Skip to content

<

Desna Sumava a Nicemnej bejk

A cache by PaWcz & Pidalky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Odmenou za zdolani tisickovky Nad Sindlovem ( 1 046 m ) bude nejen dalsi poklad z putovani Desnou Sumavou, ale hlavne prekrasny vyhled. Ten se Vam otevre z okraje pastviny, na niz v minulosti rad radival prizracny byk.


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TOTO JE JEDEN Z POKLADU DESNÉ SUMAVY

Dieser Schatz gehört zur Serie „Desna Sumava“ (Grauenvoller Böhmerwald)

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 NICEMNEJ BEJK

Nejsou všechna strašidla stejná. Nekterá zjevení jsou ryzí dobráci, jiná straší svým strašlivým zjevem. Pak jsou tu ješte strašidla nanicovatá, neužitecná a v jádru neškodná. Pohríchu však taková havet bývá zlomyslná. Kdykoliv se objeví, znamená to nepríjemnost. Presne takovým strašidlem je i nicemný býk.

Vypadá jako výstavní kus skotu, co nosí na ohánce parádu z rolnicek a kravských zvoncu. Zjevuje se na pastvinách a líbezne cinká. Nic desivého. Jenže tenhle dobytek se rád baví rozhánením pasoucích se stád. Žádný div, že jej pastevci nevidí rádi. Presto sedlákovi Flígrovi spadl kámen ze srdce, když mu zlomyslný dobytcí strašák rozehnal kravky po lese. Ne, hospodár nebyl blázen.

 

To bylo tak – Flígrovi meli v Nových Hutích jednu peknou chalupu, v maštali šest pekných kravek a doma jednu do krásy dospívající dceru.

Flígrovic Anka byla živá okatá holka. Mela v sobe neco z divoženky. Všichni mládenci, kterí rádi podléhali puvabum Šumavy, se za ní otáceli. Nejvytrvalejší ze všech chasníku byl místní hejsek Lojza. Kroužil kolem slecinky jako hladový kocour, caroval pred ní kvetinami a zaklínal ji lichotkami i dalšími nesmysly, které se dámám ríkají. Ance se frajírkova pozornost zamlouvala , zato pantátovi Flígrovi delala starosti. Mínil, že na romantické hlouposti má holka ješte dost casu.

Tady by mela byt ilustrace...

Aby predešel nejhoršímu, hledel Flígr svou dcerku co nejvíc zamestnat. Posílal ji do ucení a ve zbylém case jí dal na starost pastvu. Jenže Anka byla ciperka, žádná leklá ryba. Vždyt pri pasení krav se dá stihnout tolik dalších vecí! Zvlášt když od chalupy na pastvinu nelze dohlédnout.

I Lojza to dobre vedel. Ráno co ráno to vypadalo stejne - Anka se nesla úvozem jako víla a hnala pred sebou straceny. Za ní se pak hnal kolohnát Lojza.

Když se dobytek pokojne pásl, Anka spokojene naslouchala Lojzovým recem. Rdela se pri tom, slastne mrkala a opájela se tím krásným nepokojem, jenž na ni pricházel. Byla v tom špetka zvírecího. Žádný div, že v tech cvhílích devce ani nepomyslelo na pasoucí se zvírata.

Lojza se odevzdane topil v dívciných ocích, tedy když jeho zrak neponoril kamsi za okraj kvetované košilky. Ani on si tudíž nemohl všimnout statného býka, který se znenadání zjevil na pastvine.

Bylo to neobycejné zvíre. Statnejší byste v horách nenašli. Srst melo belejší než sníh, krok elegantnejší než lipicán a na ocase mu rincela kopa zvonecku. Samozrejme že byl pekne rohatý. I z ocí mu koukala kdejaká certovina. Ledva se rozkoukal, už prohánel kravky po louce.

Pozde si mladí všimli, že se jim stádo rozuteklo. Po stracenách nebylo nikde vidu. Jen ten divný býk se hrde procházel po pastvine a šturmoval zvonkohrou na své ohánce.

Marne Anka s Lojzou sháneli kravky zpet. Když se dívka za soumraku vracela bez krav domu, byla v ní malá dušicka. Táta me pretrhne, bála se.

Flígr topuvodne mel v plánu. Když však vyzvedel, co se stalo, zjihl. Celou dobu si myslel, že se Anka nekde zapomnela s tím mladým nicemou, a on v tom zatím byl zapletený jen nicemný býk. Hlavne že se holce nic nestalo!

A stádo? S pomocí sousedu jej mel v kupe drív, než by spadla z vimperského piva pena. Celý vecer pak chlapi zapíjeli dobytcí strašidlo. Veselili se a jak už to bývá, za chvíli ani nevedeli, proc zacali pít.

 

Jen Máchal z Kvildy nemohl prízrak vypudit z hlavy. Pekný býk by se mu šiknul. Sám mel jen kravky. Jenže jaké! Ani panstvo takové kusy nemelo. Však zlí jazykové povídali, že Máchal zvírata nakradl na panských pastvinách. Byla to pravda, Máchal byl nejvetší zlodej dobytka, jakého Šumava nosila. Když mohl ukrást panské straceny, proc by neukradl carodejného býka?

Rychle dopil pivo a už se kradl na luka, kde dobytcí fantóm rádil naposledy. Zvíre našel snadno. Byl zrovna úplnek, a tak se býk promenoval trávou, jak se na správný prízrak sluší. Labužnicky ukusoval carodejné kvítí a ani se nevzpouzel, když jej Máchal uvazoval. Potom povolne následoval zlodeje dobytka. Jen cinkání zvonku prozrazovalo, že se zvíretem není vše v porádku.

sumavske barbecue z nicemneho bejka :)

Konecne se priblížili k stání, v nemž spaly Máchalovy kravky. Strašidlo náhle ožilo, jako by jej polil živou vodou. Zpupne si odfrklo, vzepjalo se na zadní a zlostne zabušilo kopyty. Jeho zvonce pritom rámusily jako bourka, což bohate stacilo k tomu, aby Máchal prehodnotil svuj plán.

Pustil provaz a dal se na útek. Býk si ho nevšímal. Kopyty rozrazil ohradu a jedním skokem byl mezi kravami. Zacalo pravé besnení. Splašené straceny utíkaly do všech stran. Než by se kdo nadál, byla všechna ukradená zvírata tatam.

A ten nicemnej bejk? Rozplynul se jako mlha nad slatí.

 

Jste na stope šumavským skrítkum? Uvnitr cache naleznete další šlápoty, které Vás dovedou o kus blíž k velkému pokladu.

Nemužete poklad najít? Možná jej nejaký nicemný dobytek spásl. Nevadí, horští skrítci zanechali poblíž cílových souradnic i další otisky svých tlapicek. Stací se porozhlédnout v okruhu 15 metru.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov mužete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových Ladech.
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových Ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

 

Momentka ze Sumavy

Cache befindet sich am Gipfel des Berges Nad Šindlovem (1 046 m).  Sie wurde der Sage über den gespenstischen Stier gewidmet, der an den hiesigen Weiden seinen Schreck verbreitet haben soll.

Die Sage ist nur in der tschechischen Sprache verfügbar.

 

Sind sie auf der Spur des Schatzes mit dem Namen  „Grauenvoller Böhmerwald“? Im Cacheinerren finden sie Spuren, die sie viel näher zur Behausung der Bergelfs, die diesen Schatz überwachen.

Sie können die Cache nicht finden?Das macht nichs, die Bergelfs hinterliessen in der Nähe der Finallkoordinate auch weitere Spuren ihrer Pfoten.Es reicht sich im Umkreis von 25 km umzuschauen.

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

Gnxbir cbxynql an fzexh abeznyar arebfgbh n avprzarw orwx wr armrer...
Qve jüeqr rf avpug fpuzrpxra, nore qre Fgvre jüeqr rf serffra...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.