listing

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

347 Logged Visits

Found it 319     Didn't find it 1     Write note 12     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 7     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.