Skip to content

<

Desna Sumava a Desivy usak

A cache by PaWcz & Pidalky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Carovni zajicci jsou roztomili jak plysove hracky, ale neni radno jim satrat do pelechu. Jenze co kdyz v tom pelechu hlidaji poklad?
Pro poklad desivych zajicku musite vystoupat na kopec s priznacnym jmenem Usak ( 996 m ). Odmenou Vam bude vyhled na masiv Boubina.


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TOTO JE JEDEN Z POKLADU DESNÉ SUMAVY

Dieser Schatz gehört zur Serie „Desna Sumava“ (Grauenvoller Böhmerwald)

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 O CAROVNÉM UŠÁKOVI

Pokud jste meli co do cinení s divým lovcem, tak vás neprekvapí, že i divoká zver v ríši paní Gabréty je celá divá. Nejeden myslivecek, kterého zahnal z lesa svinským krokem ohnivý knour, by mohl vyprávet.

 

Na Šumave si není radno zahrávat ani se zvírátky na pohled mnohem nevinejšími.

O tom se na vlastní kuži presvedcil Francek ze Slatiny. Tenhle nešikovný ševcovský nádeník byl ve volném case docela šikovným pytlákem.

Tady by mela byt ilustrace...

Jednou z vecera dostal chut na zverinu, a tak se soumrakem popadl flintu a vyrazil na zajíce. Kroky jej zavedli na kopec, jemuž príhodne ríkali Ušák. Zdálo se, že to byla správná volba. Francek nemusel cíhat dlouho, když mu do rány prihopkal libový zajícek. Tma byla jako v pytli, kdyby ušákovi nezárila kukadla jako dva žhavé uhlíky, pytlák by jej sotva videl.

Staré madarské prísloví ríká, že nemáme verit ušákum, jenže to nemohl šumavský chasník vedet. Jedinou zkušenost s Uhry získal v dospívání, takže o nebezpecnosti zajícku nemel ponetí. Byt zajíc s ohnivým zrakem nevypadal moc duveryhodne, Francka to neodradilo. Nelenil, zacílil a vypálil.

Zajíc vypálit nestihl. Udelal salto, párkrát s sebou škubl a zustal ležet v tráve. Francek si mnul spokojene ruce a už cpal svuj úlovek do pytle, opájeje se pri tom predstavou zajíce na smetane. I mlsná slina mu ukápla.

O další zver už se zajímat nechtel, mel naloveno. Jenže zkuste si ignorovat macatého ušáka, který zárí jako lucerna a mezi slechy má stríbrité círo. Panáckoval na parezu a vetril.

A nezustal sám! Jeden za druhým skákali na mýtinu další zajícci. Jednomu slušive fosforeskovala ušiska, za druhým sršel ohnivý chvost a tomu nejneduživejšímu aspon rejdili v kožíšku ohnivé blešky.

Francek se pritiskl do trávy a ani nedutal. Konecne zárící zajíc prerušil ticho.

„Ušáku, kdepak jsi?“ zapištel.

„Tady,“ odpovedel mu smešnou fistulkou zajíc v pytli. Znelo to legracne, ale pytlacícímu švícku do smíchu nebylo.

„Kde, ušácku?“ zapištel znovu hlavní zajíc a šteloval pri tom slechy, aby lépe slyšel.

Ulovený ušák už nestacil ani hvízdnout. Franckova hbitá ruka mu zacpala tlamu i cenich. Jenže umlcený zajícek nemuže mluvit, ale hryznout dokáže.

„To je v pytli,“ vrískal pokousaný pytlák a upustil pri tom pytel se svým úlovkem.

Na to lapený zajícek cekal. Jedním skokem vyklouzl ven, roztomile zamrkal svýma zárícíma ocima, a pelášil mezi své.

I Francek pelášil pryc. Z pytlacení v lesích paní Gabréty byl nadobro vylécený. Radeji se odstehoval pryc ze Slatiny. A nebyl sám, následovali ho další a další usedlíci. Na dnešních mapách tak budete Slatinu hledat marne.

 

Jste na stope šumavským skrítkum? Uvnitr cache naleznete další šlápoty, které Vás dovedou o kus blíž k velkému pokladu.

Vzal pred Vámi poklad do zajecích? Nevadí, horští skrítci zanechali poblíž cílových souradnic i další otisky svých tlapicek. Stací se porozhlédnout v okruhu 15 metru.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov muzete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových ladech.
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

 

Momentka ze Sumavy

Cache befindet sich am Gipfel der Berges Ušák (Hassenstein 996 m) und wurde deshalb der Sage über die Gespensterhasen gewidmet.

Die Sage ist nur in der tschechischen Sprache verfügbar.

 

Sind sie auf der Spur des Schatzes mit dem Namen  „Grauenvoller Böhmerwald“? Im Cacheinerren finden sie Spuren, die sie viel näher zur Behausung der Bergelfs, die diesen Schatz überwachen.

Sie können die Cache nicht finden? Das macht nichs, die Bergelfs hinterliessen in der Nähe der Finallkoordinate auch weitere Spuren ihrer Pfoten.Es reicht sich im Umkreis von 25 km umzuschauen.

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

Hfnx cryrfv ir fgnerz cnermh n arzn mn hfvzn, nyr i oevfxh.
Vz ubuyra Onhzfghzcs fhpur qnf Unfraarfg...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.